Jet Airways: Prawie 200 mln dolarów straty za I kwartał

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
31 sierpnia 2018 11:26
Linie lotnicze Jet Airways ogłosiły, iż w pierwszym kwartale roku finansowego zakończonym 30 czerwca br., straciły 198 mln dolarów.
Reklama
Informacje o gorszej niż zazwyczaj sytuacji finansowej przewoźnika z siedzibą w Bombaju pojawiały się już od pewnego czasu. Do tej pory władze Jet Airways dementowały pogłoski o kłopotach finansowych. Najnowsze wyniki potwierdzają jednak, że problemy finansowe są realne a nawet, zdaniem wielu obserwatorów, poważniejsze niż można się było wcześniej spodziewać.

Zdaniem władz Jet Airways, prawie 200-milionowa strata za pierwszy kwartał jest wynikiem o 36 proc. wyższych cen paliwa niż przed rokiem, środowiska rynkowego w którym obowiązują niskie ceny biletów oraz osłabiania się indyjskiej waluty względem dolara amerykańskiego.

- Wzrost cen paliwa, deprecjacja rupii i wynikający z tych czynników rozdźwięk pomiędzy wysoką ceną paliw i niskimi cenami biletów, negatywnie wpłynął na indyjską branżę lotniczą, w tym na Jet Airways - powiedział Vinay Dube, prezes Jet Airways.

W pierwszym kwartale roku finansowego przychody Jet Airways wzrosły o 5,2 proc. w stosunku to analogicznego okresu przed rokiem, przewozy (RPK) wzrosły o 7,6 proc., natomiast oferowanie (ASK) o 9,4 proc. W tym samym okresie inne koszty niż paliwo spadły o 1,5 proc. Przewoźnik zainaugurował też plan naprawczy, dzięki któremu w przeciągu nadchodzących dwóch lat planuje zmniejszyć koszty działalności z 12 do 15 proc.


Linie lotnicze chcą dokonać emisji akcji, która przyniosłaby Jet Airways dokapitalizowanie w wysokości 400 mln dolarów. W tej chwili spółka wyceniana jest na 450 mln dolarów, stąd też emisja nowej puli akcji o wartości 400 mln doprowadziłaby do znaczącego rozpcieńczenia obecnych udziałów.

Na pomoc przewoźnikowi zdecydował się Boeing, u którego linie lotnicze Jet Airways zamówiły łącznie 225 boeingów 737 MAX. Amerykański producent zgodził się na czas trwania kryzysu zwrócić indyjskiemu przewoźnikowi część depozytu, który Jet Airways wpłaciły zamawiając pierwszą pulę 70 samolotów.

Jet Airways planują także wynająć innym przewoźnikom na zasadzie wet-lease część ze swojej floty samolotów ATR, świadczyć usługi maintenance oraz sprzedać udziały mniejszościowe we własnym programie lojalnościowym JetPrivilege.

Linie lotnicze Jet Airways przez lata wykazywały kiepskie wyniki finansowe. Za rok finansowy, który zakończył się 30 marca br. przewoźnik wykazał stratę w wysokości 90,3 mln dolarów. Ogółem przewoźnik ponosił straty w dziewięciu spośród 11 ostatnich rocznych cykli finansowych.

fot. Jet Airways

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy