LOT ogłosi kolejną rekrutację pilotów i personelu pokładowego

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
23 sierpnia 2018 13:18
15 komentarzy
W tym tygodniu Polskie Linie Lotnicze LOT ogłoszą kolejny nabór na pilotów i personel pokładowy.
Reklama

Po tym, jak w czerwcu przewoźnik zapowiedział, że planuje pozyskać 300 dodatkowych pilotów do swoich baz operacyjnych w Warszawie i Budapeszcie, zgłosiło się ponad tysiąc kandydatów. Szkolenia nowych kapitanów i pierwszych oficerów zaczną się w październiku. W procesie rekrutacji jest kilkudziesięciu kandydatów, którzy zaczną się szkolić na konkretny typ samolotu (tzw. Type Rating). Ponad tysiąc aplikacji trafiło do LOT-u z różnych stron świata.

Spotkania rekrutacyjne odbywają się co tydzień na zmianę: w Warszawie i Budapeszcie. Uczestniczą w nich przedstawiciele brokera LOT Crew, którzy prezentują swoją ofertę w ramach dni otwartych.

- Wygląda na to, że te działania procentują. Ku naszemu zadowoleniu proces rekrutacji pilotów cieszy się dużym powodzeniem. Wszystkie zgłoszenia drobiazgowo sprawdzamy, spotykając się z kandydatami i wybierając z nich tych, którzy najbardziej spełniają kryteria. Zależy nam na najlepszych z najlepszych, dlatego planujemy kontynuować rekrutację w tym modelu co najmniej do końca roku. Zachęcamy wszystkich chętnych do zgłaszania się do nas za pośrednictwem strony – mówi Jerzy Makula, prezes spółki LOT Crew.

LOT poszukuje kapitanów i pierwszych oficerów na samoloty Bombardier Q400 i Embraer 170/190. Dla pilota z licencją i wymaganym nalotem przewoźnik finansuje koszty szkolenia Type Rating. W ciągu trzech lat możliwe jest uzyskanie szkolenia na samolotach pasażerskich Boeinga: B737 i B787 Dreamliner.

- Dotychczasowe zainteresowanie ofertą to dowód na to, że LOT jest atrakcyjnym pracodawcą. W odróżnieniu od wielu linii lotniczych zapewniamy nowym pilotom pełen pakiet szkoleń, za które nie muszą oni ponosić żadnych dodatkowych kosztów. Dodatkowo w przeciwieństwie do innych linii w regionie dajemy naszym lotnikom możliwość rozwoju zawodowego. Co bardzo istotne, zasady awansowania w naszej linii nie są oparte wyłącznie na starszeństwie, lecz w pierwszej kolejności na faktycznych umiejętnościach – mówi Adrian Kubicki, dyr. komunikacji korporacyjnej LOT.

Wymagania wobec kandydatów na kapitanów to m.in.: ważna licencja liniowa, ważne badania medyczne pierwszej klasy, nalot co najmniej 3000 godzin, z tego co najmniej 1000 godzin w załogach wieloosobowych w funkcji kapitana, język angielski na poziomie 5 w skali ICAO i prawo do pracy na terenie UE. LOT wdrożył na swoich pokładach zasady anglojęzycznego kokpitu, dlatego nie wymaga od kandydatów na pilotów znajomości języka polskiego. Od kandydatów na pierwszego oficera wymaga się m.in. licencji liniowej (może być to licencja „frozen”) i nalotu ogólnego minimum 200 godzin.

Rozpoczynając współpracę z LOT-em, pilot zyskuje możliwości rozwoju, zaczynając pilotaż od turbośmigłowego Bombardiera Q400 poprzez wąskokadłubowe samoloty odrzutowe typu Embraer i Boeing 737 (w tym B737 MAX 8) aż do szerokokadłubowego Boeinga 787 Dreamliner. Z LOT-em współpracuje obecnie ponad 700 pilotów, którzy wykonują regularne rejsy rozkładowe i czarterowe.

