Airbus A330neo na ostatniej prostej przed oddaniem do użytku

19 czerwca 2018 11:00
Najnowszy szerokokadłubowy, dwusilnikowy samolot europejskiego producenta - airbus A330-900neo rozpoczął ogólnoświatową trasę mającą zademonstrować jego gotowość do komercyjnego użytku.
Reklama
Ostatnim krokiem w procesie certyfikacji nowego samolotu są testy weryfikujące jego funkcjonalność i niezawodność, polegające na sprawdzeniu maszyny w trasie. Obejmują one operacje ETOPS, lądowanie na lotniskach awaryjnych i testowanie obsługi naziemnej. Po przelocie nad europejskimi bazami Airbusa, A330neo odwiedzi 15 znaczących lotnisk na pięciu kontynentach. Celem jest wylatanie 150 testowych godzin podczas trzech podróży.


Testy sprawdzające w trasie nowego airbusa A330-900 są wykonywane przy użyciu pierwszego egzemplarza produkcyjnego, który jest wyposażony w nowoczesną kabinę "Airspace by Airbus" i lata w barwach TAP Portugal. Portugalski przewoźnik będzie pierwszym operatorem nowego modelu airbusa w wersji -900.

Pierwszy lot testowy w procesie zaplanowanej na lato certyfikacji odbył się 15 maja bieżącego roku. W trakcie jego trwania sprawdzano systemy kabinowe, m. in. klimatyzację. Testy samolotu w trasie stanowią ostatni etap w toku uzyskiwania certyfikatu typu (TC - ang. Type certificate). Określa on, czy maszyna posiada zdolność do lotu odpowiadającą jej projektowi produkcyjnemu (typowi).


Obecnie dwa testowe airbusy A330-900 oraz pierwsze egzemplarze zamówione przez TAP Portugal są zaangażowane w intensywny program lotów testowych, podczas którego wylatają 1000 godzin odwiedzając fabryki Airbusa.

Airbus A330neo - dossier

Program A330neo rozpoczęto w lipcu 2014 roku. Jego efektem jest nowa generacja airbusów A330, w skład której wchodzą samoloty w dwóch wersjach - mniejszy A330-800 i większy A330-900. Zostały one zaprojektowane w oparciu o sprawdzoną ekonomię, wszechstronność i niezawodność, którymi cechuje się rodzina A330, przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia paliwa o około 25 proc. w przeliczeniu na fotel (w stosunku do konkurentów poprzedniej generacji) i zwiększeniu zasięgu o 1500 mil morskich, w porównaniu do większości obecnie używanych A330.


Airbusy A330neo są napędzane przez najnowsze silniki Trent 7000 firmy Rolls-Royce i posiadają zmodernizowane skrzydła o zwiększonej rozpiętości i sharkletach inspirowanych tymi, które zastosowano w modelu A350 XWB.

Kolejnym podobieństwem do A350 XWB jest urządzenie kabiny zgodnie z nową koncepcją - Airspace. Według producenta opiera się ona na czterech wartościach: komforcie, atmosferze, obsłudze i designie. Pasażerowie dostaną do dyspozycji m. in. więcej przestrzeni na nogi, szersze siedzenia, system rozrywki pokładowej najnowszej generacji oraz Wi-Fi.


Nastrojowe oświetlenie w technologii LED z możliwością regulacji koloru (dostępnych jest ponad 16 mln opcji) i natężenia światła, pozwoli liniom lotniczym dopasować wygląd kabiny do charakteru ich marki oraz stworzyć przyjemną i sprzyjającą relaksowi atmosferę na każdym etapie lotu. Dla przykładu, technologia ta umożliwia zminimalizowanie jet laga poprzez symulację wschodu i zachodu słońca.


Udogodnienia te mają znacząco podnieść standard podróży, dać pasażerom poczucie luksusu oraz sprawić, że dotrą oni do celu zrelaksowani i wypoczęci.

Więcej na temat rodziny airbusów A330neo pisaliśmy tutaj.

Fot. Airbus

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy