Ryanair rozważa ekspansję w Serbii

10 lipca 2018 09:33
Serbski rząd negocjuje z Ryanairem warunki, na których irlandzka linia mogłaby rozszerzyć działalność w tym bałkańskim kraju. Sytuację opisuje portal EX-YU Aviation.
Reklama
O spotkaniu z przedstawicielami Ryanaira poinformowała serbska premier, Ana Brnabić:

- Właśnie rozmawialiśmy z Ryanairem. Przedstawili nam swoje sugestie, na jakich zasadach mogliby zwiększyć swoją siatkę połączeń i jak moglibyśmy dalej usprawniać nasze partnerstwo. Chcemy nad nim popracować, choć nadal będziemy wspierać naszych krajowych przewoźników - powiedziała Brnabić.

Rozmowy z Ryanairem zostały wszczęte zaledwie kilka tygodni po tym, jak serbska minister budownictwa, transportu i infrastruktury Zorana Mihajlović zauważyła, że wraz z przejęciem portu lotniczego w Belgradzie przez francuską grupę Vinci, na lotnisku powinno pojawić się więcej przewoźników niskobudżetowych - na chwilę obecną liderem w tym segmencie w porcie im. Nikoli Tesli jest Wizz Air, który w tegorocznym sezonie letnim lata do 13 miast Europy. I choć lista tanich linii lotniczych w stołecznym porcie jest całkiem długa - są na niej m.in. easyJet, Norwegian, wspomniany Wizz Air czy flyDubai, to Ryanaira próżno tam szukać.

Zapał serbskich polityków wydaje się nieco studzić David O'Brien, dyrektor handlowy irlandzkiej linii:

- Wierzymy, że rynek serbski ma ogromny potencjał, choć nowa baza nie wchodzi obecnie w grę. Oczywiście nie oznacza to też, że Ryanair nie będzie kontynuował rozbudowy swojej siatki połączeń z Niszu, gdzie obserwujemy duży wzrost liczby pasażerów - mówił O'Brien.


Nisz, w którym znajduje się drugi co do wielkości port lotniczy Serbii, jest aktualnie jedynym lotniskiem w kraju, obsługiwanym przez Ryanaira. Irlandzka linia lata stąd do pięciu miast w Europie, tj. do Bergamo, Berlina-Schonefeld, Bratysławy, Sztokholmu-Skavsta oraz Weeze.

Choć Nisz wydaje się być potencjalną bazą dla Ryanaira, to przeszkodą do jej ustanowienia jest m.in. niewystarczająca przepustowość lotniska im. Konstantyna Wielkiego. Zarząd portu wraz z serbskim rządem planują więc inwestycje aby sprostać wymaganiom tanich przewoźników, co z kolei nie podoba się narodowemu Air Serbia, który ostrzega że ekspansja low-costów zaszkodzi mu w przyszłości i poważnie zmieni rynek przewozów lotniczych w Serbii.

fot. Ryanair

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy