Ryanair otwiera nowe trasy i chce zainwestować w rozwój Modlina
Micheal O'Leary powiedział, że jest gotów zainwestować w rozwojów lotniska w Modlinie. W letnim sezonie 2019 r. Ryanair otworzy kilka 5 nowych połączeń oraz wznowi dwie trasy z Polski i zbazuje po jednym dodatkowym samolocie do Modlina i Krakowa.
Reklama
W dzisiejszej konferencji prasowej Ryanaira w Warszawie obok prezesa Micheala O'Leary oraz członka zarządu Juliusza Komorka wziął również udział Leszek Chorzewski, p.o. prezesa zarządu Mazowieckiego Portu Lotniczego w Modlinie. Choć głównym tematem spotkania był rozkład na lato 2019 roku irlandzkiego przewoźnika. Przewoźnik ogłosił uruchomienie nowych tras:
- Gdańsk - Barcelona Reus (1---5--)
- Kraków - Bordeaux (1---5--)
- Kraków - Hamburg (-2-4-6-)
- Poznań - Cork (-2---6-)
- Poznań - Sztokholm Skavsta (-2---6-)
Ryanair wznowi także zawieszone loty na trasach:
- Warszawa-Modlin - Marsylia (--3---7)
- Bydgoszcz - Glasgow Prestwick (1---5--)
W sezonie letnim kontynuowane będą uruchamiane niebawem (w październiku br.) loty z Modlina i Krakowa do Ammanu i Lwowa oraz z Bydgoszczy, Gdańska, Krakowa, Poznania i Wrocławia do Kijowa.
Dyskusja bardzo szybko jednak zeszła na temat propozycji inwestycji Ryanaira w rozwój lotniska w Modlinie. Ryanair wysłał swoją ofertę do PPL i ma nadzieję, że otrzyma pozytywną odpowiedź. W przypadku odmowy Ryanair jest skłonny zainwestować nawet w rozwiązanie prowizoryczne, które nie będzie wymagać zgody PPL. Ryanair oskarża Lotnisko Chopina o próbę hamowania rozwoju Ryanaira kosztem LOT-u i uważa, że w Polsce jest miejsce dla wszystkich.
Michael O'Leary, w swoim stylu porównał, projekt CPK do pomysłów inwestycji właściwych dla krwawych dyktatur politycznych, które wydają ogromne publiczne pieniądze bez ekonomicznego uzasadnienia.
O'Leary uważa, że w Europie nadal będzie trwała konsolidacja i temu procesowi będzie podlegać np. Norwegian i Wizz Air. Z kolei "uzwiązkowienie" firmy, co prawda zwiększy bazę kosztową przewoźnika, ale nie wpłynie na jego model biznesowy.