Aegean: W pierwszym półroczu prawie sześć milionów pasażerów

Bartłomiej Morga - Profil Bartłomiej Morga
04 września 2018 09:10
3 komentarze
Greckie Aegean Airlines przewiozły w pierwszym półroczu 5,9 mln pasażerów. To o siedem proc. więcej niż w analogicznym okresie ub. roku.
Reklama

Według opublikowanego przez Aegean, sprawozdania skonsolidowanego, łączne przychody sięgnęły w pierwszym półroczu 455,7 mln euro, natomiast strata netto zmniejszyła się z 20 do 13,8 mln euro.

Liczba przewiezionych pasażerów wzrosła o siedem proc. do 5,9 mln pasażerów, przy czym należy podkreślić też zwiększoną liczbę oferowanych miejsc o cztery proc. oraz zwiększoną liczbę oferowanych miejsc w przeliczeniu na kilometry (ASK) o trzy proc.

Aegean odnotował wzrost zainteresowania zarówno lotami regionalnych - z lotów między greckimi lotniskami skorzystało 2,7 mln pasażerów (wzrost o pięć proc.) - jak również międzynarodowymi, na których podróżowało 3,3 mln - osiem proc. więcej niż w pierwszych sześciu miesiącach ub. roku. Wskaźnik wypełnienia, tzw. load factor, zwiększył się z 79 proc. do 82 proc., a z Aten - głównego hubu przewoźnika, zainaugurowano 11 nowych połączeń międzynarodowych.


Przepływ środków pieniężnych związanych z działalnością operacyjną wzrósł ze 127,4 mln euro do 163,2 mln euro, w wyniku czego środki pieniężne i ich ekwiwalenty na dzień 30 czerwca 2018 r. wyniosły 375,8 mln euro, co oznacza wzrost netto o 58,4 mln euro w porównaniu z czerwcem 2017 r., nawet pomimo wpłacenia Airbusowi zaliczek w wysokości 33,6 mln euro związanych z rekordowym kontraktem na 30 airbusów z rodziny A320neo.

- Po bardzo udanym 2017 roku udało nam się jeszcze bardziej poprawić wypełnienie na naszych lotach i przewieźć więcej pasażerów dzięki konsekwentnemu zwiększaniu oferowania już drugi rok z rzędu i optymalizacji naszej siatki połączeń pomimo szerokiej konkurencji na rynku. Coraz więcej turystów przybywa do Grecji i ma to dla nas pewne znaczenie, ale jednak tylko sezonowe. Otworzyliśmy 11 nowych tras, które rozszerzyły naszą ofertę i wzmocniły pozycję Aten jako hubu. Nadal rozwijamy nasz produkt dzięki wprowadzanym zmianom w programach lojalnościowym oraz w systemie rezerwacyjnym, a co najważniejsze, jesteśmy teraz zaangażowani w przygotowania pod odbiory samolotów z rodziny airbus A320neo, które będą miały lepszą wydajność, zasięg, a dla naszych pasażerów będą się wiązały z wygodniejszą podróżą - powiedział Dimitris Gerogiannis, dyrektor generalny Aegean.

Całe sprawozdanie można znaleźć pod linkiem.

fot. Airbus

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
cronwood 2018-09-05 10:36   
cronwood - Profil cronwood
Będzie bardzo trudno powrócić (tak samo jak do Rzymu). Od końca października FR przechodzi z pięciu lotów tygodniowo na połączenia codzienne. Jeśli Aegean przejdzie na połączenia codzienne (i najlepiej o tej samej porze dnia) to będzie pozamiatane. Zresztą te red eye flights, które proponował LOT do Aten to była raczej dość dyskusyjna oferta.
gość_d96bb 2018-09-05 10:24   
gość_d96bb - Profil gość_d96bb
Raczej zwłaszcza SKG, a nie ATH.
Cały biznes się kręci w SKG, sam latam tam co do 2 tygodnie i overbookingi na WMI- SKG lub MUC-SKG są bardzo częste
jjemiolo 2018-09-04 19:04   
jjemiolo - Profil jjemiolo
Skoro Aegean zarabia to moze czas by LO powrocil do Grecji, zwlaszcza ATH?
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama