Leo Express i Koleje Dolnośląskie chcą połączenia do Czech

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
14 września 2018 09:45
4 komentarze
Przy wsparciu marszałka woj. dolnośląskiego oraz wojewody czeskiego regionu pardubickiego mają powstać nowe połączenia transgraniczne, które połączą Wrocław z Pardubicami i Pragą. O ich obsługę ubiega się prywatny czeski przewoźnik Leo Express razem z samorządowymi Kolejami Dolnośląskimi.
Reklama
Wspólny cel działań przewoźników to uatrakcyjnienie połączenia kolejowego przez przejście graniczne Międzylesie/Lichkov oraz stworzenie bezpośredniego połączenia z Wrocławia do Pardubic, a także do Pragi. Partnerzy uważają, że bezpośrednie połączenia kolejowe obsługiwane za pomocą nowoczesnych zespołów trakcyjnych mogą przynieść znaczne korzyści zarówno dla regionów partnerskich, jak i przyczynić się do rozwoju współpracy, gospodarki i turystyki między oboma regionami.

W dodatku, obie firmy mają już doświadczenia z obsługą podobnych połączeń. Leo Express, oprócz obsługi pociągów i autobusów w Czechach, na Słowacji oraz w Niemczech, od lipca 2018 wprowadził nowe, bezpośrednie ekspresowe pociągi na trasie Kraków – Katowice – Praga. Kursy cieszą się dużym powodzeniem zarówno wśród Czechów i Polaków. Koleje Dolnośląskie również z sukcesem rozwijają od kilku lat lokalne połączenia transgraniczne w kierunku południowym i południowo-zachodnim.


Koncepcja obsługi nowych międzynarodowych tras została już przedstawiona marszałkowi województwa dolnośląskiego oraz po czeskiej stronie wojewodzie regionu pardubickiego. Zarządy obu zaprzyjaźnionych samorządów regionalnych wspierają inicjatywę przewoźników. Leo Express złożył regionowi pardubickiemu ofertę na obsługę całego pakietu połączeń kolejowych w obszarze przygranicznym. Firma niedawno pozyskała również dodatkową flotę nowoczesnych, niskopodłogowych jednostek do obsługi ruchu regionalnego, a dodatkowo już w tej chwili dysponuje jednostkami dopuszczonymi do ruchu na torach w Czechach i w Polsce.

Szczegóły dotyczące nowych transgranicznych połączeń łączących Wrocław z Pardubicami i Pragą, przedstawią przewoźnicy po zakończeniu rozmów z samorządami po obu stronach granicy. Nowe pociągi mogą się na torach pojawić już za rok – najwcześniejszy termin uruchomienia to koniec 2019 r.

fot. mat. prasowe
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_71341 2018-09-15 13:09   
gość_71341 - Profil gość_71341
dako: Mylisz się, KD ma jedną dalekobieżną trasę: Berlin we współpracy z DB - to tak na marginesie ;) . A jeśli chodzi o połączenia Gdańsk/Szczecin - Poznań - Wrocław - Praga, to może niekoniecznie KD/LEO ale np. PKP/ČD mógłby kiedyś takie połączenie uruchomić jako nocne.
dako 2018-09-14 14:35   
dako - Profil dako
@gość_f63dc
A według mnie z Rygi i Moskwy! :)
A tak serio - to fajnie byłoby, gdybyś takie tezy jakoś spróbował merytorycznie uzasadnić, bo na razie to brzmi jak słynne na tym forum nawoływania do lotów z Krakowa do Bangkoku, "bo tak mi się wydaje" ;) mała podpowiedź: mówimy tu o taborach *regionalnych* Leo Express i Kolei Dolnośląskich. Nie o dalekobieżnych (których KD nie mają w ogóle, tak na marginesie). Mowa tu też o współpracy na szczeblu regionalnym i transgranicznym, a nie o Gdańsku i Szczecinie. To trochę inne bajki, mimo niewielkich w globalnej skali rozmiarów naszego pięknego kraju.
gość_b70b0 2018-09-14 13:20   
gość_b70b0 - Profil gość_b70b0
gość_f63dc: myślę, że prędzej czy później to nastąpi
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama


dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy