IATA: W lipcu spowolnienie tempa wzrostu przewozów

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
31 sierpnia 2018 10:15
W lipcu tego roku branża lotnicza na całym świecie odnotowała solidne wzrosty przewozowe, choć niższe niż w czerwcu, a średni współczynnik wypełnienia (LF) był rekordowy dla tego miesiąca, ogłosiło Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Lotniczych (IATA).
Reklama

Jak informuje IATA, cała branża lotnicza zanotowała w lipcu wzrost przewozów (RPK) na poziomie 6,2 proc. w skali rok do roku. Dane te oznaczają lekki spadek w porównaniu z tempem wzrostu odnotowanym w czerwcu tego roku, kiedy to przewozy wzrastały 8,1 proc. w skali rok do roku.

W lipcu oferowanie (ASK) wzrosło o 5,5 proc. Szybszy wzrost popytu względem oferowania możliwy był dzięki poprawie średniego współczynnika wypełnienia (LF), który w lipcu wzrósł o 0,6 proc. do poziomu 85,2 proc., najlepszego w historii lipcowego wyniku.

Linie lotnicze z Europy odnotowały w omawianym miesiącu 4,4 proc. wzrosty przewozów w porównaniu z tym samym okresem przed rokiem, co oznacza spowolnienie tempa wzrostów w porównaniu z 7,1 proc. tempem wzrostu odnotowanym w czerwcu.

- Przez ostatnie trzy miesiące liczba pasażerów w Europie ulegała silnym wahaniom, spowodowanym przez sprzeczne sygnały dotyczące wyników gospodarczych w regionie oraz niepewnością związaną z powtarzającymi się groźbami strajku kontrolerów ruchu lotniczego - przypomina IATA.

Mimo spowolnienia tempa wzrostu przewozów, w lipcu wzrost popytu wyprzedzał wzrost oferowania, który wyniósł w Europie 3,9 proc. Średni poziom wypełnienia wzrósł w lipcu o 0,5 proc. w skali rok do roku do poziomu 89,1 proc., najwyższego spośród wszystkich regionów na świecie.

Regionem, który w lipcu tego roku odnotował najwyższe, 7,5 proc. tempo wzrostu przewozów, był region Azji - Pacyfiku. Jest to równocześnie największy rynek lotniczy na świecie, z 33,7 proc. udziałami w rynku globalnym. Również w przypadku przewoźników z tego regionu, lipcowe tempo wzrostu uległo spowolnieniu w porównaniu z czerwcem tego roku, kiedy to odnotowano wzrosty na poziomie 9,6 proc. W lipcu oferowanie w Azji-Pacyfiku wzrosło o 6,0 proc. a wypełnienie 1,1 proc. do poziomu 82,1 proc.

- Wzrosty przewozowe w Azji były napędzane korzystną sytuacją gospodarczą oraz wzrostem dostępnych dla pasażerów tras podróży - wyjaśnia IATA.


Tendencja lipcowego spowolnienia tempa wzrostów przewozów w porównaniu z czerwcem tego roku zauważalna była we wszystkich regionach na świecie. Najbardziej wyhamowało tempo wzrostu przewoźników z Bliskiego Wschodu, z 11,2 proc. w czerwcu do 4,8 proc. w lipcu. Bliski Wschód był też obok Ameryki Południowej jednym z dwóch obszarów na świecie, gdzie wzrost przewozów postępował wolniej niż wzrost oferowania, który w lipcu wyniósł w regionie 6,5 proc. Przełożyło się to na 1,3 proc. spadek średniego wypełnienia, do poziomu 80,3 proc.

- Branża odnotowała kolejny miesiąc solidnych wzrostów przewozowych. Rekordowy współczynnik wypełnienia pokazuje, że linie lotnicze stają się jeszcze bardziej efektywne pod względem wykorzystywania oferowania w celu jak najlepszej obsługi popytu. Mimo to rosnące koszty - w szczególności paliwa - najprawdopodobniej obniżą pozytywne bodźce rozwoju wynikające z niskich cen biletów. Dlatego spodziewamy się, że będziemy obserwowali wyhamowujące w porównaniu z 2017 tempo wzrostu - powiedział Alexandre de Juniac, dyrektor generalny oraz prezes IATA.

IATA skupia 290 linii lotniczych na świecie, odpowiedzialnych za 82 proc. światowego ruchu lotniczego. Raporty IATA powstają w oparciu o dane przewoźników skupionych w Zrzeszeniu, jak również o dane pozostałych linii lotniczych.

fot. Tomasz Śniedziewski

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama