Amsterdam: W maju więcej pasażerów i mniej operacji

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
27 czerwca 2018 11:40
Port lotniczy Schiphol obsłużył w maju tego roku 6,4 mln pasażerów, co oznacza 3 proc. wzrost w perspektywie rok do roku. Jednocześnie w porównaniu z ubiegłorocznym majem o 1,5 proc. spadła liczba operacji lotniczych.
Reklama

Maj był tradycyjnie dla amsterdamskiego lotniska miesiącem wzmożonej pracy, związanej z sezonem wyjazdów, pomimo iż w tym roku szczyt fali wylotowej przypadał częściowo na kwiecień.

Podczas gdy liczba pasażerów wzrosła w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku o 3 proc., wynosząc 6,4 mln osób, liczba operacji lotniczych w tym samym okresie zmalała o 1,5 proc. Związane jest to z tym, że wielu przewoźników używało większe samoloty - średnia dostępność miejsc w przeliczeniu na lot wzrosła o 3,8 proc. oraz polepszeniem średniego współczynnika wypełnienia na lotach obsługiwanych przez Schiphol. W skali rok do roku średni LF wzrósł o 1,8 pkt proc., osiągając poziom 86 proc.


W porównaniu z ubiegłorocznym majem, o 5,6 proc. wzrosła liczba pasażerów, którzy przylatywali do Amsterdamu, natomiast o 1,8 proc. spadła liczba pasażerów transferowych.

Liczba pasażerów podróżujących na trasach europejskich wzrosła o 2,6 proc. i wyniosła 4,6 mln osób. Największy wzrost liczby podróżnych w maju odnotowano na trasach na Riwierę Turecką, wyspy greckie oraz do Portugalii.

Ruch pasażerski na trasach międzykontynentalnych wzrósł o 4,2 proc. Dodatkowe loty do Stanów Zjednoczonych odpowiadają ze wzrosty liczby podróżnych na trasach do Dallas oraz Nowego Jorku JFK. Znaczące wzrosty odnotowano także na trasach do Santiago de Chile oraz Bombaju.

Wśród kierunków wyjazdów turystycznych w maju na pierwsze miejsce wysunął się Egipt. Ruch do tego kraju wzrósł w porównaniu w tym samym okresem ubiegłego roku o 34 proc.


W maju tego roku o 9,6 proc. spadła liczba operacji lotniczych samolotów frachtowych. Łączny tonaż frachtu lotniczego spadł o 4,5 proc., natomiast o 1,1 proc., wzrósł tonaż frachtu transportowanego pod pokładami samolotów pasażerskich. Zmiana ta jest rezultatem ogólnoświatowych tendencji, do transportowania drogą lotniczą towarów o mniejszych gabarytach i większej wartości, jak również rezultatem polityki władz lotniczych Holandii. Wielu przewoźników cargo narzeka, iż Schiphol wprowadził sztywny przydział slotów i nie zezwala na zmiany rozkładów, które często mają miejsce w branży transportowej tak aby dostosować się do wymagań klientów.

fot. Royal Schiphol Group
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama