PPL przygotowuje przetargi na rozbudowę lotniska w Radomiu
Na stronie europejskich zamówień publicznych ukazały się dwa ogłoszenie informacyjne o zamiarach zorganizowania przetargów związanych z rozbudową portu lotniczego w Radomiu. Obie notyfikacje zamieściło przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (PPL).
Reklama
PPL nie czekając na orzeczenie sądu o upadłości radomskiego lotniska przygotowuje się do przeprowadzenia przetargów na rozbudowę lotniska na Sadkowie. Notyfikacje opublikowane na stronie Komisji Europejskiej wskazują, że PPL chce przeprowadzić dwa postępowania.
Pierwszy przetarg, o którym PPL poinformował w dniu 6 sierpnia br., ma dotyczyć usługi wykonania projektu budowlanego wraz z programem funkcjonalno-użytkowym dróg kołowania, płyt postojowych, towarzyszących budowli, parkingów, dróg miejskich, miejsc postojowych i dworców oraz budowy terminala.
Warto zwrócić uwagę na kilka założeń tego projektowego przetargu. Stanowią one, że ma zostać utworzonych 11 stanowisk postojowych w tym dwa dla samolotów kodu E. A zatem radomskie lotnisko będzie mogło przyjmować samoloty szerokokadłubowe, takie jak Dreamliner czy B777. Ma powstać strefa Kiss & Fly oraz parkingi krótkookresowe dla 800 pojazdów i długookresowy na 3 tys. Na lotnisku znajdzie się również zadaszony dworzec autobusowy o powierzchni 7,5 tys. metrów kwadratowych. Projekt terminalu ma umożliwiać obsługę co najmniej 3 milionów pasażerów rocznie. Architekci muszą również opracować koncepcję powiększenia terminalu, która umożliwi obsługę nawet do 10 milionów podróżnych rocznie. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez PPL port na Sadkowie ma być gotowy do „obsługi głównie ruchu czarterowego o dużej sezonowości”.
Celem drugiego planowanego przez PPL przetargu, o którym informacja pojawiła się wczoraj (8.08), jest zaprojektowanie i wykonanie rozbudowy istniejącej asfaltobetonowej drogi startowej o nowy fragment o długości 500 i szerokości 60 metrów. Dodatkowo zakres projektu wykonawczego będzie obejmował oznakowanie poziome, pionowe, oświetlenie nawigacyjne, zasilanie elektroenergetyczne i odwodnienie, system świateł podejścia oraz projekt dwukierunkowej drogi serwisowej przy nowym fragmencie drogi startowej. Przekładając ten żargon na język potoczny, w tym drugim przetargu chodzi o przedłużenie pasa startowego z obecnych 2 tys. do 2,5 tys. metrów. Tak wydłużona droga startowa umożliwi przyjmowanie większych samolotów.
PPL zakłada przeprowadzenie przetargów i wszystkich prac budowlanych w terminie umożliwiającym inaugurację pierwszych rejsów z potu lotniczego na Sadkowie w sezonie Lato 2020. Jeśli w Radomiu ma koncentrować się głównie ruch czarterowy to lotnisko powinno być gotowe na przyjęcie pierwszych pasażerów i linii lotniczych na początku sezonu wakacyjnego, czyli najpóźniej w czerwcu 2020 r. Pozostało zatem zaledwie 22 miesiące na przeprowadzenie przetargów i zbudowanie w Radomiu lotniska z prawdziwego zdarzenia. Niepełna dwa lata na zrealizowanie całego przedsięwzięcia to termin więcej niż bardzo ambitny.
Przypomnijmy, że samo rozstrzygnięcie przetargu na budowę tunelu w Świnoujściu trwało dwa lata a jego realizacja stoi obecnie pod znakiem zapytania. Co prawda przetargi zgłoszone przez PPL, są zapewne prostsze technicznie od zachodniopomorskich, to jednak odwołań od rozstrzygnięć przetargowych dotyczących rozbudowy lotniska radomskiego wykluczyć nie można.