Jednocześnie LOT rekrutuje do bazy w Budapeszcie członków personelu pokładowego. Obecnie pracę stewardes i stewardów LOT-u wykonuje ponad 1,3 tys. osób. W tej chwili w LOT pracuje 60 stewardes i stewardów z Węgier, ale w 2019 r. ich liczba ma wzrosnąć do co najmniej 250. Ogłoszenie w sprawie kolejnego naboru pojawi się w ciągu najbliższych dni.

Zarówno pilotom, jak członkom personelu pokładowego, LOT oferuje warunki analogiczne do tych, na których zawierane są kontrakty z dotychczasowymi współpracownikami przewoźnika.

- Oferta, którą wspólnie z naszym brokerem LOT Crew kierujemy do pilotów, stewardes i stewardów jest dodatkowo atrakcyjna z uwagi na stałe przypisanie do jednej z dwóch baz operacyjnych: w Warszawie i Budapeszcie. W przeciwieństwie do przewoźników niskokosztowych, od załóg LOT-u nie oczekuje się częstych zmian lokalizacji bazy, co w znaczący sposób zmniejszałoby komfort pracy i mogłoby negatywnie wpływać na życie rodzinne - dodaje Adrian Kubicki z LOT-u.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_4d89b 2018-08-31 12:25   
gość_4d89b - Profil gość_4d89b
Dzisiaj mamy taką sytuację, że już wszystko jest upolitycznione. Osoba popierająca PO ma poczucie, że musi zwalczać wszystko co się dzieje za rządów PiS w tym polskie firmy. Spotkałem się już z niechęcią i wieloma gwałtownymi atakami na LOT, Orlen czy PKP. To jest jakaś autoagresja. LOT żeby się utrzymać potrzebuje jeszcze z 5 lat rentownego wzrostu. Na razie radzi sobie lepiej niż można się było spodziewać. I powinniśmy w tym wspierać firmę. Czy pracownicy mają prawo domagać się większych wynagrodzeń? Oczywiście! Ale strajk niszczy podstawy finansowe firmy i zaufanie pasażerów. Czy inny pracodawca zapewni lepsze warunki i perspektywy? Na tym rynku nic nie jest pewne, ale jeśli ktoś lubi przygody niech się sprawdzi gdzie indziej. Nie lepiej rozgrywać to na zasadzie polubownej? To nie zamknie drogi do powrotu, gdyby się komuś noga powinęła u konkurencji. Rozwalenie LOT nie jest korzystne dla nikogo w Polsce.
gość_77178 2018-08-30 20:33   
gość_77178 - Profil gość_77178
No to teraz uwaga. Cpt Embraera w PLL LOT miesięcznie dostaje ok 4tys € i to pod warunkiem ze nie ma urlopu i wylata ok 70 h w powietrzu czyli w pracy spędzi ok 180h do 220h w miesiacu. Jeśli pójdzie na urlop to zostanie ukarany za to i jego pensja to ok 3tys €
Rocznie to wychodzi 50 tys €
Wiec nie dziwi fakt ze większość tych cpt z PLL LOT ma poskładane papiery w innych firmach. Tak i oto wielkość PLL LOT może rozpaść i to niemal z dnia na dzień.
Gratulacje dla Pana Prezesa Milczarskiego... brawo
gość_7c2db 2018-08-26 07:39   
gość_7c2db - Profil gość_7c2db
spotter1000

Nie bądź naiwny. Gdyby znaleźli pilotów to by dalej nie szukali. Albo wśród tego tysiąca było 30 sensownych i muszą szukać dalej albo czują że ludzie im będą uciekać i uruchamiają stałą rekrutację. Być może duża liczba aplikacji była związana z tym "błędem" z zakresem zarobków.
Wystarczy że Ryanair przesunie te 5-6 B737 do Polski i LOT może stracić połowę swoich załóg.
Jest też pytanie o jakość tych aplikacji. Czy to nie są goście którzy za różne błędy i "złe prowadzenie się" nie wylecieli już z kilku linii.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama