Oblatywacz: Myanmar National Airlines

29 lipca 2018 14:50
7 komentarzy
Zaskakująco dobry serwis, nowoczesne samoloty i rozbudowana siatka połączeń krajowych to atuty Myanmar National Airlines.
Reklama
Państwowy przewoźnik jest najstarszą linią działającą na rynku przewozów lotniczych w Birmie. Linia w ciągu ostatnich kilku lat z powodzeniem dostosowała się do nowoczesnych standardów obsługi pasażerów.

W kolejnym Oblatywaczu podróżujemy rejsem UB 103 Myanmar National Airlines z Rangun do Mandalaj. Nasz lot realizowany boeingiem 737-800 trwa 55 minut. Start z Rangun przewidziano o 7:30, a lądowanie w Mandalaj o 8:25. Myanmar National Airlines są jednym z kilku przewoźników obecnych na tej najbardziej ruchliwej trasie krajowej.

Najstarsze linie birmańskie

Myanmar National Airlines powstały jako Union of Burma Airways po odzyskaniu niepodległości przez Birmę w 1948 roku. Czyni je to najstarszym ciągle działającym przewoźnikiem lotniczym w tym państwie. Początkowo linie obsługiwały wyłącznie trasy krajowe, jednak bardzo szybko rozszerzyły swoją siatkę o połączenia zagraniczne do Bangladeszu, Indii i Tajlandii, a później także innych miast azjatyckich.

Dalsze losy linii były ściśle powiązane z burzliwą historią Birmy. Zanim przewoźnik przyjął w 2014 roku swoją obecną nazwę działał pod kilkoma innymi m.in. jako Burma Airways oraz Myanma Airways. W czasie całkowitej izolacji Birmy linia została zmuszona do wycofania się z tras międzynarodowych i od 1993 roku, przez ponad dwie dekady, jej samoloty latały wyłącznie po kraju. W tym czasie obsługę nielicznych połączeń zagranicznych przejęły powołane do życia Myanmar Airways International (MAI).
W ciągu kilku ostatnich lat przewoźnik przeszedł głęboką metamorfozę i rozpoczął proces dostosowywania się do współczesnych wymogów rynkowych. Linie stopniowo zaczęły wymieniać flotę, co pozwoliło im w 2015 roku na ponowne uruchomienie połączeń międzynarodowych. Obecnie Myanmar National Airlines mają w swojej ofercie ponad 20 tras krajowych oraz kilka zagranicznych do Chin, Indii, Singapuru i Tajlandii.



Główną bazą przewoźnika jest międzynarodowy port lotniczy w Rangun. Jego flota składa się obecnie z czterech boeingów 737-800, dwóch embraerów 190, 10 samolotów typu ATR w kilku wersjach i czterech maszyn Cessna 208 Caravan.

Rezerwacja biletu

Proces rezerwacji biletów na stronie internetowej przewoźnika jest prosty i w pełni przejrzysty. Jedynym problemem w moim przypadku była niepełna kompatybilność graficzna niektórych formularzy w trakcie zakupu biletu z applowską przeglądarką Safari. Nie wpłynęło to jednak negatywnie na przebieg samego procesu rezerwacji.

W zależności od daty na trasie z Rangun do Mandalaj dostępnych jest do sześciu lotów dziennie. Niektóre z nich są wykonywane z międzylądowaniami w Heho lub jako przedłużenie połączenia z Singapuru. W sprzedaży oferowane są trzy typy taryfy ekonomicznych (promo, super saver i flexi), a w przypadku rejsów obsługiwanych boeingami 737-800 również klasy ekonomiczna premium i biznes. Różnice między poszczególnymi taryfami sprowadzają się przede wszystkim do zasad refundacji i zamian biletu, a także liczby mil możliwych do uzyskania w programie lojalnościowym przewoźnika mna club. Warto jednak zwrócić uwagę, że w razie rezygnacji z zakupionego biletu nawet w przypadku taryf oznaczonych jako flex linie naliczają 25% opłatę refundacyjną.


Cena biletu w danej taryfie jest stała bez względu na moment dokonywania rezerwacji. Na trasie z Rangun do Mandalaj mieści się ona w przedziale od 95 do 125 USD dla klasy ekonomicznej, zaś w klasie premium wynosi 140 USD i klasie biznes odpowiednio 150 USD. Mimo tego z zakupem biletu nie warto czekać do ostatniej chwili, gdyż niektóre rejsy już na kilka dni wcześniej mogą być całkowicie wyprzedane.

Na stronie linii można płacić kartami wydanymi w Polsce. Rozliczenie transakcji następuje w dolarach amerykańskich. Co ciekawe po założeniu rezerwacji nie trzeba od razu dokonywać płatności. W większości przypadków (w zależności od daty zarezerwowanego lotu) pasażer ma na to kilka dni. Po uiszczeniu płatności otrzymujemy drogą elektroniczną potwierdzenie rezerwacji wraz z numerem biletu. Dane te można także sprawdzić w każdej chwili na stronie linii logując się w zakładce "find booking".

Odprawa i boarding

Odloty krajowe odbywają się z terminala 3 lotniska w Rangun. Port jest zlokalizowany 15 km na północ od centrum miasta i dojazd do niego zajmuje, w zależności od pory dnia i natężenia ruchu, od 30 do 60 minut. Samo lotnisko przeszło w ostatnich latach gruntowną rozbudowę. Aktualnie oferuje dość nowoczesne i komfortowe warunki do obsługi ruchu pasażerskiego.

Myanmar National Airlines nie udostępniają odprawy on-line na swoje rejsy. W związku z tym trzeba w każdym przypadku dokonać tradycyjnej rejestracji na lot przy stanowiskach linii na lotnisku. Są one otwierane na dwie godziny przed planowanym lotem krajowym i zamykane 30 minut przed godziną odlotu. Przed porannym rejsem do Mandalaj czynne były dwa punkty check-in: jeden dla pasażerów klasy ekonomicznej, a drugi dla osób podróżujących w klasie biznes. Proces odprawy postępował sprawnie, więc mimo kolejki formalności zajęły mi nie więcej niż 15 minut.


W przypadku wykupienia biletów w klasie ekonomicznej promo i super saver nie ma możliwości wyboru miejsc w samolocie z wyprzedzeniem, więc są one przydzielane przez obsługę na lotnisku. Ponieważ mój lot nie był w pełni obłożony bez problemu otrzymałem miejsce w rzędzie z wolnym środkowym fotelem.

Podróżując na trasach krajowych w klasie ekonomicznej można nadać bezpłatnie bagaż rejestrowany o wadze do 20 kg. W klasach premium oraz biznes limity te są wyższe i wynoszą odpowiednio 25 i 30 kg. Oprócz tego każdy pasażer może zabrać na pokład jeden bagaż podręczny ważący do 7 kg. Nie zauważyłem jednak, aby obsługa przewiązywała do tego ostatniego limitu większą wagę.

Boarding rozpoczął się pół godziny przed zaplanowanym na 7:30 lotem. Samolot nie został podpięty do rękawa, więc pod gate'em podstawiono autobusy, które przewoziły pasażerów na miejsce.

Przelot z Rangun do Mandalaj

Poranny przelot do Mandalaj był obsługiwany przez boeinga 737-800. Samolot w konfiguracji używanej przez Myanmar National Airlines może zabrać na pokład 164 pasażerów.


W klasie biznes umieszczono osiem szerokich, skórzanych foteli w układzie 2-2. Gwarantują one możliwość wygodnego odchylenia oparcia i dostęp do systemu rozrywki pokładowej za pomocą indywidualnych monitorów.


W klasie ekonomicznej fotele zostały rozmieszczone w typowej dla tego typu samolotu konfiguracji 3-3 i zostały wyposażone w regulowane zagłówki. W pierwszych czterech rzędach odstęp między miejscami jest nieco większy - fotele te są sprzedawane jako klasa ekonomiczna premium.


Wnętrze kabiny samolotu sprawia przyjemne i zadbane wrażenie. Fotele są wygodne oraz zapewniają w pełni wystarczający komfort w czasie krótkich lotów krajowych i regionalnych.


Na locie krajowym nie pozostawiono na siedzeniach poduszek i koców, ale na życzenie pasażerów były one rozdawane przez załogę już w trakcie podróży.


W klasie ekonomicznej nie ma także indywidualnych ekranów z IFE. Zamiast tego można skorzystać z dedykowanej aplikacji z dostępem do systemu rozrywki pokładowej airstream za pośrednictwem Wi-Fi. W tym celu trzeba - koniecznie przed wejściem na pokład - zainstalować ją np. w telefonie lub tablecie. Ponieważ tego nie zrobiłem, nie mogłem przetestować działania systemu w trakcie przelotu. Z informacji uzyskanych od załogi wynika, że pasażerowie mają w tym systemie dostęp do kilku filmów i albumów muzycznych, a także podgląd aktualnej mapy i danych lotu.


Po osiągnięciu wysokości przelotowej rozpoczął się serwis. Podczas krótkiego rejsu krajowego podawane jest lekkie śniadanie i napoje.


Jedzenie było rozdawane w ozdobnych pudełkach. Co ciekawe wszyscy pasażerowie otrzymali posiłek oznaczony jako "premium economy".


Śniadanie składało się ze świeżych (mimo sugerującej coś innego folii) i smacznych, słodkich wypieków.


Do posiłku oferowano mokre chusteczki odświeżające i wybór napojów: kawę, herbatę oraz wodę mineralną. Załoga w trakcie serwisu była sympatyczna i bez większych problemów posługiwała się językiem angielskim.


Samolot kilka minut przed czasem wylądował na międzynarodowym lotnisku w Mandalaj. Do centrum miasta jest stąd ok. 35 km, co oznacza konieczność niemal godzinnego przejazdu taksówką lub busem.

Ocena

Myanmar National Airways oferują zaskakująco przyzwoity produkt pokładowy i dobry poziom obsługi pasażerów. Linia dysponuje nowoczesnymi samolotami, jej załogi są profesjonalne, a podróż na trasie krajowej odbywa się w komfortowych warunkach. Decydujący wpływ na to ma wygodna konfiguracja boeingów 737-800. Nie oznacza to jednak, że nie ma pola do poprawy tego produktu - w szczególności przewoźnik powinien uruchomić możliwość dokonania odprawy przez internet.


Korzystając w Birmie z połączeń krajowych warto także pamiętać, że - inaczej niż np. w sąsiedniej Tajlandii - nie jest to rynek w pełni konkurencyjny. Nie ma tu żadnych tzw. tanich linii, a ceny biletów na poszczególnych trasach są relatywnie wysokie, zwłaszcza biorąc pod uwagę lokalne uwarunkowania. Nawet jeśli dane połączenie jest oferowane przez kilka linii lotniczych, tak jak w przypadku rejsów z Rangun do Mandalaj, to koszt przelotu będzie we wszystkich z nich niemal identyczny.

Przewagą Myanmar National Airlines nad innymi przewoźnikami działającymi w Birmie jest natomiast rozbudowana siatka połączeń krajowych i relatywnie duża częstotliwość lotów na najważniejszych trasach. Przewoźnik dysponuje także największą flotą w kraju (większość linii birmańskich ma po 2-3 samoloty). Daje to możliwość sprawniejszego rozwiązywania problemów operacyjnych w razie wystąpienia nieregularności.

Fot. M. Stus, Myanmar National Airlines

Redaktor Pasazer.com podróżował liniami Myanmar National Airlines na własny koszt.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_e73a3 2018-07-30 14:31   
gość_e73a3 - Profil gość_e73a3
samoloty ATR czy samoloty typu ATR?
gość_c37d0 2018-07-30 10:52   
gość_c37d0 - Profil gość_c37d0
Linia ma nowe samoloty leasingowane od GECAS (737-800). Standard i jakos obslugi znaczaco sie podniosly od czasu restrukturyzacji, ktora zajeli sie profesjonalisci (glownie z zachodnich firm consultingowych). Kibicuje temu przewoznik!
gość_89b60 2018-07-30 10:50   
gość_89b60 - Profil gość_89b60
Istnieją jeszcze słowniki: zobacz link
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy