Incydenty lotnicze podczas rosyjskiego Mundialu

Damian Tobór - Profil Damian Tobór
25 czerwca 2018 09:10

Samolot linii Utair przewożący peruwiańskich kibiców z Jekaterynburga do Tiumenia bezpiecznie wylądował w piątek (22.06) po tym, jak usterka silnika spowodowała, że kabina wypełniła się dymem. Nie był to pierwszy incydent lotniczy podczas trwającego Mundialu.

Reklama

Rosyjska agencja lotnicza Rosaviatsiya poinformowała w sobotę (23.06), że drugi silnik samolotu ATR-72 linii Utair, który przewoził peruwiańskich fanów z powrotem do Moskwy przez Tiumeń (lot UT-106) po przegranym 0:1 meczu z Francją w Jekaterynburgu, doznał usterki podczas zbliżania się do lotniska w Tiumeniu. W wyniku usterki, dym z przegrzanego oleju silnikowego dostał się do kabiny za pośrednictwem układu klimatyzacji. Sam silnik nie zajął się ogniem a dym wkrótce zniknął z kabiny. Załodze przeszkolonej w lądowaniu na jednym silniku udało się bezpiecznie wylądować na lotnisku w Tiumeniu. Żaden z 70 pasażerów samolotu nie odniósł obrażeń. Linie oraz rosyjskie władze lotnicze badają teraz, czy jakiś obcy przedmiot nie dostał się do silnika.

Rzeczniczka Utaira wskazała, że pierwsze doniesienia mediów o wybuchu pożaru w samolocie były nieprawidłowe.

- Załoga działała zgodnie z instrukcją i lądowała jak zwykle. […] pasażerowie opuścili samolot po schodach bez użycia żadnego sprzętu ratunkowego - powiedziała rzeczniczka linii Utair dla Reutersa.

Usterka samolotu przewożącego peruwiańskich kibiców to nie pierwszy incydent lotniczy na terenie Rosji związany z trwającymi właśnie piłkarskimi Mistrzostwami Świata. Nieprzyjemna przygoda spotkała także piłkarzy i sztab szkoleniowy reprezentacji Arabii Saudyjskiej.

Reprezentacja Arabii Saudyjskiej na lotnisku w Rostowie / fot. Twitter Saudi National Team

W zeszły poniedziałek (18.06), Airbus A319-100 linii Rossiya lecący z Petersburga do Rostowa nad Donem, gdzie piłkarze Arabii Saudyjskiej mieli zagrać mecz z Urugwajem (ostatecznie przegrany przez nich 0:1), podobnie jak samolot linii Utair miał problemy z jednym z silników.

Rzecznik linii Rossiya wskazał, że samolot wylądował z dwoma działającymi silnikami, a przyczyną usterki było zassanie przez silnik ptaka. Po Internecie krążą jednak zdjęcia oraz nagranie pokazujące płomienie wydobywające się spod prawego skrzydła, w czasie gdy piloci mieli podchodzić do lądowania na nowym, otwartym w listopadzie ubiegłego roku lotnisku w Rostowie. Autentyczność nagrania została jednak zakwestionowana, bowiem panuje na nim mrok, podczas gdy zdjęcia opublikowane przez saudyjską federację piłkarską pokazują, iż piłkarze dotarli na lotnisko w Rostowie o świcie. O ogniu wydobywającym się z silnika wspomniała także w krótkim komunikacie prasowym saudyjska federacja piłkarska. Linie Rossiya wskazują jednak, że raporty medialne o pożarze silnika są nieprawdziwe. Pewne jest, że po wylądowaniu załoga otrzymała wymowny komunikat „ENG 2 FAIL”.

Co jednak najistotniejsze, także w tej sytuacji pilotom udało się bezpiecznie wylądować.

- Wszyscy zawodnicy saudyjskiej reprezentacji narodowej są bezpieczni po awarii technicznej jednego z silników samolotu, który właśnie wylądował - napisali na Twitterze przedstawiciele saudyjskiej federacji piłkarskiej.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama