Air China sprzeda oddział cargo

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
11 września 2018 09:00
Air China planuje sprzedać 51 proc. udziałów w Air China Cargo firmie Capital Holding, za kwotę 358 mln dolarów. Na podobny ruch wyzbycia się działalności cargo decydują się także inni przewoźnicy należący do "chińskiej wielkiej trójki".
Reklama

Decyzja o sprzedaniu oddziału cargo została podjęta w obliczu rosnącej konkurencji, a także nieprzewidywalności międzynarodowego handlu, na który cieniem kładzie się możliwość zaistnienia oraz eskalacji wojny handlowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami.


Capital Holding, nowy udziałowiec większościowy w Air China Holding, w pełni kontrolowany jest przez państwową firmę China National Aviation Holding Corporation, która jest także największym udziałowcem Air China, posiadającym 53,5 proc. udziałów w przewoźniku narodowym. Po przeprowadzaniu transakcji, pozostałe 49 proc. udziałów w Air China Cargo pozostanie w rękach linii lotniczych Cathay Pacific Airways.

Po wyzbyciu się Air China Cargo, firma skoncentruje swoje zasoby biznesowe na transporcie pasażerskim, tak by zwiększyć swoją konkurencyjność na tym polu jednocześnie unikając niekorzystnych następstw rosnącej konkurencji na rynku przewozów cargo oraz nieprzewidywalności sytuacji związanej z międzynarodowym handlem” - czytamy w oświadczeniu Air China.

W ostatnim czasie na pogarszającą się opłacalność rynku przewozów cargo w Chinach wpływ miały niekorzystne zmiany na rynku walutowym, konflikt handlowy pomiędzy Chinami i Stanami Zjednoczonymi oraz rosnąca agresywna konkurencja krajowych przewoźników cargo, takich jak SF Express oraz YTO Express.


Chiński przewoźnik narodowy nie jest jedynym przewoźnikiem należących do “Chińskiej wielkiej trójki”, który zdecydował się sprzedać swój oddział cargo. W ubiegłym roku holding China Eastern sprzedał około 50 proc. udziałów w dziale cargo czterem firmom, w tym Legend Holdings oraz Global Logistic Properties in. Własność nad oddziałem cargo utrzymują linie lotnicze China Southern Airlines, jednak w branży pojawiają się nieoficjalne informacje, iż przewoźnik rozważa sprzedaż China Southern Airlines Cargo innemu chińskiemu przewoźnikowi, zajmującemu się przewozami frachtu lotniczego.

fot. Air China Cargo

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama