Bartosiak prezesem spółki, która wybuduje CPK

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
12 września 2018 16:16
20 komentarzy
Wiceminister Wild spełnił swoją obietnicę z Krynicy i poinformował o spółce specjalnego przeznaczenia, która będzie odpowiedzialna za realizację projektu CPK. Na razie poznaliśmy prezesa nowej spółki.
Reklama

Dzisiaj (12.09) w trakcie swojego wystąpienia na spotkaniu Impact mobility rEVolution'18 w Katowicach wiceminister Wild poinformował, że prezesem spółki specjalnego przeznaczenia odpowiedzialnej za projekt CPK będzie dr Jacek Bartosiak.

Dr Jacek Bartosiak, prezes zarządu w nowej spółce, jest członkiem zespołu doradczego pełnomocnika rządu ds. CPK. Ten absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego i ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego zajmuje się geostrategią, bezpieczeństwem oraz konfliktami zbrojnymi, w tym planowaniem przyszłego pola walki.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_00546 2018-09-14 23:30   
gość_00546 - Profil gość_00546
@ gość_8638e

Co wy tam na tej Nowogrodzkiej bierzecie bo ludzie piszą konkretnie a Ty dalej bujasz w obłokach i smarujesz jakieś brednie o finansowaniu CPK i infrastruktury z budżetu MON. Skończ to brać bo po wyborach w przyszłym roku to nawet na odwyk Ci nie wystarczy. A z USA to taki sojusznik jak z Francji i Anglii w 1939. Do póki jest biznes i można wojskowy złom i nieloty Boeinga Polsce wciskać za miliardy dolarów to obiecują gruszki na wierzbie ale jakby przyszło do czegoś konkretnie to pierwsi siądą do stołu z Rosją negocjować cenę i gdzie będzie nowa granica, na Odrze czy na Wiśle. Trochę jeszcze za wczasu na kampanię wyborczą do Sejmu, to wyluzuj i skończ ściemniać.

A wracając do CPK, powiedz towarzyszom z Nowogrodzkiej że muszą wymyślić jakiś inny przekręt żeby zrobić skok na tą kasę bo ludzie ich przejżeli i wiedzą że CPK to tylko przykrywka żeby wypchać kieszenie a później sprzedać tereny po WAW i znowu do kieszeni.
gość_8638e 2018-09-14 21:12   
gość_8638e - Profil gość_8638e
Na wstępie dziękuję za wszystkie miłe słowa pod moim adresem. Ja też was szanuję.

Kilka miesięcy temu jeden z oficjeli NATO wyraził się pozytywnie o finansowaniu niektórych projektów infrastrukturalnych z budżetu na obronę narodową wskazując konkretnie na infrastrukturę kolejową i lotniczą. Myślicie, że on by tak sam z siebie się na ten temat odzywał nie pytany?

Co do tych pseudoargumentów przeciwko CPK, to same straty na mafii paliwowej za czasów PO-PSL sfinansowałyby CPK w 4 lata. It is magic! Mafia paliwowa jest dobra, CPK jest złe, bardzo złe...

Kolega poniżej martwi się o budownictwo mieszkaniowe. Że niby na tym straci. To nie prawda, bo właśnie są uruchamiane programy mieszkaniowe, które wprowadzają konkurencję dla deweloperów oraz które wykorzystują nowoczesne technologie stosowane w Skandynawii, mianowicie prefabrykowane budownictwo modułowe i drewno kompozytowe jako materiał budowlany (nie mylić z deską kompozytową). Wcześniej jakoś się nie dało, mimo wolnego rynku...

Co tam jeszcze? Blokowanie Modlina. Każdy kto ma olej w głowie, wie, że to Modlin miał zablokować CPL. Chodziło o to, żeby wydać kasę w miejscu, które nie jest optymalne (zamglenie, źle zaprojektowany pas, słaby dojazd). I żeby już nikomu nie przyszło do głowy wydawać tam, gdzie jest optymalne i gdzie będzie służyć wszystkim a nie tylko Warszawie. No ale Modlin ma przecież sponsora w postaci Ryanair? Kto bogatemu zabroni finansować Modlin? A lotniska regionalne maja się dobrze i to się nie zmieni.

No i powracające bankructwo LOT. Tu chyba wszyscy strasznie żałują, że LOT nie upadł za czasów Amber Gold, bo by nie było problemów. Ale nie dość, że nie upadł to nawet teraz znowu całkiem sporo zarabia. Jakoś bez echa przeszła informacja o planowanych obrotach na ten rok na poziomie 6 mld zł i zysku 225 mln zł. Nie jest to europejski gigant, ale jest to duża polska firma i powinno nam zależeć żeby się rozwijała. CPL może jej to zapewnić.

(I pewnie w tym momencie zaczną się różne mokre marzenia o zwyżce cen ropy, która doprowadzi do bankructwa LOT albo strajkach albo bo ja wiem co? Spóźnieniach? Estońskich stewardessach? Tak jakby inne linie lotnicze nie miały problemów ze strajkami czy z punktualnością. Co do ropy to wszystkim miłym komentatorom ze wschodu, tak bardzo zatroskanym o stan LOT chciałbym zwrócić uwagę na to, że właśnie USA stało się największym producentem ropy na świecie i to tej lekkiej, taniej w przetwarzaniu! Do której na dodatek mają pod korek gazu łupkowego. Zwyżki ropy nie będzie a może jak Ruscy wkurzą Trumpa to będzie i spadek cen.)
gość_ec29c 2018-09-14 02:26   
gość_ec29c - Profil gość_ec29c
Niestety wiele wskazuje, że obecna władza jest zdesperowana, by zrobić CPK wbrew społeczeństwu. A to dlatego, że nie potrafi przyznać się do błędu. Stąd te teorie z NATO itp.

Tymczasem zbyt wczesna budowa CPL (grunt należy wykupić i trzymać nawet gdyby lotnisko miało zostać zbudowane za 100 lat lub wcale) oznacza cztery rzeczy:

1) konieczność wyrzucenia z budżetu około 20 mld na część lotniczą lub zaciągnięcie kredytu z gwarancją Skarbu Państwa.
2) koncentrację budowy infrastruktury wokół CPK, kosztem regionów i kosztem budowy infrastruktury pod nowe budownictwo mieszkaniowe
3) administracyjne blokowanie nie tylko Modlina, ale i lotnisk regionalnych
4) bankructwo LOT-u (jeśli ktoś wątpi to zobaczcie wyniki Austriana za 2019), a LOT nie ma tak bogatej spółki matki

USA w ogóle nie zależy na CPK (no chyba, że policzyli ile mogą zarobić na odsetkach za budowę). Pomysł rzucił Gowin po powrocie z Chin za czasów strat LOT-u i desperacji w poszukiwania inwestora. Chińczycy chcieli zbudować CPK i byli gotowi to sfinansować poprzez udzielenie kredytu eksportowego. Ten kredyt Polska musiałaby spłacić, bo to nie była bezzwrotna dotacja unijna!!!

Wybór Bartosiaka sugeruje, że niestety grozi nam amerykańskie finansowanie CPL na wysoki procent. @ gość_8638e

Jesteś małym, żałosnym człowieczkiem!!!
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama