Air Astana: Wzrosty przewozowe w I poł. roku

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
31 sierpnia 2018 08:30
Linie lotnicze Air Astana zanotowały 10 proc. wzrost liczby pasażerów oraz 17 proc. wzrost przychodów w pierwszej połowie tego roku w porównaniu z analogicznym okresem w 2017 r.
Reklama

Od początku stycznia do końca czerwca br., przewoźnik przewiózł ponad 2 mln pasażerów. Ogólny wzrost liczby pasażerów był napędzany przez silny, 22-proc. wzrost liczby podróżnych na trasach międzynarodowych.

Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli przewoźnika, Air Astana ma ambicję by stać się przewoźnikiem obsługującym ruch transferowy i jak wynika z opublikowanych danych, jest na dobrej drodze by zrealizować te zamiary. W pierwszej połowie 2018 r. liczba pasażerów transferowych na trasach międzynarodowych obsługiwanych przez Air Astana wzrosła o 75 proc. do poziomu 320 tys. osób. Udział liczby osób przesiadających się w ogólnej liczbie podróżnych na trasach międzynarodowych wzrósł do 30 proc., w porównaniu z 21 proc. w pierwszej połowie 2017 r.

W pierwszym półroczu oferowanie Air Astana zwiększyło się o osiem procent. Przewoźnik zainaugurował trasy z Astany do Tiumenia oraz Kazania, z Atyrau do Frankfurtu, jak również zwiększył częstotliwość lotów na połączeniach z kazachskiej stolicy do Londynu Heathrow (obecnie loty obsługiwane są codziennie), Omska, Dubaju, Delhi, jak również z Ałmaty do Duszanbe, Baku, Hongkongu, Seulu oraz Biszkeku. Z obu hubów Air Astany polecimy także częściej do Moskwy, Pekinu, Petersburga oraz Kijowa.


W marcu linie Air Astana nawiązały porozumienie code-share z liniami lotniczymi Cathay Pacific, na mocy którego pasażerowie kazachskiego przewoźnika uzyskali możliwość dalszej podróży z Hongkongu do kierunków w Azji oraz Australii. Linie lotnicze z Hongkongu są już 11. partnerem code-share linii Air Astana. Również w marcu tego roku,przewoźnik z Centralnej Azji podpisał podobną umowę z PLL LOT.

Pierwsza połowa roku to okres, w którym flota Air Astana powiększyła się o trzy nowe airbusy A321neo. Ogółem przewoźnik zamówił 17 samolotów tego typu.

Komentując wyniki z pierwszego półrocza Peter Foster, prezes Air Astana podkreślił, że liczba pasażerów w ruchu międzynarodowym utrzymuje się na dobrym poziomie, jednak przewoźnik musi liczyć się z silną konkurencją cenową na trasach krajowych oraz regionalnych, jak również z sytuacją związaną z kosztami.

fot. mat. prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama