Cypr przekazał porywacza władzom Egiptu

Damian Tobór - Profil Damian Tobór
20 sierpnia 2018 09:10
Władze Cypru przekazały władzom w Kairze Egipcjanina, który w 2016 r. porwał samolot linii EgyptAir i zmusił pilotów do lądowania w Larnace - oświadczył w sobotę prokurator krajowy Egiptu po tym, jak orzeczenie sądowe umożliwiło jego ekstradycję.
Reklama

Prokurator Nabil Sadek wskazał w oświadczeniu, że porywacz Seif Eldin Mustafa został przekazany egipskiej policji w Nikozji po tym, jak władze w Kairze zapewniły, że w kraju czeka go uczciwe postępowanie sądowe, zgodne z międzynarodowymi standardami.

Od 2016 r. 61-letni porywacz składał do cypryjskich sądów wnioski (w tym do cypryjskiego Sądu Najwyższego) przeciwko ekstradycji do Egiptu, wskazując, że w nie czeka go tam uczciwy proces.

29 marca 2016 roku, Mustafa uprowadził airbusa A320 linii EgyptAir z 72 pasażerami na pokładzie i zmusił pilotów do lądowania w Larnace na Cyprze grożąc detonacją bomby (tzw. pasu szahida), która ostatecznie okazała się być atrapą.

Po około sześciu godzinach od wylądowania, porywacz poddał się cypryjskim służbom. Nikt z pasażerów ani członków załogi nie ucierpiał w tamtym zdarzeniu. W mediach społecznościowych pojawiły się nawet selfies, które z porywaczem zrobili sobie jeden z pasażerów i stewardessa. Egipcjanin miał problemy osobiste, a porwanie nie ma związku z żadną organizacją terrorystyczną. Egipski minister spraw zagranicznych powiedział, że porwanie nie jest dziełem terrorysty, lecz "idioty".
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama