Turkish wstrzyma reklamę w amerykańskich mediach

Damian Tobór - Profil Damian Tobór
16 sierpnia 2018 08:45
Tureckie linie Turkish Airlines wstrzymają reklamę w amerykańskich mediach w odpowiedzi na kryzys w stosunkach między Stanami Zjednoczonymi a Turcją - poinformowali we wtorek przedstawiciele przewoźnika.


Reklama
Turkish Airlines oraz Turk Telekom, krajowy gigant telekomunikacyjny, przedstawiły swoją decyzję o zaprzestaniu reklamy w amerykańskich mediach po wzywającej do tego kampanii na Twitterze.

Decyzja ta nastąpiła niedługo po tym jak prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił, że jego kraj będzie bojkotować produkty elektroniczne wyprodukowane w Stanach Zjednoczonych, w odpowiedzi na nasilający się konflikt dyplomatyczny z administracją prezydenta Trumpa, który przyczynił się do krachu walutowego w Turcji.

Przedstawiciel przewoźnika powiedział, że bojkot reklamowy obejmie zarówno media tradycyjne jak i społecznościowe, chociaż istniejące umowy dotyczące kampanii reklamowych nie zostaną naruszone.

- Jako Turkish Airlines stajemy po stronie naszego państwa i naszych ludzi - napisał na Twitterze starszy wiceprezes ds. relacji z mediami Yahya Ustun. Tweet został opatrzony hashtagiem #ABDyeReklamVerme, który w wolnym tłumaczeniu oznacza "nie reklamuj się w USA". Poniżej cytowany tweet:

Podobną wiadomością na Twitterze podzielił się Hamdi Ates, dyrektor ds. komunikacji Turk Telekom.

Przedmiotem napięć pomiędzy Stanami i Turcją jest toczący się przed tureckim sądem proces amerykańskiego pastora Andrew Brunsona, któremu zarzuca się współpracę z kurdyjskimi ekstremistami. Panuje jednak przekonanie, że Ankara chciała wykorzystać duchownego do wywarcia nacisku na USA i doprowadzenia do ekstradycji mieszkającego w Pensylwanii tureckiego duchownego Fethullaha Gulena, którego Erdogan obarcza odpowiedzialnością za nieudany "pucz wojskowy" sprzed dwóch lat.

Rząd w Waszyngtonie w piątek (10.08) podwoił cła na turecką stal i aluminium (odpowiednio do 50% i 20%) doprowadzając do załamania się wartości tureckiego lira. Amerykanie zrobili to po tym, jak symboliczne sankcje nałożone na dwóch tureckich ministrów z powodu dalszego przetrzymywania amerykańskiego pastora, nie przyniosły pożądanych rezultatów.


Pomimo problemów dyplomatycznych i ekonomicznych Republiki Tureckiej, pierwsze półrocze bieżącego roku było dla tureckich linii lotniczych bardzo pomyślne. W pierwszej połowie 2018 roku, łączne przychody Turkish Airlines wzrosły o 30% w porównaniu z analogicznym okresem 2017, osiągając 6 mld USD. Również współczynnik wypełnienia samolotów wzrósł w pierwszym półroczu o 4,3 proc do 80,4 proc. Nigdy wcześniej turecka linia nie miała tak dobrego współczynnika wypełnienia miejsc w pierwszych sześciu miesiącach roku. Trend wzrostowy został utrzymany również w lipcu, w którym wskaźnik ten wyniósł 85,3 proc.

Fot. (okładka) Piotr BożykOstatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

N