Poradnik: Jak odprawić się w Austrianie

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
22 czerwca 2018 09:00
2 komentarze
Austrian umożliwiają kilka form odprawy. Wciąż za darmo można to zrobić na lotnisku, jeśli jednak podróżujemy bez bagażu rejestrowanego zaoszczędzimy trochę czasu odprawiając się przed komputerem w domu lub w smartfonie.
Reklama

1. Odprawa na lotnisku

Krok po kroku:
Austrian umożliwia darmową odprawę na lotniskach na wszystkie swoje rejsy. W przypadku, kiedy z danego portu operują także inne linie należące do Lufthansa Group, dla nich wszystkich wydzielona jest osobna strefa odpraw. Tak jest np. w Warszawie czy Barcelonie. Co ważne w dniu wylotu można odprawić się i nadać bagaż w dowolnym momencie, ale do 40 min. przed zaplanowanym odlotem (czas ten może się jednak nieco różnić zależnie od lotnisku lub trasy).

Z kolei w hubie linii, w Wiedniu, możliwa jest zarówno tradycyjna odprawa przez agenta, jak również samodzielna przez specjalnie przewidziane do tego celu maszyny. Wydrukują one wszystkie dokumenty podróżne oraz zawieszkę bagażową (o ile taki nadajemy do luku). Walizkę można nadać również w samoobsługowym punkcie lub przy wydzielonych stanowiskach "baggage dropp off". Jeśli zdecydujemy się wszystkie formalności wykonać samodzielnie w przypadku jakichkolwiek problemów można zwrócić się o pomoc czuwających nad wszystkim pracowników.

fot. Mirosław Pachowicz

Komu polecamy:
Z rozwiązania tego skorzystają wszyscy ci, którzy nadają bagaż rejestrowany. Warto pamiętać, że aby skorzystać z tej opcji należy mieć stosowny zapas czasu i być wcześniej na lotnisku.

2. Odprawa przez stronę przewoźnika

Krok po kroku:
Aby odprawić się przez stronę przewoźnika należy kliknąć tutaj. Warto dodać, że serwis prowadzony jest w kilku językach - w tym po polsku, co jest dla wielu pasażerów z naszego kraju znacznym ułatwieniem. W zakładce "Bezpośredni dostęp" znajdziemy dział "Odprawa". Po najechaniu kursorem myszki w to okienko od razu wyświetli nam się formularz do uzupełnienia. Należy wpisać swoje nazwisko i wybrać czy pasażer identyfikowany będzie przez numer rezerwacji, numer biletu czy numer karty w programie lojalnościowym.


W kolejnym kroku wybieramy pasażera, którego dotyczyć ma odprawa. Można tutaj dopisać także np. numer karty w programie lojalnościowym. Jeśli odprawiamy więcej osób koniecznie trzeba zaznaczyć również okienko zgody pozostałych podróżnych na dokonanie odprawy.


Następnie system oferuje nam automatycznie podwyższenie klasy podróży.


Dalej uzyskujemy dostęp do wyboru miejsca na pokładzie. Warto pamiętać, że jest to opcja bezpłatna podczas odprawy dla wszystkich pasażerów. Jeśli chcemy to zrobić zrobić wcześniej - musimy wnieść opłatę, która uzależniona jest od rodzaju trasy czy konkretnego umiejscowienia fotela w samolocie.


Następnie system przekierowuje nas do strony, na której można zakupić dodatkowe usługi. Aby to zrobić należy kliknąć w "myAustrian Services". Tutaj zamówimy np. posiłek czy dokupimy bagaż rejestrowany.


W przedostatnim kroku otrzymujemy podsumowanie odprawy oraz informacje bezpieczeństwa. Należy kliknąć, że się z nimi zapoznaliśmy.


Ostatnim elementem jest wybór sposobu dostarczenia karty pokładowej. Jeśli posiadamy drukarkę możemy ją od razu wydrukować. Możemy też poprosić o przesłanie na maila i wydrukować później. Inną opcją jest pobranie jej na urządzenie mobline lub dostarczenie przez sms. W tym kroku możemy także za darmo ściągnąć e-gazety.


Komu polecamy:
Forma odprawy przez stronę internetową przewoźnika to zdecydowanie najlepszy wybór dla osób podróżujących Austrianem rzadko i bez bagażu rejestrowanego. Warto jednak pamiętać o pobraniu na urządzenie przenośne lub wydrukowaniu karty pokładowej. Jeśli tego nie zrobimy i tak będziemy musieli udać się do samoobsługowego kiosku lub stanowiska odprawy żeby ją otrzymać.

3. Odprawa przez aplikację

Krok po kroku:
Aplikację (która ma polską wersję językową) na smartfona można pobrać za darmo w dowolnej chwili. Wystarczy tylko w sklepie z aplikacjami wyszukać ją wpisując "Austrian". Po wybraniu zostanie ona automatycznie zapisana na naszym urządzeniu.

W pierwszym kroku musimy się zidentyfikować. Można założyć sobie indywidualny profil, zalogować się do już istniejącego lub kontynuować jako gość.


Następnie na ekranie wybieramy dział "Odprawa". Z dostępnych opcji wybieramy "myAustrian", podajemy swoje nazwisko i wybieramy formę identyfikacji pasażera (są tożsame do tych z odprawy przez stronę internetową).


W kolejnym kroku wybieramy rejs i pasażera, którego chcemy odprawić. Możemy tutaj dodać także numer karty lojalnościowej. Jeśli dokonujemy to w imieniu innych osób należy zaznaczyć także, że posiadamy ich zgodę.

Następnie system informuje nas o przydziale miejsca w samolocie. Aby to zmienić należy kliknąć w ikonkę ołówka.


Pojawi się nam wtedy plan samolotu. Wybieramy preferowany fotel z dostępnych.


Dalej jesteśmy zobowiązani do przeczytania informacji dotyczących przewozu niedozwolonych przedmiotów. Musimy poświadczyć, że się z nimi zapoznaliśmy.


Na koniec musimy wybrać sposób dostarczenia karty pokładowej. Zapisze się ona i tak w aplikacji, ale można zażądać wysłania na maila. Na tym etapie istnieje opcja obrania na nasze urządzenie e-gazet.


Aktualne i przeszłe karty pokładowe dostępne są w dziale "Karty pokładowe" aplikacji.


Komu polecamy:
To opcja dla często podróżujących bez bagażu rejestrowanego. Ta forma odprawy jest szybka i wygodna. Można jej także dokonać niemal w dowolnym momencie (obowiązują jednak pewne obostrzenia zależne od kierunku podróży).
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_b7ff1 2018-06-26 18:24   
gość_b7ff1 - Profil gość_b7ff1
Czy mi się wydaje czy Austrian jest drogą linią lotniczą? Próbowałem znaleźć lot z KRK do VIE ale cena mnie odstraszyła ;-)
gość_ff67b 2018-06-24 09:31   
gość_ff67b - Profil gość_ff67b
45MIN na LHR, wiec nie jest zawsze 40min wiec, lepiej dopisac zeby sprawdzic na stronie przewoznika, niz podawac zla informacje.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama