×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Wilno wprowadzi opłatę turystyczną


Od 1 lipca br. władze Wilna zdecydowały się wprowadzić opłatę turystyczną. Ma ona wynosić 1 euro od osoby za noc.


Ratusz litewskiej stolicy szacuje, że w przyszłym roku wpływy z nowej daniny wyniosą ok. 2,28 mln euro. Pieniądze przeznaczone będą na rozwój infrastruktury turystycznej oraz działania reklamowe.

- Podatek turystyczny umożliwi miastu realizację znaczących projektów mających na celu zwiększenie konkurencyjności miasta w regionie, podniesienie jego atrakcyjności i poprawę infrastruktury turystycznej. Mamy także nadzieję, że większe zainteresowanie Wilnem zachęci przewoźników do otwierania nowych bezpośrednich połączeń lotniczych - mówi Inga Romanovskienė, dyrektorka Wileńskiej Agencji Rozwoju Turystyki i Biznesu "Go Vilnius".     


Rozwiązanie takie stosuje 17 miast europejskich (w tym np. Amsterdam, Berlin czy Rzym). Na Litwie najbardziej rozpoznawalne turystycznie ośrodki także pobierają opłatę pobytową. W przypadku takich miast jak Druskienniki, Połąga czy Troki wynosi ona 1 euro od osoby za noc, a w Kownie - 50 eurocentów, przy czym od przyszłego roku wzrośnie o połowę.

Z podatku przewidziane są zwolnienia. I tak nie będą musieli jej uiszczać osoby niepełnosprawne, nieletnie, studenci i członkowie grup wynajmujących ponad 10 pokoi. Także w przypadku najmu ponad 30 dni (i dłużej) opłata nie będzie pobierana. Co ważne, danina nie zostanie wliczona w cenę pokoju i trzeba będzie regulować ją osobno. O tym obowiązku mają informować właściciele obiektów noclegowych. 

fot. Dominik Sipinskigość_2437e - Profil
gość_2437e
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie