×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Antonow wznowi seryjną produkcję samolotów


Ukraiński producent samolotów Antonow wznowi seryjną produkcję dzięki umowie podpisanej z Boeingiem. Amerykański gigant lotniczy - za pośrednictwem dostarczającej części firmy Aviall Services - wyposaży Ukraińców w potrzebne części i akcesoria.


Aviall wesprze ukraińskiego producenta w procesie produkcji zmodernizowanych samolotów An-148, An-158, An-178, które będą oznaczane nazwą An-1X8 NEXT. W ramach współpracy, amerykański dostawca części będzie miał wyłączność na serwisowanie tych maszyn. Zakłady Antonowa chcą aby części do nowych ukraińskich maszyn pochodziły z USA, Kanady, Izraela i Europy, a w przyszłości także od krajowych producentów. 

W pierwszym etapie umowy ma powstać osiem samolotów. W rozmowie dla Reutersa, szef Antonowa Ołeksandr Doniec zapowiedział, że dwie lub trzy maszyny będą gotowe do końca 2019 roku. Szef ukraińskiego producenta nie podał żadnych szczegółów dotyczących przyszłych klientów. Dotychczas największym rynkiem zbytu dla Antonowa była Rosja, kraje byłego ZSRR oraz państwa afrykańskie. 


Do końca listopada tego roku ma zostać zbudowany wspólny magazyn w Hostomelu, ok. 25 km na północny-zachód od centrum Kijowa, gdzie mieści się fabryka Antonowa. Inwestycja ta ma zostać sfinansowana przez Aviall. W magazynie będą składowane wszystkie komponenty, których producent nie jest w stanie uzyskać od swojego byłego partnera, Federacji Rosyjskiej - wskazał Doniec.

Od 2015 roku, Zakłady Antonowa wchodzą w skład ukraińskiego koncernu państwowego Ukroboronprom. Przez lata ukraiński producent ściśle współpracował z rosyjskimi producentami podzespołów - nawet 60 procent części do swoich maszyn, Antonow sprowadzał z Rosji. Po aneksji przez Rosję Krymu w 2014 roku i załamaniu się stosunków pomiędzy państwami, w 2016 roku firma musiała wstrzymać produkcję.gość_efcb4 - Profil
gość_efcb4
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie