ZZ Air France grożą kandydatowi na prezesa strajkiem

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
16 sierpnia 2018 10:45
Liderzy największego związku zawodowego pilotów Air France - SNPL, zapowiadają dwutygodniowy strajk we wrześniu, jeżeli nowy prezes nie podejmie z nimi rozmów na temat podwyżki wynagrodzeń, informuje Le Figaro.
Reklama

Syndicat National des Pilotes de Ligne (SNPL), największy związek zawodowy pilotów a Air France, wezwał przyszłego prezesa Air France-KLM do rozmów o wynagrodzeniach. “W przeciwnym razie będzie 15 dni strajku” powiedział Philippe Évain, lider związku w rozmowie z The Parisian, precyzując, iż strajk odbyłby się już we wrześniu.

Najnowsze ostrzeżenie to już kolejny głos informujący o tym, że akcja protestacyjna u francuskiego przewoźnika jest coraz bardziej prawdopodobna. Wcześniej, źródła w związku zapowiadały, że “konflikt o wynagrodzenia powróci we wrześniu, niezależnie od tego czy do tamtej pory pojawi się nowy prezes”, informuje Le Figaro.

Obecnie związki zawodowe żądają podwyżek wynagrodzeń w wysokości 5,1 proc., a ich przedstawiciele nie wydają się chętni do kompromisu. W maju Jean-Marc Janaillac, prezes Air France zaproponował nową umowę płacową, która przewiduje 7 proc. wzrost wynagrodzeń rozłożony w okresie czterech lat. Propozycja ta została odrzucona przez związki, co z kolei doprowadziło do dymisji Janaillaca z funkcji prezesa kilka dni później.

Od tamtej pory minęły już prawie trzy miesiące, w czasie których Air France poszukuje kandydata na nowego prezesa, który odpowiadałby wszystkim udziałowcom, w tym rządowi Francji. Anne-Marie Couderc, pełniąca obecnie obowiązki prezesa, zapowiedziała, że nowy szef firmy będzie wybrany do połowy września, choć zdaniem wielu obserwatorów ten termin staje się coraz mniej prawdopodobny. 

Na stanowisku nowego prezesa Air France, komitet nominacyjny widziałby Benjamina Smitha, który obecnie pełni rolę dyrektora operacyjnego Air Canada.

Poszukiwanie nowego prezesa zostało rozszerzone o kandydatury międzynarodowe po tym, gdy w lipcu tego roku przewoźnik zaprezentował swoje wyniki finansowe. Według informacji napływających z Air France, na takie rozszerzenie poszukiwań naciskać miały linie lotnicze Delta Air Lines oraz China Eastern, które należą do udziałowców przewoźnika. Ostateczny wybór kandydata, według doniesień miał poprzeć także zarząd KLM, informował Le Monde, powołując się na klika źródeł w firmie. Do tej pory stanowisko prezesa Air France piastowane było jedynie przez Francuzów.

Wybór nie spodobał się jednak SNPL, a szef związku określił Smitha jako “kandydata statu quo”, oraz wyraził obawy, że ta nominacja “utrzyma na stanowiskach osoby, które się nie sprawdziły”.


Od poprzedniego tygodnia, kiedy to pojawiły się informacje o kandydaturze Smitha, Évain rozszerzył listę uwag co do potencjalnego przyszłego prezesa.

- Potrzeba lidera, który pojmuje specyfikę francuskiego dialogu społecznego, który kontroluje każdy szczegół europejskiego rynku lotniczego. Tutejsza sytuacja bardzo się różni od sytuacji w Kanadzie - argumentuje Évain.

SNPL przypomina, że kandydatury “dwóch lub trzech specjalistów, przemysłowców, zostały utrącone bez obiektywnych powodów” przez komitet nominacyjny.

- Uważam, że to hańba iż nie mogliśmy znaleźć francuskiego prezesa dla Air France. To kwestia suwerenności - ubolewał Évain.

Głos przewodniczącego SNPL jest nie jest odosobniony. “Czy umieszczamy Air France w strefie wpływów Ameryki Północnej?” pytał Paul Farges, przedstawiciel pilotów w radzie nadzorczej Air France na łamach Le Journal du Dimanche.

Negatywny stosunek do kandydata na nowego prezesa przewoźnika, który już teraz wyrażają związki zawodowe, nie rokuje dobrze na możliwość szybkiego zakończenia konfliktu w Air France. W maju tego roku Bruno Le Maire, minister gospodarki Francji, wystosował apel do liderów związków zawodowych o zakończenie strajku, w którym wezwał personel Air France do odpowiedzialności. Minister przekonuje, że podwyżki są ekonomicznie nieuzasadnione.

Postępujące straty wynikające z kontynuowania akcji strajkowej w porównaniu w nieustępliwością związków zawodowych rodzą obawy części ekspertów, że przedłużający się strajk może zagrozić istnieniu przewoźnika, podobnie jak miało to miejsce w przypadku Alitalii.

fot. Tomasz Śniedziewski

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama