Wild: Zatwierdzono koncepcję linii kolejowych do CPK

Bartłomiej Morga - Profil Bartłomiej Morga
23 lipca 2018 16:00
8 komentarzy
W piątek (20.07) zatwierdzono zaproponowany przebieg linii kolejowych, które połączą CPK z ośrodkami miejskimi w całej Polsce - poinformował pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild.
Reklama

Propozycję zatwierdził Komitet Sterujący Komponentu Kolejowego Centralnego Portu Komunikacyjnego, w skład którego wchodzi minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel i prezes grupy PKP Krzysztof Mamiński. Tym samym zapaliło się zielone światło przed inwestycjami, które mają sprawić, że polska sieć kolejowa powiększy się o przeszło 1300 km nowych linii kolejowych.

- Zatwierdzenie nowych linii to przełomowa decyzja dla rozwoju sieci kolejowej w Polsce i następny krok w kierunku budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego - powiedział Mikołaj Wild.


Rządowy pełnomocnik dodaje, że realizacja projektu będzie stanowić potężny impuls rozwojowy dla branży kolejowej w Polsce, zarówno dla producentów taboru, dostawców komponentów jak i dla przewoźników.

Przyjęta koncepcja zakłada uruchomienie następujących relacji: Warszawa – Olsztyn, Warszawa – Ostrołęka – Pisz - Giżycko, Warszawa – Białystok – Suwałki (Rail Baltica), Warszawa – Terespol (Brześć), Warszawa – Lublin – Zamość – Hrebenne (Lwów), CPK – Kielce – Tarnów – Nowy Sącz, Warszawa – Katowice/Kraków/Bielsko-Biała, CPK – Częstochowa – Opole – Nysa, Łódź – Sieradz – Wrocław, Łódź – Sieradz – Kalisz – Leszno – Głogów – Zielona Góra, Łódź – Sieradz – Kalisz – Poznań – Szczecin, CPK – Poznań – Gorzów Wlkp., CPK – Płock – Włocławek – Bydgoszcz -Koszalin/Kołobrzeg, CPK – Radom – Rzeszów oraz CPK – Gdańsk.

W ciągu najbliższych kilku dni Pasazer.com opublikuje analizę poświęconą przyjętej koncepcji.

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_2f13b 2018-07-25 20:35   
gość_2f13b - Profil gość_2f13b
CPK czy CPL?
ortler 2018-07-24 14:39   
ortler - Profil ortler
To, co przedstawił min. Wild, to piękna idea, tyle, że całkowicie nierealna. PKP ze wszystkimi jej spółkami, agendami, etc. pozostaje jak dotąd reliktem realnego socjalizmu, który (z wyjątkiem nielicznych enklaw) zmarł śmiercią nieprzewidywaną a gwałtowną prawie 30 lat temu i jest, podobnie jak komunizm całkowicie niereformowalna, gdyż jakakolwiek głębsza reforma doprowadziłaby do implozji całego systemu. Kolej w Polsce nie jest przestarzała - ona jest po prostu zupełnie archaiczna, a przy tym brudna i śmierdząca stęchlizną 50-letnich wagonów z epoki wczesnego Gierka. Jej zacofanie pod względem technicznym oszacować można na co najmniej 80 lat. W latach 30-tych ekspres Berlin Hbf. - Hamburg Hbf. ciągniony przez parową lokomotywę serii 05 osiągał prędkość średnią około 170 km/h. To szybkość dla PKP nieosiągalna w dającej się przewidzieć przyszłości (średnia prędkość Pendolina na trasach Warszawa - Kraków i Warszawa - Katowice nieznacznie przekracza 100 km/h i nic nie wskazuje na jakąkolwiek poprawę w tej materii w najbliższych latach). W takiej sytuacji o kolejowych mżonkach min. Wilda można całkowicie zapomnieć, biorąc pod uwagę, że ostatnio spółka Polskie Tory Kolejowe podzieliła się podobno na spółki: Polskie Szyny Kolejowe, Polskie Podkłady Kolejowe, Polskie Śruby Kolejowe i Polskie Nakrętki Kolejowe. Pracownicy kolei (z których 2/3 to działacze związkowi) przy tej okazji już planują kolejny strajk, a Zarząd PKP będzie w najbliższym czasie zbyt zajęty obmyślaniem wymogów na Wszechświatowy Przetarg na Koleje Naddźwiękowe na Marsa.
gość_bc5a8 2018-07-24 13:55   
gość_bc5a8 - Profil gość_bc5a8
@gość_07a4f Myślisz, że ich "trzódka" nie uwierzy, że to dzięki PiSowi za chwilę będzie otwarta S3 od A4 aż do Szczecina? W końcu to oni otwierają więc oni zrobili!
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama