×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Finnair: W lipcu prawie 1,3 mln pasażerów


W lipcu br. na pokładach samolotów Finnair gościło 1,29 mln pasażerów, to o 15,2 proc. więcej niż przed rokiem. To rekordowy wynik miesięczny przewoźnika.


W pierwszym miesiącu drugiego półrocza, przewoźnik odnotował najwyższe wzrosty rok do roku na trasach krajowych, gdzie liczba podróżnych wzrosła o 29,2 proc. Ruch rósł na wszystkich trasach - amerykańskich (17,5 proc.), europejskich (15,1 proc.) oraz azjatyckich (9 proc.)

Większa liczba pasażerów znalazła odzwierciedlenie w ogólnym, 11,8 proc. wzroście popytu, mierzonego w pasażerokilometrach (RPK). Mimo to wzrost popytu nie był w stanie wyprzedzić znaczącego, 14,1 proc. wzrostu oferowania (ASK). Lipcowe przestrzelenie oferowania ponad popyt skutkowało 1,9 proc. obniżeniem średniego współczynnika wypełnienia (LF), który spadł do poziomu 88,4 proc., wciąż bardzo dobrego na tle średniej dla całej branży. Średni współczynnik wypełnienia na trasach azjatyckich wyniósł 90,7 proc., na trasach europejskich 85,8 proc., na trasach do Ameryki Północnej 93,9 proc. oraz 68,8 proc. na trasach krajowych.


W lipcu, 47 proc. ogólnego oferowania Finnair przypadała na trasy do Azji. Oferowanie na trasach azjatyckich wzrosło w porównaniu z lipcem ubiegłego roku o 10,7 proc., głównie dzięki zwiększeniu liczby rotacji na trasach do Tokio oraz Bangkoku, jak również dzięki nowej trasie do Nanjing w Chinach. Większe oferowanie było także wynikiem stopniowego upowszechniania się airbusów A350, które dysponują większą liczbą foteli w porównaniu z airbusami A330 oraz A340, które wcześniej stanowiły trzon floty dalekodystansowej Finnair.

43 proc. ogólnego lipcowego oferowania (ASK) Finnair przypadało na trasy europejskie, na których oferowanie (ASK) wzrosło o 17,7 proc. w skali rok do roku. Wyższe oferowanie udało się uzyskać, dzięki dołączeniu do floty przewoźnika nowych samolotów wąskokadłubowych, jak również poprzez zwiększenie liczby foteli w niektórych samolotach. Wzrost oferowania umożliwił zwiększenie rotacji na wybranych trasach, w tym do Tallina, Bergen, Berlina, Gdańska, Petersburga czy Moskwy, jak również zainaugurowanie nowych tras do Stuttgartu, Lizbony oraz Mińska. 


Pozostałe 10 proc. ogólnego oferowania Finnair w lipcu przypadło na trasy do Ameryki Północnej oraz trasy krajowe. Na trasach amerykańskich oferowanie Finnair wzrosło o 13,7 proc. dzięki zwiększeniu częstotliwości lotów do Chicago oraz dzięki dwóm dodatkowym lotom do San Francisco. 

W lipcu 2018 r. Finnair osiągnął współczynnik punktualności na poziomie 77,4 proc., co stanowi spadek punktualności w porównaniu z lipcem 2017 r., kiedy to współczynnik ten wynosił 86,7 proc. 

fot. Finnair
gość_610cc - Profil
gość_610cc
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie