Aerofłot najpunktualniejszym przewoźnikiem w lipcu

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
16 sierpnia 2018 09:35
Rosyjskie linie lotnicze Aerofłot okazały się najpunktualniejszym przewoźnikiem lotniczym na świecie w lipcu, wynika z danych VariFlight. Najpunktualniejszym lotniskiem był port lotniczy New Chitose obsługujący Sapporo.
Reklama

W okresie of 1 do 31 lipca, na prawie 32 tys. obsługiwanych lotach, linie lotnicze Aerofłot utrzymały wskaźnik punktualności przylotów na poziomie 95,66 proc. Średnia długość opóźnienia przylotu wynosiła 5,37 min. Taka wydajność operacyjna zagwarantowała rosyjskiemu przewoźnikowi pierwsze miejsce w lipcowym światowym rankingu punktualności dużych linii lotniczych.


Drugie miejsce przypadło liniom lotniczym KLM, które obsłużyły w lipcu prawie 23 tys. lotów, ze średnim wskaźnikiem punktualności przylotów na poziomie 95,63 proc. Na trzecim miejscu znalazły się linie lotnicze Mexicana Airlines. Zwycięzca rankingu z poprzedniego miesiąca, linie lotnicze Japan Airlines, w lipcu znalazły się na czwartej pozycji.

W światowym rankingu punktualności linii lotniczych średniej wielkości, na najwyższy stopień podium trafiły Hawaiian Airlines. W lipcu przewoźnik obsłużył ponad 8,6 tys. przylotów ze średnim wskaźnikiem punktualności 97,87 proc. Średni czas opóźnienia przylotu wyniósł 3,20 min.


Drugie miejsce w rankingu linii średniej wielkości przypadło liniom lotniczym COPA, natomiast na trzeciej pozycji uplasowały się Singapore Airlines.

Najpunktualniejszym przewoźnikiem średniej wielkości z Europy były w lipcu linie lotnicze Finnair, które znalazły się na dziewiątym miejscu rankingu. Przewoźnik obsłużył ponad 10,4 tys. lotów, podczas których osiągnął punktualność przylotów na poziomie 92,13 proc. Średni czas opóźnienia przylotu wyniósł 8,65 min.

Za duże linie lotnicze VariFlight uznaje przewoźników, którzy faktycznie obsługują ponad 400 lotów dziennie, natomiast za linie lotnicze średniej wielkości przewoźników, którzy faktycznie obsługują od 200 do 400 lotów dziennie. Wyniki rankingu powstają w oparciu o faktyczny czas przylotów w porównaniu z czasem rozkładowym. Do statystyk punktualności VariFlight nie wlicza lotów odwołanych.

W lipcowym rankingu punktualności globalnych hubów, czwarty miesiąc z rzędu pierwsze miejsce trafiło do portu lotniczego New Chitose obsługującego Sapporo w Japonii. Spośród ponad 7 tys. wylotów w lipcu, 89,18 proc. odbyło się o czasie, a średnie opóźnienie wylotu wyniosło 11,53 min.


Na drugim miejscu rankingu uplasował się port lotniczy w Honolulu, natomiast na trzecim moskiewskie lotnisko Szeremietiewo, które wraz z notowanym na szóstym miejscu lotniskiem Pułkowo, były jedynymi europejskimi portami lotniczymi w pierwszej dziesiątce rankingu.

W rankingu najbardziej punktualnych portów lotniczych średniej wielkości, pierwsze miejsce zajęło lotnisko w Kahului. Na ponad 3,3 tys. odlotów w lipcu, 92,55 proc. odbyło się o czasie, a średnia długość opóźnienia wyniosła 13,21 min. Na drugim miejscu uplasował się port lotniczy Mohammed V International w Casablance, natomiast na trzecim port lotniczy na Teneryfie.


Za globalne huby VariFlight uznaje lotniska o faktycznej miesięcznej liczbie odlotów przekraczających 6 tys., natomiast za lotniska średniej wielkości porty lotnicze, które obsługują od 2 do 4 tys. odlotów miesięcznie.

Wyniki rankingów VariFlight powstają wyłącznie w oparciu o komercyjne loty pasażerskie. Do bazy danych organizacja nie wlicza lotów cargo, ruchu samolotów korporacyjnych oraz ruchu lotniczego general aviation.

fot. Piotr Bożyk, MIKI Yoshihito, Forest and Kim Starr (Flickr/CC)

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama