Leo Express pojechał do Krakowa

Bartłomiej Morga - Profil Bartłomiej Morga
21 lipca 2018 12:43
7 komentarzy
Leo Express zainaugurował długo wyczekiwane połączenie z Pragi do Krakowa.
Reklama

Do tej pory otwarty dostęp do polskich torów był tylko jednym z wymogów Komisji Europejskiej, który w rzeczywistości nie znajdował potwierdzenia. Tajemnicą poliszynela jest bowiem niechęć do wpuszczania konkurencji na rynek kolejowych przewozów dalekobieżnych.

Czeskiemu przewoźnikowi, który od kilku lat buduje swoją pozycję na rynku kolejowym w Czechach, ale także na Słowacji, udało się jednak otrzymać niezbędne dopuszczenia dla swoich składów, i pociągi znalazły się w polskim rozkładzie jazdy. Tym samym PKP Intercity, które także oferuje kilka kursów do Pragi (z Krakowa przez Oświęcim i z Warszawy przez Katowice) zyskało prywatnego konkurenta.


Leo Express realizuje swoje najnowsze połączenie w weekendy, umożliwiając spędzenie weekendu w Pradze, bądź w jednym z atrakcyjnych miast znajdujących się na trasie pociągu - np. w Ołomuńcu.

Wyjazdy z Krakowa zaplanowano na soboty i poniedziałki, przyjazdy - w piątki i w niedziele. Czas podróży między Pragą, a stolicą Małopolski jest dość wysoki - to obecnie ponad 6,5 godziny, ale wraz z zakończeniem remontów infrastruktury skróci się on nawet o godzinę. Przewoźnik liczy na to, że przyciągnie pasażerów atrakcyjnymi cenami i wygodą podróżowania:

- Pociąg coraz częściej staję się świetną alternatywą dla samochodu. Chcemy oferować ceny przystępne dla każdej kieszeni. Jednak wiemy, że nie tylko cena się liczy, na pokładzie pociągu o pasażerów dbają stewardzi, dostępne są gniazdka, Wi-Fi oraz catering za rozsądne ceny. Po zakończeniu prac modernizacyjnych na torach na polskim odcinku trasy przewidujemy stopniowe zwiększanie częstotliwości kursów – mówił Peter Jančovič, dyrektor Leo Express Polska.

Trasa do Krakowa ma być jednym z elementów dalszej ekspansji przewoźnika. Przedstawiciele przewoźnika mówią o ogromnym, niewykorzystywanym potencjale w Polsce i w niedalekiej przyszłości, wraz z odbiorem zamówionych pociągów, chcieliby poszerzyć swoją ofertę.


Ceny biletów do Pragi w najniższej taryfie zaczynają się od 19 zł w jedną stronę. Pasażerowie mogą wykupić podróżw jednej z trzech klas: ekonomicznej, biznes i premium.

fot. Bartłomiej Morga
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_ec29c 2018-07-22 21:27   
gość_ec29c - Profil gość_ec29c
Ryan lata tylko dwa razy w tygodniu, a LE proponuje 4 połączenia DZIENNIE mieszane pociąg plus autobus plus jeszcze te dwa dodatkowe połączenia kolejowe.

Mam nadzieję, że zamówi kolejne wyprodukowane w Polsce Flirty (nas nie stać na chińskie pociągi, bo mamy 20 mld deficytu handlowego z Chinami) i dopuszczenie wykorzysta do połączeń Kraków - Warszawa, np. tak ostrożnie po 10 kursów w każdą stronę dziennie podwójnymi składami...
gość_5f27f 2018-07-22 19:47   
gość_5f27f - Profil gość_5f27f
Z takim rozkładem to raczej oferta dla Czechów niż dla ludzi z Krakowa/Katowic.
Gdyby "zbazowali" ten pociąg w Krakowie i wyjazd byłby w piątek a powrót w poniedziałek rano miałoby to większy sens. Wyjazd na 24 godziny to trochę słaba oferta.
Więcej klientów będzie pewnie na Ostrawę która ściąga klientów na 24 godzinne popijawy.

Może to być natomiast świetna oferta dla cudzoziemców którzy będąc w Pradze mogą wyskoczyć na weekend do Krakowa.
gość_6c018 2018-07-22 12:11   
gość_6c018 - Profil gość_6c018
gość_018cc: Ale trzeba przyznać, że czas przejazdu mają bardzo dobry- nawet lepszy od wszystkich pociągów EC między KTW a PRG (4:42 wobec 5:14/15). Szczerze mówiąc to szkoda, że nie weszli do Polski wtedy kiedy pierwotnie zakładali (okolice 2012/13?), bo planowali wtedy szerszą siatkę połączeń już na start, w tym krajówki. Ale już zapowiedzieli, że to dopiero początek więc pewnie to kwestia kilku lat.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama