Airbus A350 z certyfikatem CAAC

24 lipca 2018 08:40
Samoloty airbus A350 uzyskały certyfikat Urzędu Lotnictwa Cywilnego Chin (CAAC), co otwiera drogę do dostaw największego dwusilnikowego samolotu Airbusa do przewoźników Państwa Środka.
Reklama
Pierwsze dostawy airbusów A350 możliwe są już w przyszłym tygodniu. Pierwszy airbus A350-900 o numerze produkcyjnym MSN167 odbył już oblot techniczny i obecnie przygotowywany jest do dostawy do linii lotniczych Air China. Według planów przewoźnik odbierze pierwszego airbusa A350 jeszcze w lipcu, jako pierwszy przewoźnik z Państwa Środka.

W najbliższych tygodniach airbusy A350 trafią także do linii lotniczych Hainan Airlines oraz Sichuan Airlines, jednak jak sugeruje Orient Aviation, to Air China będzie pierwszym odbiorcą maszyn tego typu, gdyż jest przewoźnikiem flagowym Chin i linie jako pierwsze zamówiły airbusy A350.

Od chwili debiutu rynkowego, airbusy A350 pojawiły się we flotach sporej liczy przewoźników z Azji, w tym linii lotniczych Asiana Airlines, Cathay Pacific, China Airlines, Hong Kong Airlines, Malaysia Airlines, Qatar Airways, Singapore Airlines, Thai Airways czy Vietnam Airlines, jednak nie były użytkowane do ten pory przez przewoźników z Chin. Planowane jeszcze na ten miesiąc dostawy oznaczają, że najnowsze modele samolotów Airbusa pojawią się także na bardzo ważnym dla producenta rynku chińskim.


Linie lotnicze China Eastern Airlines oraz China Southern Airlines zamówiły po 20 sztuk airbusów A350. Linie Sichuan Airlines, które już wcześniej zapowiadały pozyskają cztery maszyny, które zostaną wyleasingowane od firm AerCap oraz ALC, podczas ubiegłotygodniowych targów lotniczych Farnborough Air Show zamówiły kolejne 10 sztuk. Liczba maszyn zamówionych przez HNA Group nie została podana do wiadomości.

Linie lotnicze Air China zamówiły na razie 10 airbusów A350-900, jednak nieomalże pewne są dalsze zamówienia maszyn tego typu, biorąc pod uwagę fakt, iż przewoźnik jest znaczącym użytkownikiem szerokokadłubowych airbusów, posiadając 59 samolotów z rodziny A330. Dodatkowo w barwach przewoźnika narodowego Chin lata 141 airbusów z rodziny A320, co oznacza iż linie użytkują ogółem 200 samolotów producenta z Tuluzy.

fot. Tomasz Śniedziewski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy