Grupa Cathay Pacific szykuje kolejne zwolnienia

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
01 sierpnia 2018 09:25
2 komentarze
Linie lotnicze Cathay Pacific z Hongkongu przygotowują kolejną falę zwolnień pracowników. Tym notujący od dwóch lat straty przewoźnik, skoncentruje się na restrukturyzacji zatrudnienia w swoich zagranicznych placówkach.
Reklama

O tym, że część pracowników zatrudnionych w zagranicznych oddziałach Cathay Pacific będzie musiało pożegnać się ze swoją pracą, przewoźnik poinformował w wewnętrznym komunikacie. Poinformowane źródła w firmie, na które powołuje się South China Morning Post, ujawniły, iż zarząd Cathay Pacific chce “skonsolidować” rynki zagraniczne działy sprzedaży, marketingu, cargo oraz operacji lotniskowych.

W tej chwili przewoźnik z Hongkongu w swoich 100 zagranicznych bazach zatrudnia około 7,6 tys. pracowników. Nie wiadomo, ilu z pracowników oraz ile baz obejmą cięcia. Najprawdopodobniej, program dotknie kraje, gdzie przewoźnik zatrudnia najwięcej pracowników, takie jak Australię, Stany Zjednoczone czy Wielką Brytanie.


Na razie Cathay Pacific potwierdza jedynie, że zagraniczny pracownicy otrzymali w ubiegłym tygodniu komunikat o planowanych zmianach.

- Pracownicy Cathay Pacific Group otrzymali wewnętrzny komunikat w tej sprawie. Nasze lokalne zespoły będą przekazywały szczegółowe informacje i tam gdzie zajdzie taka potrzeba, będą konsultowały lokalnych pracowników odnośnie restrukturyzacji. Prace te potrwają w ciągu następnych miesięcy - powiedziała rzeczniczka linii.

Ograniczanie zatrudnienia jest jednym z działań, które ogólnie mają przynieść 4 mld dolarów hongkońskich (ok. 1,86 mld złotych) oszczędności i pozwolić przerwać pasmo strat ciągnących się od dwóch lat. Po raz ostatni Grupa odnotowała zysk w pierwszej połowie 2016 r.


Zgodnie z planem, około miliard dolarów hongkońskich oszczędności ma przynieść renegocjacja przywilejów i uposażeń pilotów. Na razie firmie nie udało się jednak osiągnąć porozumienia z tą grupą zawodową i zamknąć negocjacje.

W maju, Grupa Cathay Pacific zredukowała około 600 stanowisk pracy biurowej w swojej centrali. Restrukturyzacja ta kosztowała firmę 224 mln dolarów hongkońskich.

Problemy finansowe Cathay Pacific to w dużej mierze następstwo rosnącej konkurencyjności ze strony przewoźników z Chin, przewoźników niskokosztowych oraz nietrafionych decyzji dotyczących długoterminowego hedgingu paliwa. Ubiegły rok przewoźnikzamknął ze stratą 1,25 mld dolarów hongkońskich (ok. 580 mln złotych) , natomiast w 2016 r. wykazał stratę w wysokości 575 mln dolarów hongkońskich.


W ubiegłym roku, po programie zwolnień pracowników, przewoźnik zmniejszył koszty zatrudnienia do 19,9 mld dolarów hongkońskich, poziomu 20 proc. łącznych kosztów operacyjnych. Oszczędności te oznaczały, że koszty zatrudnienia spadły o jeden proc. w porównaniu z 2016 r.

Podczas, gdy pracownicy niektórych działów będą musieli liczyć się z możliwością zwolnień, firma w dalszym ciągu zatrudniać będzie nowych pracowników. W ubiegłym miesiącu Grupa Cathay Pacific zapowiedziała, że zatrudni 1,2 tys. osób, głównie członków personelu pokładowego oraz pilotów.

fot. Tomasz Śniedziewski

Reklama

Ostatnie komentarze

shorty 2018-08-02 11:48   
shorty - Profil shorty
podobno fajne linie , niestety niegdy nimi nie leciałem
gość_4fe43 2018-08-01 18:51   
gość_4fe43 - Profil gość_4fe43
Czyli krakowskie biuro będzie dalej się rozrastać :)
 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama