W niedzielę referendum w Baranowie

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
16 czerwca 2018 18:13
2 komentarze
Ogłoszone w kwietniu przez radnych gminy Baranów referendum w sprawie CPK rozpocznie się jutro z samego rana. Choć jego wyniki nie będą decydujące dla przyszłości inwestycji, to mogą stać się kolejną rysą na jej wizerunku.
Reklama

W niedzielę (17.06) w Baranowie odbędzie się referendum w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Zgodnie z uchwałą Rady Gminy podjętą w dniu 18 kwietnia br. mieszkańcy odpowiedzą na dwa pytania. Po pierwsze czy jesteś za lokalizacją Centralnego Portu Komunikacyjnego na obszarze Gminy Baranów? I po drugie czy zgadzasz się na warunki rozliczeń zaproponowane przez Rząd RP mieszkańcom Gminy Baranów w związku z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego?

Głosować będzie można w godzinach od 7 do 21. Utworzono cztery obwody referendalne, które mieszczą się w trzech szkołach podstawowych i jednym przedszkolu. W sumie osób uprawnionych do głosowania jest 4120. Aby referendum było ważne w głosowaniu musi wziąć udział, co najmniej 1236 obywateli tj. 30 proc. uprawnionych.

Tuż przed ciszą przedreferendalną wójt gminy Baranów Andrzej Kolek zaapelował do mieszkańców gminy o wzięcie udziału w referendum. Nie da się ukryć, że inwestycja o takiej skali będzie miała w mniejszym lub większym stopniu wpływ na życie każdego z nas, zarówno w sferze prywatnej jak i zawodowej. Będzie miała wpływ na edukację naszych dzieci, na opiekę zdrowotną, na miejsca kultu religijnego, na miejsca pracy, słowem nie będzie żadnej dziedziny życia, na której nie odciśnie jakiegoś piętna – czytamy w apelu wójta.

I dalej - Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że rozwój każdego kraju na poziomie globalnym rządzi się własnymi prawami i wszyscy chcielibyśmy, aby także nasza Ojczyzna była krajem silnym ekonomicznie i bogatym, ale w sytuacji w jakiej w tej chwili wszyscy się znaleźliśmy trudno nie zadawać sobie najprostszych pytań: dlaczego właśnie TU, dlaczego właśnie TERAZ i czy naprawdę w obecnych czasach rozwój powinien odbywać się kosztem utraty zaufania obywateli do Państwa, poczucia bezpieczeństwa jego mieszkańców i kosztem niszczenia „małych ojczyzn"?

Pełnomocnik rządu ds. budowy CPK Mikołaj Wild spotykał się z mieszkańcami gmin Baranów, Teresin oraz Wiskitki pod koniec maja i na początku czerwca. Od 4 czerwca br., w Baranowie działa Punkt Informacyjno-Konsultacyjny CPK, którego celem jest udzielanie informacji oraz konsultacji mieszkańcom i właścicielom gruntów objętych maksymalnym obszarem inwestycyjnym CPK.

Rezultat referendum poznamy w niedzielę, prawdopodobnie w późnych godzinach wieczornych. Wyniki referendum nie będą wiążące dla rządu, ale pójdą w świat i pokażą realne poparcie dla projektu CPK na terenie jego lokalizacji. Referendum da również odpowiedź na pytanie o skuteczność kampanii komunikacyjnej prowadzonej przez zespół Mikołaja Wilda.
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_a274e 2018-06-18 20:54   
gość_a274e - Profil gość_a274e
Mrzonki. KRK powinien zostać doinwestowany i przejąć rolę CPK. Przy takim potencjale to jest sens, a nie jakiś baranów.
gość_ec29c 2018-06-17 00:20   
gość_ec29c - Profil gość_ec29c
To takie negocjacje cenowe: myślę, że 2-3 mld, które chce dać rząd to już bardzo dużo.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama