×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Pierwsza BelugaXL opuściła lakiernię


Niedawno informowaliśmy o zakończeniu montażu pierwszego airbusa BelugaXL. Obecnie nowy super transporter opuścił lakiernię. Samolot otrzymał specjalne malowanie, upodabniające go do białuchy (zwanej też walem białym), czyli jednego z najbardziej charakterystycznych gatunków walenia.


Projekt malowania był jednym z sześciu wyborów zgłoszonych pracownikom Airbusa. Został wybrany 40 proc. głosów w sondażu, w którym uczestniczyło 20 tys. osób. W najbliższym czasie rozpoczną się testy naziemne maszyny przed pierwszym lotem, który zaplanowano jeszcze na lato tego roku.

Decyzja o budowie BelugiXL została podjęta w listopadzie 2014 roku. Celem przyświecającym budowie super transportera było spełnienie wymagań dotyczących jego możliwości przesyłowych, dzięki czemu możliwy będzie transport komponentów samolotowych o nieprzeciętnych gabarytach.


Nowy ponadwymiarowy transporter Airbusa powstał w oparciu o model A330-200 Freighter, przy znacznym wykorzystaniu istniejących już części i elementów wyposażenia. Pierwsza z pięciu zaplanowanych BelugXL wzbije się w powietrze jeszcze tego lata, zaś jej wejście do służby zaplanowano na przyszły rok.

Więcej na temat nowego super transportera pisaliśmy tutajtutaj.

Fot. Airbusgość_d4dd5 - Profil
gość_d4dd5
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie