Air Moldova idzie pod młotek

7 sierpnia 2018 09:20
7 komentarzy
Mołdawska Agencja Mienia Publicznego (PPA) ogłosiła sprzedaż 12 państwowych spółek. Wśród państwowych przedsiębiorstw, które zostały wystawione na sprzedaż znalazły się także narodowe linie lotnicze Air Moldova.
Reklama
W oświadczeniu PPA wskazała, że Air Moldova jest oferowana inwestorom "ze względu na konieczność modernizacji floty, poprawy jakości świadczonych usług, rozszerzenia zakresu oferowanych usług oraz przyciągnięcia pasażerów tranzytowych" - donosi Air Transport World.

Dyrektor generalny mołdawskiej Agencji Mienia Publicznego - Vladimir Baldovici - na konferencji prasowej, na której ogłoszono przetarg poinformował, że linie mogą zostać sprzedane już za 48 mln lejów mołdawskich tj. za ok. 2,9 mln USD.

Na składanie ofert nabycia linii, potencjalni inwestorzy mają czas do 4 września br.


Dopytywany, skąd tak niska cena Baldovici dodał, że tylko w tym roku zadłużenie linii sięgnęło 150 mln lejów (ponad 9 mln USD) , zwiększając tym samym całkowite zadłużenie do 1,2 mld lejów. Nowy nabywca będzie musiał przejąć to zobowiązanie. Baldovici podkreślił, że jeśli znajdzie się więcej niż jeden potencjalny nabywca, cena zakupu linii może wzrosnąć. Dyrektor PPA zasugerował, że nabywca Air Moldova mógłby zawrzeć sojusz z większymi organizacjami (liniami lotniczymi), aby poprawić poziom oferowanych usług.

Na swojej stronie internetowej linia podaje, że w skład jej floty wchodzą cztery airbusy - dwa A320 i dwa A319, oraz trzy embraery E190. Ze swojej bazy w porcie lotniczym w Kiszyniowie, linia oferuje przede wszystkim loty na główne lotniska w Europie Zachodniej oraz do miast w Włoszech.


O potrzebie prywatyzacji narodowego przewoźnika Mołdawii mówiło się już od co najmniej dwóch lat.

- Myślę, że prywatyzacja powinna zdarzyć się w latach 90. Chociaż istnieją obszary i sytuacje, kiedy prywatyzacja jest szkodliwa dla społeczeństwa, to nie w tym przypadku - powiedział w wywiadzie dla mołdawskiego "Sputnika", były sekretarz mołdawskiego Ministerstwa Transportu i Infrastruktury Drogowej Oleg Tofilat.

Były sekretarz stwierdził ponadto, że linie lotnicze będące własnością państwa należą obecnie do mniejszości.

- W większości przypadków państwowe linie lotnicze nie mają już racji bytu, z wyjątkiem tych, które otrzymały znaczące wsparcie od państwa, na przykład rosyjskiego Aerofłotu. Ukraińskie linie lotnicze będące własnością państwa przestały istnieć w latach 90., w Rumunii i Polsce "cienko przędą", [...] a na Węgrzech państwowa linia zbankrutowała - dodał Tofilat.

Mołdawia z PKB na mieszkańca wynoszącym zaledwie 5 tys. dolarów rocznie jest najbiedniejszym krajem w Europie. Po uzyskaniu niepodległości w 1991 r. była radziecka republika jest politycznie rozdarta między stronników bliskiego sojuszu z Rosją a zwolenników integracji europejskiej i zbliżenia z historycznie oraz kulturowo bliską Rumunią. Kraj jest przeżarty korupcją i przestępczością zorganizowaną np. w latach 2012-14 z trzech największych banków mołdawskich "znikł" (w przeliczeniu) 1 miliard USD.

Fot. Wikimedia Commons


Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_9374b 2018-08-12 19:34   
gość_9374b - Profil gość_9374b
gość_40d3f - niestety ale LOT nadal "cienko przędzie". Co gorzej nie zdaje sobie z tego sprawy i udaje czempiona. A tymczasem grozi wzrost cen paliw i widmo strajku. Do tego wzrost kosztów w związku z leasingiem (operacyjnym) nowych samolotów. Wyniki zobaczymy już w przyszłym roku :(
gość_32a17 2018-08-10 09:32   
gość_32a17 - Profil gość_32a17
a tak z ciekawości to ile ta linia ma majątku i czy taki deal w ogóle jest sensowny
adam7691 2018-08-08 14:06   
adam7691 - Profil adam7691
gość_40d3f: jasnowidz się znalazł
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy