×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Nowe trasy z Europy do Chin


Linie lotnicze z Chin kontynuują ekspansję połączeń pomiędzy głównymi miastami w Europie i miastami w Państwie Środka. Od tego sezonu po raz pierwszy polecimy bezpośrednio z Europy m. in. na wyspę Hainan.


Od 12 lipca linie lotnicze China Southern Airlines uruchomią bezpośrednie połączenie lotnicze pomiędzy Londynem Heathrow a miastem Sanya na wyspie Sanya, nazywanej “chińskimi Hawajami”. Połączenie będzie operowane dwa razy w tygodniu, w czwartki i niedziele, airbusami A330-200 w czteroklasowej konfiguracji, wyposażonymi w cztery fotele w pierwszej klasie, 24 fotele w klasie biznes, 48 foteli w klasie ekonomicznej plus oraz 142 fotele w klasie ekonomicznej. 

Uruchomienie połączenia jest następstwem liberalizacji wymogów wizowych dla obcokrajowców zamierzających wyspę w celach turystycznych. Pośród 59 narodowości uprawnionych do skorzystania z nowej polityki wjazdowej znaleźli się również Polacy. Obecnie bez wiz na Hainan mogą podróżować turyści z 26 państw. Od maja br. wydłużono również okres pobytu - z dotychczasowych 15 do 30 dni. Warunkiem skorzystania z nowych zasad jest wykupienie wycieczki na Hainan w akredytowanych agencjach turystycznych. 

Dzięki liberalizacji polityki wjazdowej na Hainan władze chińskie zamierzają nie tylko pobudzić branżę turystyczną na wyspie, ale przyspieszyć także jej rozwój gospodarczy. Do 2020 r. Hainan ma zostać objęty specjalną strefą ekonomiczną, planowana jest ponadto budowa największego na świecie portu wolnocłowego. 

Loty z Sanya do Londynu będą pierwszym połączeniem międzykontynentalnym oferowanym z wyspy Hainan. 


Linie lotnicze China Southern Airlines od pewnego czasu starają się zwiększyć swoją obecność w porcie lotniczym Londyn Heathrow. 30 maja przewoźnik zainaugurował obsługiwane trzy razy w tygodniu połączenie z londyńskiego lotniska do miasta Wuhan, wykonywane, podobnie jak loty na Hainan, czteroklasowymi airbusami A330-200. Natomiast od początku tego roku liczba częstotliwość połączeń z Heathrow do hubu China Southern w Guangzhou została zwiększona do dwóch lotów dziennie. 

Londyn jest też kierunkiem ekspansji przewoźników należących do HNA Group. W tym roku line lotnicze Beijing Capital Airlines uruchomiły loty ze stolicy Wielkiej Brytanii do Qingdao, linie lotnicze Hainan Airlines loty do Changsha, natomiast linie lotnicze Tianjin Airlines do Xian. 


Otwierając połączenia, HNA Group kieruje się strategią, która umożliwia mu uniknięcie konkurowania z trzema największymi przewoźnikami z Chin należącymi do skarbu państwa - podczas gdy najwięksi przewoźnicy z Państwa Środka obsługują lukratywne trasy, linie HNA Group koncentrują się na obsłudze tras, które sama określa jako "połączenia z chińskich miast pierwszej kategorii do zagranicznych miast drugiej kategorii lub połączenia z chińskich miast drugiej kategorii do zagranicznych miast pierwszej kategorii". Tę strategię należący do Grupy przewoźnik przewoźnik Hainan Airlines zastosował w 2016 r., otwierając połączenia na trasach Xi'an-Sydney, Pekin-Calgary oraz Pekin-Las Vegas. Nowe trasy z Chin do Londynu oraz zwiększanie obsługi przez Grupę tras międzynarodowych są jej dalszym rozwinięciem. 

Od 3 lipca Londyn wzbogaci się o kolejne połączenie do Państwa Środka. Wtedy to loty z Londynu Gatwick do Chengdu zainauguruje przewoźnik flagowy Chin, linie lotnicze Air China. Loty na trasie będą obsługiwane airbusami A330-300. 


W ubiegłym tygodniu linie lotnicze Hainan Airlines uruchomiły loty na trasie Pekin-Edinburgh-Dublin obsługiwane airbusami A330-300. Jest to pierwsze w historii bezpośrednie połączenie pomiędzy Chinami a Szkocją i Irlandią. 

- Jest to historyczny dzień, w którym łączymy po raz pierwszy nie tylko Edinburgh z Pekinem, ale także Szkocję z Chinami. Jest to trasa, która przestawia sobą bezpośrednie korzyści dla naszych krajów, od turystyki i przedsiębiorczości do wymiany kulturalnej i edukacyjnej - powiedział Gordon Dewar, prezes portu lotniczego w Edinburgh. 

- Cztery loty w tygodniu nie wystarczą. Mamy nadzieję, że już niedługo będziemy mieli loty codziennie - dodał Pan Xinchun, konsul generalny Chin w Edinburgh. 

Stałe zwiększanie liczby lotów pomiędzy Wielką Brytanią i Chinami jest następstwem renegocjacji bilateralnej umowy o operacjach lotniczych (Bilateral Air Services Agreement - BASA). Nowe postanowienia zezwalają na ponad dwukrotny wzrost ilości lotów pomiędzy oboma krajami oraz dają przewoźnikom z Wielkiej Brytanii dostęp do wszystkich lotnisk w Chinach. Wraz z otwieraniem nowych tras, zmienia się struktura rynku. Do tej pory najprostszym sposobem by dostać się do miast drugiej lub trzeciej kategorii w Chinach była przesiadka w jednym z hubów takich jak Hongkong, Pekin czy Szanghaj. Obecnie przewoźnicy chińscy otwierają bezpośrednie połączenia z tych miast, omijając tradycyjne huby, co wpływa na pogorszenie sytuacji operujących tam przewoźników, takich jak Cathay Pacific czy Singapore Airlines. 


Za utworzeniem bezpośrednich zagranicznych połączeń z mniej znanych miast chińskich przemawiają dane demograficzne. Chengdu liczy ponad 14 mln mieszkańców, nawet wielkość Xiamen, miasta położonego nad Cieśniną Tajwańską, zbliżona jest do Sydney, gdzie mieszka 4,3 mln.

Strategię łączenia mniej znanych miast w Chinach z głównymi miastami z Europie starają się stosować także przewoźnicy z Europy. W ubiegłym tygodniu rosyjskie linie lotnicze Royal Flight Airlines zainaugurowały obsługiwane raz w tygodniu połączenie czarterowe z Moskwy do Guiyang operowane boeingami 767-300ER. 

fot. Tomasz Śniedziewski, Hainan Airlines, Dominik Sipiński
gość_dad14 - Profil
gość_dad14
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie