×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Jin Air zagrożone utratą licencji AOC


Koreańskie linie lotnicze Jin Air są o krok od utraty licencji przewoźnika lotniczego (AOC). Powodem ma być łamanie prawa transportowego Korei, które zabrania obcokrajowcom zasiadania w radzie nadzorczej.


Obcokrajowcem zasiadającym w radzie nadzorczej Jin Air jest Cho Hyun-min, dziedziczka fortuny rodziny założycieli Korean Air, która w latach 2010-2016 zasiadała w radzie nadzorczej niskokosztowego przewoźnika, pomimo iż nie zgodnie z prawem nie miała możliwości pełnienia tej funkcji. 

Sprawa wyszła na jaw, gdy Cho Hyun-min, która jest obywatelką Stanów Zjednoczonych, podczas spotkania biznesowego w marcu tego roku oblała sokiem pomarańczowym dyrektora agencji reklamowej. Cho jest młodszą siostrą Cho Hyun-ah, która zasłynęła wywołaniem skandalu w 2014 r., kiedy to podczas lotu Korean Air z Nowego Jorku JFK, gdy członek personelu pokładowego zaserwował jej orzeszki w opakowaniu, zamiast na talerzyku, wpadła w złość i nakazała zawrócenie samolotu do portu wylotu by wymienić personel pokładowy. 

Po ujawnieniu skandalu z udziałem Cho Hyun-min, linie lotnicze Jin Air zapowiedziały pełną współpracę z koreańskim ministerstwem transportu nad wyjaśnieniem sprawy. Skandal wywołał oburzenie opinii publicznej w Korei, która poruszona była relacjami mówiącymi o skandalicznym traktowaniu pracowników Korean Air przez rodzinę Cho. To z kolei doprowadziło do zmiany stanowiska ministerstwa z ugodowego na bardziej zdecydowane. 


W ubiegłym tygodniu ministerstwo poinformowało, że rozważa pozbawienie Jin Air licencji AOC z uwagi na to, że skończył się termin ochronny w sprawie domniemanych naruszeń przestrzegania prawa transportowego. 

Ministerstwo rozważa różne sposoby w jakie przeprowadzić można by procedurę odbioru licencji. Jedną z rozpatrywanych opcji jest możliwość przejęcia Jin Air przez innego przewoźnika. Władze Jin Air przekonują, że nie otrzymały od Ministerstwa żadnego oficjalnego dokumentu w tej sprawie. 

Linie lotnicze Jin Air zostały założone w 2008 r. Obecnie przewoźnik obsługuje loty na sześciu trasach krajowych oraz 26 międzynarodowych. Flota Jin Air składa się 25 boeingów: 21 boeingów 737-800 oraz czterech boeingów 777-200ER.

fot. Tomasz Śniedziewskigość_2437e - Profil
gość_2437e
  

W tym temacie przeczytaszPasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie