Widmo strajku znów krąży po PLL LOT

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
31 lipca 2018 11:10
11 komentarzy
Po ostatniej decyzji sądu apelacyjnego w sporze związków zawodowych LOT-u z jego zarządem powracają obawy o możliwość przeprowadzenia strajku.
Reklama

Przypomnijmy, że w kwietniu br. odbyło się referendum wśród załogi naszego narodowego przewoźnika, w którym 90 proc. głosujących opowiedziało się za przeprowadzeniem strajku. Władze spółki twierdziły jednak, że protest byłby nielegalny, ponieważ po wyroku Sądu Najwyższego (SN) z 2013 r. przedmiot sporu nie istnieje. Przed pięcioma laty sędziowie SN uznali, że władze spółki miały prawo wypowiedzieć zbiorowy układ pracy. Ponadto kierownictwo LOT-u uważa, że głosowanie w sprawie strajku zostało przeprowadzone wadliwie. 27 kwietnia br. sąd uznał te argumenty i zabezpieczył interes spółki, zakazując strajku. Związki zawodowe odwołały się od tej decyzji i sąd apelacyjny w dniu 26 lipca br. uchylił zabezpieczenie otwierając drogę do przeprowadzenia strajku.

Nie wiadomo jednak, czy związki zawodowe zdecydują się na rozpoczęcie protestu, tym bardziej że sąd nie rozstrzygnął meritum sprawy i nie przesądził czy strajk został ogłoszony zgodnie z prawem. Zarząd naszego przewoźnika akcji protestacyjnej obawia się z oczywistych względów. LOT podaje, że każdy dzień protestu oznaczałby stratę ok. 20 milionów złotych, co spowodowałoby, że przewoźnik znalazłby się pod kreską już dwa tygodnie po rozpoczęciu protestu. Jednak strajki personelu lotniczego rzadko, kiedy trwają aż dwa tygodnie, bo zazwyczaj obie zwaśnione strony zdają sobie sprawę z tych olbrzymich kosztów. Przedłużanie strajku szkodzi w równym stopniu interesom zarządu, co związków zawodowych. Niemniej niezależnie czy wyliczenia i obawy LOT-u są przesadzone to parudniowy strajk na pewno nie poprawi kondycji finansowej spółki, która pomału wychodzi na prostą


Z drugiej strony pamiętać też trzeba, że związki zawodowe personelu lotniczego w LOT z roku na rok tracą na znaczeniu, bo coraz większa część załogi przechodzi na umowy cywilno-prawne. W zeszłym roku na etatach pracowało jedynie 331 pilotów oraz 569 stewardów i stewardes. Nie widać też wśród związkowców i załogi silnego poczucia solidarności. Zwolnienie szefowej związku zawodowego personelu pokładowego Moniki Żelazik przeszło w zasadzie bez echa i nie wywołało żadnych głośnych protestów. I wreszcie postulat związkowców polegający na przywróceniu zasad wynagradzania z 2010 r. jest mało realny i wydaje się stawiać ich na z góry przegranej pozycji.

Z tych względów wydaje się, że do strajku raczej nie dojdzie. Pomimo obaw, groźby strajkowe pochodzące od niewielkiej części załogi robią na zarządzie przewoźnika coraz mniejsze wrażenie. Jeśli związkowcy chcą wrócić do gry muszą znaleźć sposób na zmobilizowanie pracowników pozostających na umowach B2B. Obecnie jest to większość załogi LOT-u, o czym związkowcy chyba zbyt często zapominają.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_91eff 2018-08-02 15:35   
gość_91eff - Profil gość_91eff
i do tego jeszcze firmy handlingowe powinny dołączyć!
gość_89b60 2018-08-02 09:53   
gość_89b60 - Profil gość_89b60
gość_68734: związki zawodowe to rozumieją. TO ZARZĄD tego nie rozumie. Dla związków zawodowych to jedyna droga do poprawy warunków pracy.
gość_68734 2018-08-02 09:19   
gość_68734 - Profil gość_68734
Związki zawodowe nie rozumieją, że strajk może LOT doprowadzić do zapaści i stracą pracę. Widać, że nie umieją czytać danych finansowych i nie widzą jaka sytuacja jest w spółce. z 350 mln zysku 314 to różnice kursowe, co oznacza, że praktycznie cały zysk jest wirtualny. Natomiast koszty strajku już będą realne i mogą pogrążyć firmę. Niech związkowcy zastanowią się gdzie znajdą lepszą pracę zanim zaczną snuć swoje plany skokunna kasę firmy. Wydaje im się, że teraz jest rynek pracownika, ale takiej pracy za takie pieniądze jak w LOT nigdzie nie znajdą. Niszczenie tego co jest dobre to zwykła głupota.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama