×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Montaż pierwszego airbusa ACJ320neo dobiegł końca


Ukończono montaż pierwszego airbusa ACJ320neo. Ten korporacyjny odrzutowiec został wyposażony w silniki CFM International LEAP-1A i pomalowany w barwy charakterystyczne dla rodziny samolotów ACJ. Obecnie trwają przygotowania do pierwszego lotu, który ma się odbyć w nadchodzących tygodniach.


Jesienią tego roku maszyna zostanie przekazana operatorowi z Wielkiej Brytanii - Acropolis Aviation, zaś pod koniec ostatniego kwartału 2018 trafi do mieszczącej się w Bazylei (Szwajcaria) siedziby firmy AMAC, która zainstaluje wyposażenie kabiny pasażerskiej projektu Alberto Pinto oraz przemaluje samolot w barwy brytyjskiego przewoźnika. Koniec prac i gotowość do czarteru przewidziane są na ostatni kwartał 2019 roku.

Airbusy z rodziny ACJ320neo wyposażone są w silniki nowej generacji (dostępna jest również opcja z silnikiem Pratt & Whitney’s PW1100G) oraz sharklety, co przekłada się na zmniejszenia zużycia paliwa o ok. 15 proc. i zwiększony zasięg maszyn. W rezultacie ACJ320neo jest w stanie przewieźć 25 pasażerów na odległość 11 100 km (6000 mil morskich) lub utrzymać się w powietrzu przez 13 godzin. Umożliwia to wykonywanie połączeń z Londynu do Pekinu lub Kapsztadu albo z Moskwy do Los Angeles. Dla porównania - ACJ319neo pozwala na przewiezienie 8 pasażerów na dystans 12 500 km lub lot długości 15 godzin.


Na tle konkurencyjnych samolotów o zbliżonej długości zewnętrznej i rozpiętości skrzydeł, odrzutowce z rodziny ACJ320neo wyróżniają się najbardziej przestrzennymi kabinami w swoim segmencie, oferując przy tym podobne koszty operacyjne oraz lepszą wartość rezydualną. Cechuje je również umieszczenie kabin na niższej wysokości, wbudowane schody, a także wzmocnione ładownie, dzięki czemu można zainstalować w nich dodatkowe zbiorniki paliwa w celu wydłużenia zasięgu.

Na obecną chwilę zamówienie na samoloty z rodziny ACJ320neo opiewa na łącznie 9 maszyn - trzy ACJ319neo oraz sześć ACJ320neo. Właścicielem drugiego ACJ320neo zostanie szwajcarska spółka Comlux.

Kilka lat temu pisaliśmy o dziale samolotów korporacyjnych Airbusa, odpowiedzialnym za produkcję odrzutowców z rodziny ACJ (Airbus Corporate Jets).

Fot. Airbus



gość_610cc - Profil
gość_610cc
  

Pasazer.com na Facebooku



Spodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie