Wilno wprowadzi opłatę turystyczną

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
27 czerwca 2018 08:30
Od 1 lipca br. władze Wilna zdecydowały się wprowadzić opłatę turystyczną. Ma ona wynosić 1 euro od osoby za noc.
Reklama

Ratusz litewskiej stolicy szacuje, że w przyszłym roku wpływy z nowej daniny wyniosą ok. 2,28 mln euro. Pieniądze przeznaczone będą na rozwój infrastruktury turystycznej oraz działania reklamowe.

- Podatek turystyczny umożliwi miastu realizację znaczących projektów mających na celu zwiększenie konkurencyjności miasta w regionie, podniesienie jego atrakcyjności i poprawę infrastruktury turystycznej. Mamy także nadzieję, że większe zainteresowanie Wilnem zachęci przewoźników do otwierania nowych bezpośrednich połączeń lotniczych - mówi Inga Romanovskienė, dyrektorka Wileńskiej Agencji Rozwoju Turystyki i Biznesu "Go Vilnius".


Rozwiązanie takie stosuje 17 miast europejskich (w tym np. Amsterdam, Berlin czy Rzym). Na Litwie najbardziej rozpoznawalne turystycznie ośrodki także pobierają opłatę pobytową. W przypadku takich miast jak Druskienniki, Połąga czy Troki wynosi ona 1 euro od osoby za noc, a w Kownie - 50 eurocentów, przy czym od przyszłego roku wzrośnie o połowę.

Z podatku przewidziane są zwolnienia. I tak nie będą musieli jej uiszczać osoby niepełnosprawne, nieletnie, studenci i członkowie grup wynajmujących ponad 10 pokoi. Także w przypadku najmu ponad 30 dni (i dłużej) opłata nie będzie pobierana. Co ważne, danina nie zostanie wliczona w cenę pokoju i trzeba będzie regulować ją osobno. O tym obowiązku mają informować właściciele obiektów noclegowych.

fot. Dominik Sipinski
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama