×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Turkish wstrzyma reklamę w amerykańskich mediach


Tureckie linie Turkish Airlines wstrzymają reklamę w amerykańskich mediach w odpowiedzi na kryzys w stosunkach między Stanami Zjednoczonymi a Turcją - poinformowali we wtorek przedstawiciele przewoźnika.

Turkish Airlines oraz Turk Telekom, krajowy gigant telekomunikacyjny, przedstawiły swoją decyzję o zaprzestaniu reklamy w amerykańskich mediach po wzywającej do tego kampanii na Twitterze.

Decyzja ta nastąpiła niedługo po tym jak prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił, że jego kraj będzie bojkotować produkty elektroniczne wyprodukowane w Stanach Zjednoczonych, w odpowiedzi na nasilający się konflikt dyplomatyczny z administracją prezydenta Trumpa, który przyczynił się do krachu walutowego w Turcji.

Przedstawiciel przewoźnika powiedział, że bojkot reklamowy obejmie zarówno media tradycyjne jak i społecznościowe, chociaż istniejące umowy dotyczące kampanii reklamowych nie zostaną naruszone. 

- Jako Turkish Airlines stajemy po stronie naszego państwa i naszych ludzi - napisał na Twitterze starszy wiceprezes ds. relacji z mediami Yahya Ustun. Tweet został opatrzony hashtagiem #ABDyeReklamVerme, który w wolnym tłumaczeniu oznacza "nie reklamuj się w USA". Poniżej cytowany tweet:

Podobną wiadomością na Twitterze podzielił się Hamdi Ates, dyrektor ds. komunikacji Turk Telekom. 

Przedmiotem napięć pomiędzy Stanami i Turcją jest toczący się przed tureckim sądem proces amerykańskiego pastora Andrew Brunsona, któremu zarzuca się współpracę z kurdyjskimi ekstremistami. Panuje jednak przekonanie, że Ankara chciała wykorzystać duchownego do wywarcia nacisku na USA i doprowadzenia do ekstradycji mieszkającego w Pensylwanii tureckiego duchownego Fethullaha Gulena, którego Erdogan obarcza odpowiedzialnością za nieudany "pucz wojskowy" sprzed dwóch lat. 

Rząd w Waszyngtonie w piątek (10.08) podwoił cła na turecką stal i aluminium (odpowiednio do 50% i 20%) doprowadzając do załamania się wartości tureckiego lira. Amerykanie zrobili to po tym, jak symboliczne sankcje nałożone na dwóch tureckich ministrów z powodu dalszego przetrzymywania amerykańskiego pastora, nie przyniosły pożądanych rezultatów.


Pomimo problemów dyplomatycznych i ekonomicznych Republiki Tureckiej, pierwsze półrocze bieżącego roku było dla tureckich linii lotniczych bardzo pomyślne. W pierwszej połowie 2018 roku, łączne przychody Turkish Airlines wzrosły o 30% w porównaniu z analogicznym okresem 2017, osiągając 6 mld USD. Również współczynnik wypełnienia samolotów wzrósł w pierwszym półroczu o 4,3 proc do 80,4 proc. Nigdy wcześniej turecka linia nie miała tak dobrego współczynnika wypełnienia miejsc w pierwszych sześciu miesiącach roku. Trend wzrostowy został utrzymany również w lipcu, w którym wskaźnik ten wyniósł 85,3 proc.

Fot. (okładka) Piotr Bożyk


gość_dad14 - Profil
gość_dad14
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie