Pierwsza BelugaXL odbyła swój dziewiczy lot

Konrad Korycki - Profil Konrad Korycki
20 lipca 2018 10:00
Zeszłego ranka (19.07.) o godzinie 10:30 czasu lokalnego, BelugaXL - najnowszy super transporter Airbusa - wystartował z portu lotniczego Tuluza-Blagnac we Francji, by odbyć swój dziewiczy lot nad jej południowo-zachodnią częścią. Samolot ten jest pierwszym z pięciu planowanych egzemplarzy BelugaXL.
Reklama

Podczas tego znamiennego lotu w kokpicie zasiadali: kapitan Christophe Cail, drugi pilot Bernardo Saez-Benito Hernandez oraz inżynier testów lotniczych (FTE) Jean Michel Pin. W międzyczasie osiągi i systemy samolotu były na bieżąco monitorowane przez inżynierów testów lotniczych - Laurenta Lapierre'a i Philippe'a Foucault'a.


Program BelugaXL został rozpoczęty w listopadzie 2014 roku. Samolot miał na celu sprostanie wymogom zwiększenia zdolności przewozowych dla Airbusa. Projekt super transportera oparto na frachtowcu A330-200, wykorzystując wiele jego komponentów i wyposażenia. BelugaXL ma wejść do eksploatacji w 2019 roku, stopniowo zastępując wykorzystywane obecnie transportery BelugaST.


Zachęcamy również do zapoznania się z artykułem o nietuzinkowym malowaniu odrzutowca oraz bardziej szczegółowymi informacjami na jego temat.

Fot. Airbus
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama