×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Air Moldova idzie pod młotek


Mołdawska Agencja Mienia Publicznego (PPA) ogłosiła sprzedaż 12 państwowych spółek. Wśród państwowych przedsiębiorstw, które zostały wystawione na sprzedaż znalazły się także narodowe linie lotnicze Air Moldova.


W oświadczeniu PPA wskazała, że Air Moldova jest oferowana inwestorom "ze względu na konieczność modernizacji floty, poprawy jakości świadczonych usług, rozszerzenia zakresu oferowanych usług oraz przyciągnięcia pasażerów tranzytowych" - donosi Air Transport World. 

Dyrektor generalny mołdawskiej Agencji Mienia Publicznego - Vladimir Baldovici - na konferencji prasowej, na której ogłoszono przetarg poinformował, że linie mogą zostać sprzedane już za 48 mln lejów mołdawskich tj. za ok. 2,9 mln USD. 

Na składanie ofert nabycia linii, potencjalni inwestorzy mają czas do 4 września br.


Dopytywany, skąd tak niska cena Baldovici dodał, że tylko w tym roku zadłużenie linii sięgnęło 150 mln lejów (ponad 9 mln USD) , zwiększając tym samym całkowite zadłużenie do 1,2 mld lejów. Nowy nabywca będzie musiał przejąć to zobowiązanie. Baldovici podkreślił, że jeśli znajdzie się więcej niż jeden potencjalny nabywca, cena zakupu linii może wzrosnąć. Dyrektor PPA zasugerował, że nabywca Air Moldova mógłby zawrzeć sojusz z większymi organizacjami (liniami lotniczymi), aby poprawić poziom oferowanych usług.

Na swojej stronie internetowej linia podaje, że w skład jej floty wchodzą cztery airbusy - dwa A320 i dwa A319, oraz trzy embraery E190. Ze swojej bazy w porcie lotniczym w Kiszyniowie, linia oferuje przede wszystkim loty na główne lotniska w Europie Zachodniej oraz do miast w Włoszech.


O potrzebie prywatyzacji narodowego przewoźnika Mołdawii mówiło się już od co najmniej dwóch lat

- Myślę, że prywatyzacja powinna zdarzyć się w latach 90. Chociaż istnieją obszary i sytuacje, kiedy prywatyzacja jest szkodliwa dla społeczeństwa, to nie w tym przypadku - powiedział w wywiadzie dla mołdawskiego "Sputnika", były sekretarz mołdawskiego Ministerstwa Transportu i Infrastruktury Drogowej Oleg Tofilat

Były sekretarz stwierdził ponadto, że linie lotnicze będące własnością państwa należą obecnie do mniejszości. 

W większości przypadków państwowe linie lotnicze nie mają już racji bytu, z wyjątkiem tych, które otrzymały znaczące wsparcie od państwa, na przykład rosyjskiego Aerofłotu. Ukraińskie linie lotnicze będące własnością państwa przestały istnieć w latach 90., w Rumunii i Polsce "cienko przędą", [...] a na Węgrzech państwowa linia zbankrutowała - dodał Tofilat.

Mołdawia z PKB na mieszkańca wynoszącym zaledwie 5 tys. dolarów rocznie jest najbiedniejszym krajem w Europie. Po uzyskaniu niepodległości w 1991 r. była radziecka republika jest politycznie rozdarta między stronników bliskiego sojuszu z Rosją a zwolenników integracji europejskiej i zbliżenia z historycznie oraz kulturowo bliską Rumunią. Kraj jest przeżarty korupcją i przestępczością zorganizowaną np. w latach 2012-14 z trzech największych banków mołdawskich "znikł" (w przeliczeniu) 1 miliard USD.  

Fot. Wikimedia Commons

gość_d7b69 - Profil
gość_d7b69
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie