W lipcu największe europejskie linie z jednocyfrowymi wzrostami

31 sierpnia 2018 08:12
Tylko trzy największe europejskie linie mogą pochwalić się w lipcu ponad br. 10-proc. wzrostami. Dwie wśród nich, to przewoźnicy niskokosztowi. Wyraźnie zwalnia za to Ryanair.
Reklama
Lipiec to tradycyjnie w branży lotniczej jeden z najbardziej obciążonych miesięcy. Dziesięciu największych europejskich przewoźników odprawiło w tym okresie ok. 80,2 mln podróżnych. Najwięcej, bo 14,16 mln, obsłużyła Grupa Lufthansy (przy czym sama Lufthansa przewiozła 6,77 mln). Na drugim miejscu uplasował się Ryanair, na którego pokładach gościło 12,6 mln osób. Na trzecim miejscu - linie należące do koncernu IAG (11,49 mln).

Siedmiu z dziesięciu analizowanych przewoźników i grup lotniczych przewiozło ponad 6 mln osób. Wyniki pozostałych mieściły się w przedziale 2,9 - 3,8 mln. Na ostatnim miejscu znalazł się turecki Pegasus, który wyprzedził w lipcu br. SAS o ponad 330 tys. odprawionych.


Średni wzrost wyniósł 8,5 proc., przy czym tylko trzy linie mogą pochwalić się dwucyfrowymi zwyżkami. Były to: Wizz Air (+22,6 proc.), Norwegian (+13,0 proc.) i Grupa Aerofłotu (+12,4 proc.). W przypadku dwóch pierwszych - to przewoźnicy niskokosztowi, którzy przeżywają obecnie dość mocną ekspansję: węgierski low-cost inwestuje w szczególności w rynki wschodnie, ale otworzył także szereg połączeń z i do Wiednia. Norwegian intensywnie rozwija siatkę dalekodystansową. Na wyniki rosyjskiego międzynarodowego przewoźnika nie bez znaczenia pozostały Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, co szczególne odzwierciedlenie znalazło w zapotrzebowaniu na przewozy krajowe (+14,6 proc.)

Skromniejsze wzrosty z miesiąca na miesiąc notuje grupa Air France-KLM. W lipcu koncern zanotował najmniejszą (+1,7) zwyżkę spośród analizowanych. Wyraźnie spowolnił także Turkish Airlines (w omawianym okresie +4,0 proc., podczas gdy w pierwszej połowie roku przewoźnik rósł o ponad 20-proc.). Także Ryanair zanotował tylko 4,0 proc. wzrostu, co jest najniższym osiągnięciem od początku br.

Najwyższy współczynnik zajętości pokładów charakteryzował tradycyjnie przewoźników niskokosztowych. Na pierwszym miejscu znalazł się Ryanair (97 proc.), potem easyJet (96,9 proc.) i Wizz Air (95,4 proc.). Uśredniony wskaźnik load factor dla wszystkich omawianych linii wyniósł 91,3 proc.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy