×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


LOT zainteresowany udziałami w Croatia Airlines


PLL LOT i fundusz 4K Invest, który jest właścicielem słoweńskiego Adria Airways, wyraziły zainteresowanie przejęciem udziałów w Croatia Airlines.


Według lokalnych mediów, obie strony rozważają partnerstwo strategiczne, ponieważ chorwacki rząd chce sprywatyzować krajowego przewoźnika.

W ubiegłym tygodniu przewodniczący rady nadzorczej Croatia Airlines, Zlatko Mateša, zwrócił uwagę na zainteresowanie Polski przejęciem, zauważając, że partner europejski byłby idealny, ponieważ mógłby przejąć większościowy pakiet udziałów zgodnie z przepisami Unii Europejskiej. 

Chorwaccy politycy podkreślają, że obecny rok jest kluczowym w poszukiwaniu partnera strategicznego:

- Jeśli Croatia Airlines znajdą strategicznego partnera, my rozpoczniemy proces prywatyzacji. Kilkakrotnie prowadziliśmy rozmowy z kierownictwem firmy. O ile mi wiadomo, już niedługo rozpocznie się przetarg na wybór konsultanta prywatyzacyjnego, który udzieli nam odpowiedzi na pytania kiedy i w jaki sposób powinna przebiegać procedura - mówił Oleg Butković, chorwacki Minister Transportu i Infrastruktury.


LOT w omawianym aspekcie wydaje się niezłym kandydatem. Przypomnijmy, że w ostatnich miesiącach polski przewoźnik rozszerzył swoją działalność w Europie Środkowej, uruchamiając loty z Budapesztu do Nowego Jorku i Chicago, które w przyszłym roku zostaną uzupełnione przez połączenia do Londynu-City. W ostatnim czasie znacząco wzrosła też liczba połączeń z Polski na Bałkany - oprócz dwóch połączeń dziennie z Warszawy do Zagrzebia, samoloty w barwach polskiego przewoźnika latają również sezonowo do czterech mniejszych chorwackich miast, a także do macedońskiego Skopje czy czarnogórskiej Podgoricy.


Prezes LOT-u Rafał Milczarski nie wyklucza, że w przyszłości rozwój polskiej linii na Bałkanach będzie jeszcze gwałtowniejszy. Milczarski dodaje również, że nacisk musiałby zostać położony na lotniska, stanowiące węzły przesiadkowe dla linii lotniczych należących do sojuszu Star Alliance, z którymi LOT może współpracować. Pod tym kątem uprzywilejowane są więc porty w Zagrzebiu i Lublanie, gdyż służą jako bazy operacyjne odpowiednio dla Croatia Airlines i Adria Airways.

Fundusz 4K Invest, z którym LOT miałby współpracować w kontekście przejęć udziałów w Croatia Airlines, był zainteresowany potencjalną inwestycją już w kwietniu. W marcu 2016 r. 4K nabyło Adrię za pośrednictwem swojej spółki zależnej AA International Aviation Holding w drodze procedury dokapitalizowania i sprzedaży za 100 tys. euro oraz dodatkowego zastrzyku kapitałowego w wysokości 1 mln euro. W ramach transakcji rząd Słowenii zapewnił kapitał w wysokości 3,1 mln euro.

4K Invest jest wiodącym europejskim funduszem restrukturyzacji zarejestrowanym w Luksemburgu, którego siedziba znajduje się w Monachium. Wszystkie jego spółki zależne, w tym AA International Holding jako spółka matka słoweńskiej Adrii, są w całości własnością europejskich inwestorów, głównie obywateli Niemiec.gość_6170b - Profil
gość_6170b
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie