×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Holendrzy chcą podzielić ruch lotniczy pomiędzy Schiphol a Lelystad


Rząd Holandii poinformował Komisję Europejską (KE) o zamiarze podzielenia ruchu lotniczego pomiędzy lotniskami Schiphol i Lelystad. Ta procedura może zostać wykorzystana w Polsce przy przenoszeniu lotów z Okęcia do Radomia.


Dyrekcja Generalna Mobilności i Transportu (DG MOVE) KE opublikowała na swojej stronie zawiadomienie o konsultacji, jaką przekazał jej rząd Królestwa Holandii. Konsultacje dotyczą administracyjnego podziału ruchu lotniczego pomiędzy głównym portem lotniczym Amsterdamu Schiphol, a lotniskiem Lelystad oddalonym od centrum holenderskiej stolicy konstytucyjnej o 58 kilometrów. 

Konsultacje są prowadzone zgodnie z art. 19 rozporządzenia 1008/2008 w sprawie wspólnych zasad wykonywania przewozów lotniczych na terenie Wspólnoty. Przepis ten stanowi, że Państwo członkowskie po przeprowadzeniu konsultacji z zainteresowanymi stronami (przede wszystkim przewoźnikami i lotniskami), może dokonać podziału ruchu lotniczego między porty lotnicze. Decyzja taka musi zostać podjęta bez dyskryminowania destynacji wewnątrz Unii Europejskiej (UE) oraz przewoźników lotniczych z powodu ich przynależności państwowej lub tożsamości. 


Przy takim podziale muszą zostać również poszanowane następujące zasady: 
a) porty lotnicze muszą obsługiwać to samo miasto lub konurbację; 
b) porty lotnicze muszą dysponować odpowiednią infrastrukturą transportową, umożliwiającą w najszerszym możliwym zakresie bezpośrednie połączenie, dzięki któremu można dotrzeć do portu lotniczego w ciągu 90 minut; 
c) porty lotnicze muszą być połączone ze sobą oraz z miastem lub konurbacją, które obsługują, za pośrednictwem częstych, niezawodnych i sprawnych usług transportu publicznego; 
d) porty lotnicze muszą oferować przewoźnikom lotniczym niezbędne usługi i nie ograniczać w zbyt dużym stopniu ich możliwości prowadzenia działalności zarobkowej. 

Zainteresowane Państwo członkowskie musi poinformować KE o zamiarze dokonania podziału, a KE bada takie zawiadomienie i w terminie 6 miesięcy podejmuje decyzję o możliwości zastosowania środków zaproponowanych przez wnioskodawcę. Przez prawie 10 lat obowiązywania rozporządzenia 1008/2008 tylko trzy razy KE miała okazję wydać decyzję w sprawie podziału ruchu lotniczego. Chodziło o decyzje o dystrybucji ruchu w systemie lotnisk obsługujących Paryż i Mediolan. Dla ścisłości należy zaznaczyć, że wszystkie trzy decyzje KE dotyczyły modyfikacji reguł zatwierdzonych już na mocy poprzednich przepisów, czyli rozporządzenia 2048/1992 z 23 lipca 1992 roku. 

Główne założenia podziału, który proponują Holendrzy mają wyglądać następująco. Przepustowość lotniska w Lelystad ma zostać zarezerwowana dla ruchu point-to-point, który dobrowolnie przeniesie się z portu w Schiphol. Zwolnione w ten sposób sloty na Schiphol zostaną wykorzystane przez przewoźników oferujących rejsy przesiadkowe. Holenderskie władze definiują takie loty, jako te na których pasażerowie transferowi stanowią średnio ponad 10 proc. podróżujących. DG MOVE zaprasza do zgłaszania uwag i opinii w ramach konsultacji w terminie do 7 września br. 

Przebieg konsultacji i całego procesu wprowadzania podziału ruchu lotniczego w Holandii powinien być bacznie śledzony przez polskie władze i przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”. W podobny sposób można bowiem spróbować przeprowadzić podział ruchu lotniczego w aglomeracji warszawskiej, czyli odciążyć „polski” Schiphol (Okęcie) przenosząc część ruchu do „polskiego” Lelystad (Radom).gość_3041b - Profil
gość_3041b
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie