5 zdjęć z... Oklahoma City

15 sierpnia 2018 09:30
2 komentarze
Ciekawa jest legenda powstania Oklahoma City. Podobno 10 tys. osadników osiedliło się tutaj w ciągu jednego dnia - 22 kwietnia 1889 r. - kiedy ziemie należące do Indian oddano dla białych przybyszów. Zapraszamy do krótkiej wizyty w tym amerykańskim mieście.
Reklama
W Oklahoma City - stolicy stanu Oklahoma - mieszka trochę ponad 560 tys. osób (obszar metropolii liczy ok. 1,3 mln). Położona pośrodku prerii, swoją świetność osiągnęła głównie w drugiej połowie XX w., kiedy zaczęto intensywnie eksploatować złoża ropy i gazu.

Miasto jest niezwykle zadbane, czyste i mimo swoich rozmiarów wyjątkowo spokojne. Wiele w nim parków i zieleńców. Znajduje się tutaj także jedno z najbardziej osobliwych muzeów w USA - The National Cowboy & Western Heritage. To jednak nie wszystkie atrakcje - warto także odwiedzić Oklahoma History Center, przejść się wśród szklanych drapaczy chmur wyrosłych na petrodolarach czy odwiedzić okoliczne Armstrong Cultural Center.

1. Szklane domy

Centralna dzielnica biznesowa nie jest zbyt rozbudowana, jednak bardzo dobrze się prezentuje. Szczególnie wyróżnia się niezwykła bryła Devon Energy Center. Ten drapacz chmur powstawał przez trzy lata (od października 2009 do października 2012 r.), a jego budowa kosztowała 750 mln dolarów. Ma 259 m wysokości (pierwotne plany zakładały 282 m) i 50 pięter. Są tutaj głównie powierzchnie biurowe, ale także restauracja ze wspaniałym widokiem na miasto.


2. Bricktown

Ta część miasta zdecydowanie kontrastuje z dzielnicą biznesową. Dawniej były tutaj rozmaite magazyny i warsztaty. Kiedy je opuszczono, okolica zaczęła zdecydowanie podupadać - nie tylko w znaczeniu estetycznym, ale także bezpieczeństwa. Kilka dekad temu podjęto jednak decyzję o jej rewitalizacji i utworzenia czegoś w rodzaju rozrywkowej części Oklahoma City. Pomysłodawcom udało się to świetnie zrealizować. Teraz aby dobrze zjeść, czy udać się na wieczorną imprezę - najlepiej zawitać do Bricktown, gdzie w postindustrialnych budynkach mieszczą się restauracje, puby i dyskoteki.

3. Okolice Reno Avenue

Reno Avenue to jedna z głównych arterii miasta. To przy niej mieści się wiele ciekawych atrakcji. Znajdziemy tutaj stadion baseballowy miejscowej drużyny OKC Dodgers, centrum sportowe Chesapeake Energy Arena czy Myriad Botanical Garden - jeden z najbardziej znanych i cenionych ogrodów botanicznych w USA. Odchodzące od Reno Avenue przecznice wyjątkowo korzystnie prezentują się wczesną wiosną, kiedy zakwitają porastające pobocza wiśniowe drzewka.


4. Oklahoma City National Memorial

Tragedia wydarzyła się 19 kwietnia 1995. Rankiem tego dnia, nijaki Timothy McVeigh przy budynku federalnym im. Alfreda P. Murraha pozostawił ciężarówkę wypełnioną materiałami wybuchowymi. Dwie minuty po godz. 9:00 dochodzi do wybuchu. Zniszczeniu ulega wielki obszar w promieniu 6 ulic od epicentrum. Ginie 168 osób, w tym 19 dzieci.

O tych przerażających wydarzeniach przypomina dzisiaj Oklahoma City National Memorial. Cały kompleks został otwarty przez Billa Clintona 9 października 1997. Rozciąga się na przestrzeni 1,3 hektara. Największe wrażenie robią tzw. Krzesła Pamięci - upamiętniające wszystkie ofiary śmiertelne. Jest także Jezioro Wspomnień. Woda płynie w nim po czarnym granicie, powodując niesamowite wrażenie wizualne. Od jednej strony zbiornik zamyka Brama Czasu. Składa się z dwóch segmentów symbolizujących minutę przed i minutę po zamachu. Środek między ścianami odpowiada godzinie wybuchu.

Pięknie zagospodarowano teren wokoło Jeziora Wspomnień. Jest tutaj masa zieleni: rosną drzewa, wśród nich Drzewo Ocalałych. Panuje spokój i cisza - porównywalna tylko do tej, która panuje w miejscu zawalonych wież WTC w Nowym Jorku.

5. Armstrong Auditorium
Armstron Auditorium znajduje się na przedmieściu Oklahoma City - Edmond. Mieści się w kompleksie należącym do Philadelphia Church of God. Ta organizacja religijna założyła Międzynarodową Fundację Kulturalną, która nosi imię jej głównego "proroka" - Herberta W. Armstronga. Na obszarze znajduje się college, kościół i wspomniana wspaniała sala koncertowa, w której odbywają się ciekawe wydarzenia kulturalne. Wszystko otacza wyjątkowo zadbany park, z fontanną i niewielkim jeziorem.


fot. Mirosław Pachowicz

Ostatnie komentarze

gość_963d4 2018-08-15 16:33   
gość_963d4 - Profil gość_963d4
@gość_d3415: zapewniam, że nie każde
gość_d3415 2018-08-15 09:47   
gość_d3415 - Profil gość_d3415
"Podobno 10 tys. osadników osiedliło się tutaj w ciągu jednego dnia".
Nie podobno. To fakt historyczny i kazde dziecko w szkole uczy sie o tak zwanym "The Oklahoma Land Rush of 1889" w ktorym wzielo udzial okolo 50 tys. osadnikow.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy