Airbus A330neo na ostatniej prostej przed oddaniem do użytku
Najnowszy szerokokadłubowy, dwusilnikowy samolot europejskiego producenta - airbus A330-900neo rozpoczął ogólnoświatową trasę mającą zademonstrować jego gotowość do komercyjnego użytku.
Ostatnim krokiem w procesie certyfikacji nowego samolotu są testy weryfikujące jego funkcjonalność i niezawodność, polegające na sprawdzeniu maszyny w trasie. Obejmują one operacje ETOPS, lądowanie na lotniskach awaryjnych i testowanie obsługi naziemnej. Po przelocie nad europejskimi bazami Airbusa, A330neo odwiedzi 15 znaczących lotnisk na pięciu kontynentach. Celem jest wylatanie 150 testowych godzin podczas trzech podróży.
The first @Airbus #A330neo F-WWKM (in @tapairportugal livery) has begun 3 'route-proving' tours until 7/7:
1: Miami & S. America
2: Mauritius & SE Asia
3: Keflavik, Chicago, Atlanta.
Follow with @flightradar24 : https://t.co/W7YKpspiAr | More: https://t.co/b8daHPNNi4 #A330neoTour pic.twitter.com/DdAE3a8hfx
— Airport Webcams (@AirportWebcams) 18 czerwca 2018
Testy sprawdzające w trasie nowego airbusa A330-900 są wykonywane przy użyciu pierwszego egzemplarza produkcyjnego, który jest wyposażony w nowoczesną kabinę "Airspace by Airbus" i lata w barwach TAP Portugal. Portugalski przewoźnik będzie pierwszym operatorem nowego modelu airbusa w wersji -900.
Pierwszy lot testowy w procesie zaplanowanej na lato certyfikacji odbył się 15 maja bieżącego roku. W trakcie jego trwania sprawdzano systemy kabinowe, m. in. klimatyzację. Testy samolotu w trasie stanowią ostatni etap w toku uzyskiwania certyfikatu typu (TC - ang. Type certificate). Określa on, czy maszyna posiada zdolność do lotu odpowiadającą jej projektowi produkcyjnemu (typowi).
Obecnie dwa testowe airbusy A330-900 oraz pierwsze egzemplarze zamówione przez TAP Portugal są zaangażowane w intensywny program lotów testowych, podczas którego wylatają 1000 godzin odwiedzając fabryki Airbusa.
Airbus A330neo - dossier
Program A330neo rozpoczęto w lipcu 2014 roku. Jego efektem jest nowa generacja airbusów A330, w skład której wchodzą samoloty w dwóch wersjach - mniejszy A330-800 i większy A330-900. Zostały one zaprojektowane w oparciu o sprawdzoną ekonomię, wszechstronność i niezawodność, którymi cechuje się rodzina A330, przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia paliwa o około 25 proc. w przeliczeniu na fotel (w stosunku do konkurentów poprzedniej generacji) i zwiększeniu zasięgu o 1500 mil morskich, w porównaniu do większości obecnie używanych A330.
Airbusy A330neo są napędzane przez najnowsze silniki Trent 7000 firmy Rolls-Royce i posiadają zmodernizowane skrzydła o zwiększonej rozpiętości i sharkletach inspirowanych tymi, które zastosowano w modelu A350 XWB.
Kolejnym podobieństwem do A350 XWB jest urządzenie kabiny zgodnie z nową koncepcją - Airspace. Według producenta opiera się ona na czterech wartościach: komforcie, atmosferze, obsłudze i designie. Pasażerowie dostaną do dyspozycji m. in. więcej przestrzeni na nogi, szersze siedzenia, system rozrywki pokładowej najnowszej generacji oraz Wi-Fi.
Nastrojowe oświetlenie w technologii LED z możliwością regulacji koloru (dostępnych jest ponad 16 mln opcji) i natężenia światła, pozwoli liniom lotniczym dopasować wygląd kabiny do charakteru ich marki oraz stworzyć przyjemną i sprzyjającą relaksowi atmosferę na każdym etapie lotu. Dla przykładu, technologia ta umożliwia zminimalizowanie jet laga poprzez symulację wschodu i zachodu słońca.
Udogodnienia te mają znacząco podnieść standard podróży, dać pasażerom poczucie luksusu oraz sprawić, że dotrą oni do celu zrelaksowani i wypoczęci.
Więcej na temat rodziny airbusów A330neo pisaliśmy tutaj.
Fot. Airbus