Heathrow: Ogromne kolejki do kontroli paszportowej

Damian Tobór - Profil Damian Tobór
14 sierpnia 2018 12:19
9 komentarzy
Pasażerowie przybywający na londyńskie lotnisko Heathrow oraz linie lotnicze operujące z tego lotniska, skarżą się na długie kolejki do kontroli paszportowej. Najgorzej było 6 lipca, kiedy kolejki do kontroli sięgały aż 2,5 godziny.
Reklama

Zgodnie z danymi do których dotarły brytyjskie linie Virgin Atlantic, rekomendowany maksymalny czas odprawy dla obywateli spoza państw EOG (tj. UE oraz Norwegii, Islandii i Liechtensteinu) - 45 minut, udało się w ubiegłym miesiącu służbom granicznym osiągnąć tylko jednego dnia.

Prezes linii Virgin Atlantic, Craig Kreener, nazwał czas kolejki do kontroli paszportowej "niedopuszczalnym". Podobnie krytyczny jest Alex Cruz, prezes British Airways, który powiedział w zeszłym tygodniu, że kolejki na Heathrow są gorsze niż na każdym innym z najważniejszych światowych lotnisk. Cruz zaapelował do ministra spraw wewnętrznych Sajida Javida o "natychmiastowe podjęcie działań, by rozwiązać tę farsę na przejściu granicznym".

Prezes linii British Airways zarzucił nawet służbie granicznej pracującej na Heathrow, że podczas ostatnich piłkarskich mistrzostw świata kolejki do kontroli paszportowej w terminalu 4 sięgały ponad 3 godzin, bo pracownicy przerwali pracę żeby... "oglądać piłkę nożną" - donosi na Twitterze znany analityk lotniczy Alex Macheras.


- Oczywiście bezpieczeństwo na lotniskach jest ważne i pozostaje priorytetem, jednak inne kraje skuteczniej potrafią zarządzać kontrolą graniczną - wskazał Keener.

W zeszłym tygodniu, szef lotniska Heathrow John Holland-Kaye, wezwał brytyjski Home Office (odpowiednik MSW), aby pozwolić odwiedzającym z państw tzw. niskiego ryzyka np. ze Stanów Zjednoczonych, korzystać z elektronicznych bramek kontrolnych, obecnie dostępnych jedynie dla obywateli państw EOG. Dotychczas Home Office oświadczyło jedynie, że rozmieści na lotnisku Heathrow 200 dodatkowych pracowników aby usprawnić kontrolę w sierpniu i we wrześniu, kiedy podróżuje najwięcej osób.

Londyński port lotniczy Heathrow to największe lotnisko Europy pod względem ogólnej liczby pasażerów, oraz drugi największy na świecie port lotniczy pod względem pasażerów odprawianych w ruchu międzynarodowym (pierwsze miejsce zajmuje port lotniczy w Dubaju). W ubiegłym roku z londyńskiego lotniska skorzystało ponad 78 mln pasażerów.


Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
kemot97 2018-08-16 15:30   
kemot97 - Profil kemot97
ja zwykle korzystam z e-bramek na Heathrow i rzeczywiscie chyba najdluzej czekalem tam z 1 minute, a kolejki do zwyklej kontroli to jest porazka. Ciekawe jak bedzie po Brexicie, kiedy oprocz sprawdzenia paszportu beda pytania jak w USA: Po co? do kogo? Ile masz pieniedzy ze soba? Gdzie sie zatrzymujesz itp
gość_797a7 2018-08-16 08:32   
gość_797a7 - Profil gość_797a7
Owszem, to dramat.
Sam stałem w kilometrowej kolejce na Heathrow ponad dwie godziny. Ludzie reagowali histerycznie-niektórzy się śmiali, jak za kolejnym zakrętem widzieli kolejne tysiące ludzi w kolejce, niektórzy mieli łzy w oczach z nerwów. Dramat.
BA850 2018-08-15 16:42   
BA850 - Profil BA850
@salesmenpolska: e-bramki są szybkie, w kolejkach stoją pasażerowie, którzy nie mogą korzystać z e-bramek (czyli wszyscy spoza EU), a tych na Heathrow jest całkiem sporo...
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama