Ryanair otwiera nowe trasy i chce zainwestować w rozwój Modlina

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
05 września 2018 14:45
43 komentarzy
Micheal O'Leary powiedział, że jest gotów zainwestować w rozwojów lotniska w Modlinie. W letnim sezonie 2019 r. Ryanair otworzy kilka 5 nowych połączeń oraz wznowi dwie trasy z Polski i zbazuje po jednym dodatkowym samolocie do Modlina i Krakowa.
Reklama

W dzisiejszej konferencji prasowej Ryanaira w Warszawie obok prezesa Micheala O'Leary oraz członka zarządu Juliusza Komorka wziął również udział Leszek Chorzewski, p.o. prezesa zarządu Mazowieckiego Portu Lotniczego w Modlinie. Choć głównym tematem spotkania był rozkład na lato 2019 roku irlandzkiego przewoźnika. Przewoźnik ogłosił uruchomienie nowych tras:
Ryanair wznowi także zawieszone loty na trasach:
W sezonie letnim kontynuowane będą uruchamiane niebawem (w październiku br.) loty z Modlina i Krakowa do Ammanu i Lwowa oraz z Bydgoszczy, Gdańska, Krakowa, Poznania i Wrocławia do Kijowa.

Dyskusja bardzo szybko jednak zeszła na temat propozycji inwestycji Ryanaira w rozwój lotniska w Modlinie. Ryanair wysłał swoją ofertę do PPL i ma nadzieję, że otrzyma pozytywną odpowiedź. W przypadku odmowy Ryanair jest skłonny zainwestować nawet w rozwiązanie prowizoryczne, które nie będzie wymagać zgody PPL. Ryanair oskarża Lotnisko Chopina o próbę hamowania rozwoju Ryanaira kosztem LOT-u i uważa, że w Polsce jest miejsce dla wszystkich.


Michael O'Leary, w swoim stylu porównał, projekt CPK do pomysłów inwestycji właściwych dla krwawych dyktatur politycznych, które wydają ogromne publiczne pieniądze bez ekonomicznego uzasadnienia.

O'Leary uważa, że w Europie nadal będzie trwała konsolidacja i temu procesowi będzie podlegać np. Norwegian i Wizz Air. Z kolei "uzwiązkowienie" firmy, co prawda zwiększy bazę kosztową przewoźnika, ale nie wpłynie na jego model biznesowy.

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
aguirre 2018-09-09 20:40   
aguirre - Profil aguirre
gość_e467c - trafna analiza. Tylko jedno ale - sytuacja zmienia się szybciej, niż długoterminowe plany i inwestycje.
gość_91000 - w punkt.
gość_fb7dc - po pierwsze "kontrahentów", a nie 'kontrachentów". Po drugie WMI w tej chwili jest w sytuacji patowej, przez chorą strukturę udziałowców. szczególnie w kontekście "inwestycji" PPL w RDO.
gość_994e2 - Chyba chodziło Ci o Malev.
A w ogóle to trudno w tej chwili wróżyć z fusów, skoro nie wiadomo co będzie z lotami do UK po Brexicie, które są podobno (a przynajmniej były jeszcze rok temu) najlepiej sprzedającymi się z WMI.
Zgadzam się z tymi, którzy piszą, że rozwój lotnictwa w Polsce nie jest tożsamy z rozwojem LOTu, ale jednak bez tej linii byłoby ciężko, bowiem oznaczałoby to pewną utratę wielu kierunków p2p z WAW.
gość_e467c 2018-09-08 07:41   
gość_e467c - Profil gość_e467c
Ryanair ma bardzo precyzyjną strategię. Są liderem w Polsce mając 30% rynku. Sporą część tego robią w dwóch potencjalnie najlepszych miastach czyli Kraków i Warszawa. (tam jest największa kumulacja pasażerów)
Powoli pewnie będą wymiatać Wizzair, który polskiego rynku zupełnie nie może odpuścić bo to zbyt duży rynek ale będzie raczej prowadził politykę niszowego ustawiania połączeń - tam gdzie nie ma Ryanaira.
Modlin to będzie dla Ryanaira kurą znosząca złote jajka. CPK będzie w podobnej odległości od Modlina a w przewidywalnej przyszłości dojazd nie będzie wcale lepszy niż do Modlina. Do tego opłaty na Modlinie zawsze będa niższe bo to lotnisko jest typowo low costowe z minimalnymi inwestycjami. Więc na połączeniach europejsich LOT w ogóle nie będzie konkurencyjny.
Radom się nie liczy bo jest bardzo daleko a siatka będzie słabiutka.
Na liniach europejskich w portach regionalnych będzie królował Ryanair oraz flagowi przewoźnicy dowożący pasażerów do swoich hubów. CPK zostanie dla LOTu i kilku przewoźników którzy będą podbierać pasażerów LOTowi czyli np. linie zatokowe czy jakieś chińskie.
Ryanair wspominał jakiś czas temu że myśli o zbudowania hubu w Europie Centralnej bo taki model działania mógłby być bardziej racjonalny w tej części Europy. Modlin byłby świetnym miejscem.
A ponieważ Ryanair zaczyna działać niekonwencjonalnie (jak na siebie) to kto wie czy to tylko takie pogaduszki przy mikrofonie.
Ostatnio nawiązują współpracę z liniami które operuja na długich dystansach (Air Europa czy Aer Lingus) czy kupują Laudamotion.
gość_2d25c 2018-09-07 15:46   
gość_2d25c - Profil gość_2d25c
Sprytne zagranie ze strony Ryanair: wiedzą, że PiS/PPL im nie sprzeda udziałów, bo chce zaorać Modlin robiąc miejsce dla Radomia, więc wiedzą też że nic inwestować nie będą musieli, ale wizerunkowo to PiS/PPL będzie tym który robi problemy.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama