Airbus wstrzymał dostawy A330 do Grupy HNA

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
17 lipca 2018 10:18
Europejski producent samolotów Airbus wstrzymał dostawy samolotów airbus A330 do przewoźników należących do Grupy HNA. Powodem są zaległości w płatnościach ze strony chińskiego holdingu, informuje Reuters.
Reklama

Zgodnie z informacjami agencji Reuters, zawieszenie dostaw dotyczy sześciu airbusów A330, które przygotowane są do odbioru i obecnie zaparkowane są na lotnisku w Tuluzie. Airbus zadecydował, że nie chce finansować tych samolotów z własnych środków.

Obecnie spółki należące do HNA Group posiadają zamówienia na 13 airbusów A330-300. Cztery maszyny mają być dostarczone do spółki Hong Kong International Aviation Leasing, natomiast dziewięć samolotów do linii lotniczych Hong Kong Airlines. Należący do Grupy HNA przewoźnik z Hongkongu oczekuje także na dostawy 15 airbusów A350-900.


Od kilku miesięcy chiński holding HNA boryka się z problemami z płynnością finansową, po tym gdy w ciągu ostatnich dwóch poczynił szereg inwestycji za łączną kwotę szacowaną na 40 mld dolarów. Jak sugeruje gazeta “The South China Morning Post” zakupy te poważnie zadłużyły holding.
Poczynione przez HNA Group inwestycje obejmują niemiecki port lotniczy w Hanh, udziały w firmach IT, przejęcie za kwotę 2,8 mld dolarów firmy Swissport, nabycie za kwotę 1,9 mld dolarów firmy cateringowej Gategroup, przejęcie 25 proc. udziałów w grupie hotelarskiej Hilton za 6,5 mld dolarów oraz nabycie 9,6 proc. udziałów w Deutsche Bank za kwotę szacowaną na 4,5 mld dolarów.

W listopadzie 2017 r. The Wall Street Journal wyliczył, że łączne zadłużenie grupy sięga 100 mld dolarów i do końca 2019 r. wzrośnie o kolejne 20 mld dolarów.

Sytuację Grupy HNA komplikuje bardzo rozbudowana i skomplikowana struktura własnościowa. Coraz więcej podmiotów na całym świecie krytykuje zawiłe i wielowarstwowe struktury własnościowe holdingu oraz brak przejrzystości finansów i działania. W raporcie z końca ubiegłego roku Bloomberg poinformował, że w skład holdingu może wchodzić nawet 518 spółek.

Liberalne podejście władz holdingu do lokalnych wymogów rynków finansowych powoduje, że Grupa HNA regularnie znajduje się w kręgu zainteresowania instytucji kontrolnych. Na początku roku władze Australii ogłosiły, że chiński konglomerat HNA Group nie dopełnił obowiązków wynikających z wymogów Australijskiej Giełdy Papierów Wartościowych (ASX), dotyczących udzielenia informacji w jaki sposób kontrolowane są udziały konglomeratu w Virgin Australia.


Zgodnie z australijskim kodeksem spółek handlowych, inwestorzy którzy posiadają ponad 5 proc. udziałów w spółkach notowanych na australijskiej giełdzie, muszą poinformować spółkę w której posiadają udziały, jak też giełdę o zmianach w holdingu. Grupa HNA, która posiada 19 proc. udziałów w Virgin Australia nie dopełniła tego obowiązku i jak tłumaczy nie poinformowała o włączeniu kilku spółek do holdingu przez “niedopatrzenie”.

Tylko w ubiegłym roku bank HSBC zarekomendował swoim bankierom niezawieranie umów z HNA, natomiast władze Nowej Zelandii zablokowały plany HNA dotyczące nabycia za kwotę 600 mln dolarów amerykańskich działu finansowego UDC należącego do Air New Zealand.

W listopadzie władze Szwajcarii ogłosiły, że Grupa HNA przedstawiła fałszywe informacje podczas nabywanie spółki Gategroup.

3 czerwca tego roku w wypadku zginął współzałożyciel oraz jeden z dwóch prezesów Grupy, Wang Jian. Według informacji Wang spadł za ściany, podczas pozowania do zdjęcia. To właśnie Wang był inicjatorem polityki poszerzania portfolio spółek należących do grupy, która doprowadziła do niekontrolowanych zakupów i spirali zadłużenia.

Obecnie Grupą kieruje drugi ze współzałożycieli, Chen Feng.

Grupa HNA ma udziały w 11 liniach lotniczych, głównie z Chin, w tym Hainan Airlines, Capital Airlines, Tianjin Airlines, Azul, TAP Air Portugal, Virgin Australia czy Comair.

fot. Airbus
Reklama
W tym temacie przeczytasz
Brak wiadomości
Pasazer.com na Facebooku
...wczytuję...

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama