LOT zainteresowany udziałami w Croatia Airlines

Bartłomiej Morga - Profil Bartłomiej Morga
29 czerwca 2018 09:16
3 komentarze
PLL LOT i fundusz 4K Invest, który jest właścicielem słoweńskiego Adria Airways, wyraziły zainteresowanie przejęciem udziałów w Croatia Airlines.
Reklama
Według lokalnych mediów, obie strony rozważają partnerstwo strategiczne, ponieważ chorwacki rząd chce sprywatyzować krajowego przewoźnika.

W ubiegłym tygodniu przewodniczący rady nadzorczej Croatia Airlines, Zlatko Mateša, zwrócił uwagę na zainteresowanie Polski przejęciem, zauważając, że partner europejski byłby idealny, ponieważ mógłby przejąć większościowy pakiet udziałów zgodnie z przepisami Unii Europejskiej.

Chorwaccy politycy podkreślają, że obecny rok jest kluczowym w poszukiwaniu partnera strategicznego:

- Jeśli Croatia Airlines znajdą strategicznego partnera, my rozpoczniemy proces prywatyzacji. Kilkakrotnie prowadziliśmy rozmowy z kierownictwem firmy. O ile mi wiadomo, już niedługo rozpocznie się przetarg na wybór konsultanta prywatyzacyjnego, który udzieli nam odpowiedzi na pytania kiedy i w jaki sposób powinna przebiegać procedura - mówił Oleg Butković, chorwacki Minister Transportu i Infrastruktury.


LOT w omawianym aspekcie wydaje się niezłym kandydatem. Przypomnijmy, że w ostatnich miesiącach polski przewoźnik rozszerzył swoją działalność w Europie Środkowej, uruchamiając loty z Budapesztu do Nowego Jorku i Chicago, które w przyszłym roku zostaną uzupełnione przez połączenia do Londynu-City. W ostatnim czasie znacząco wzrosła też liczba połączeń z Polski na Bałkany - oprócz dwóch połączeń dziennie z Warszawy do Zagrzebia, samoloty w barwach polskiego przewoźnika latają również sezonowo do czterech mniejszych chorwackich miast, a także do macedońskiego Skopje czy czarnogórskiej Podgoricy.


Prezes LOT-u Rafał Milczarski nie wyklucza, że w przyszłości rozwój polskiej linii na Bałkanach będzie jeszcze gwałtowniejszy. Milczarski dodaje również, że nacisk musiałby zostać położony na lotniska, stanowiące węzły przesiadkowe dla linii lotniczych należących do sojuszu Star Alliance, z którymi LOT może współpracować. Pod tym kątem uprzywilejowane są więc porty w Zagrzebiu i Lublanie, gdyż służą jako bazy operacyjne odpowiednio dla Croatia Airlines i Adria Airways.

Fundusz 4K Invest, z którym LOT miałby współpracować w kontekście przejęć udziałów w Croatia Airlines, był zainteresowany potencjalną inwestycją już w kwietniu. W marcu 2016 r. 4K nabyło Adrię za pośrednictwem swojej spółki zależnej AA International Aviation Holding w drodze procedury dokapitalizowania i sprzedaży za 100 tys. euro oraz dodatkowego zastrzyku kapitałowego w wysokości 1 mln euro. W ramach transakcji rząd Słowenii zapewnił kapitał w wysokości 3,1 mln euro.

4K Invest jest wiodącym europejskim funduszem restrukturyzacji zarejestrowanym w Luksemburgu, którego siedziba znajduje się w Monachium. Wszystkie jego spółki zależne, w tym AA International Holding jako spółka matka słoweńskiej Adrii, są w całości własnością europejskich inwestorów, głównie obywateli Niemiec.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_1f2f9 2018-07-16 14:11   
gość_1f2f9 - Profil gość_1f2f9
I Croatia i Tarom przynoszą straty. Takie pomysły na tworzenie sieci kupując udziały w przewoźnikach którzy przynoszą straty z nadzieją że zmienią się w zyski doprowadziły już do bankructwa Swizzair i wpędziły w kłopoty Ethiad.
gość_074f1 2018-06-30 10:35   
gość_074f1 - Profil gość_074f1
przejmujemy wszystkie deficytowe linie w europie lol ktos porownal wielohub lotu do lufthansy lol zagzrzab budapeszt tallin i warszawa lol no i moze jeszcze bukareszt lol bogaty za pieniadze podatnikow moze...
gość_ec29c 2018-06-29 12:09   
gość_ec29c - Profil gość_ec29c
Bardzo dobry ruch! Bo wielohub jest lepszym rozwiązaniem od jednego hubu co dowodzi przykład Lufthansy.

Lufa ma huby w Brukseli, Dusseldorfie, Frankfurcie, Monachium, Wiedniu i Zurychu plus tylko europejski Stuttgart i dobrze na tym wychodzi.

LOT powinien jeszcze rozważyć przejęcie TAROMu, choć tam problemem będzie również rumuński BlueAir...
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy