Bangkok Suvarnabhumi wzbogaci się o nowy terminal

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
05 września 2018 09:19
1 komentarz
Firma Airports of Thailand zarządzająca portem lotniczym Bangkok Suvarnabhumi zaprezentowała projekt nowego terminala pasażerskiego, który został wyłoniony w drodze pełnego kontrowersji postępowania przetargowego.
Reklama

Autorami projektu nowego terminala pasażerskiego, którego przepustowość osiągnie 30 mln pasażerów rocznie jest konsorcjum DBALP z Tajlandii, kierowane przez Duangrita Bunnaga.


Budowla, nazwana przez twórców “leśnym terminalem” zainspirowana jest tropikalnymi lasami deszczowymi Tajlandii, zdradzają jej twórcy. Jednocześnie, projekt opiera się na języku architektonicznym wykorzystującym moduły, charakterystycznym dla twórczości Duangrita Bunnaga.


Pomiędzy budynkami terminali twórcy umiejscowili tropikalny ogród z kaskadami i wodospadem. Jest to element nawiązujący do obecnej architektury portu lotniczego, w której także znalazło się miejsce na ogród pomiędzy gmachami terminala.


Elementem budowli, który najbardziej rzuca się w oczy jest “geometryczny las” stworzony z połączonych i nachodzących na siebie belek. Projekt ten wywoływał spore kontrowersje, gdyż zarzucano mu plagiat projektu Yusuhara Wooden Bridge Museum stworzonego przez Kengo Kumę. Bunnang odrzucał zarzuty, jakoby skopiował budowlę Kumy i podkreślał, iż wcześniej tworzył w podobnym stylu, między innymi opracowując projekt hotelu na Sri Lance.


Jeszcze przed pojawieniem się zarzutów o plagiat postępowanie przetargowe obfitowało w kontrowersje. Projekt, który oryginalnie wygrał w konkursie, którego autorami jest SA Group, został odrzucony przez Airports of Thailand , gdyż nie zawierał kosztorysu. Firmy DBALP Consortium wraz z Nikken Sekkei, EMS Consultants, MHPM, MSE oraz ARJ Consortium zostały wyróżnione w konkursie.


Najprawopodobniej SA Group będzie odwoływała się od decyzji, powołując się na na to, iż nie otrzymała niezbędnej do kosztorysu dokumentacji od Airports of Thailand, a zgłoszona propozycja mieściła się w wyznaczonym budżecie.


Bunnang skomentował w lokalnej prasie, iż “przykro mu z powody porażki konkurencji”, ale w procesie przetargowym “na 100 proc. nie było jakiejkolwiek korupcji”.


Budowa terminala zaprojektowanego przez DBALP o powierzchni 348 tys. m kw. potrwa jedynie 30 miesięcy. Pierwsi pasażerowie skorzystają z budowli na przełomie 2021 i 2022 r.

fot. DBALP

Reklama
Pasazer.com na Facebooku
...wczytuję...

Ostatnie komentarze

gość_a0b3c 2018-09-09 20:10   
gość_a0b3c - Profil gość_a0b3c
Mam nadzieje ze CPK bedzie mial taki terminal miły dla oka
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama