×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


W niedzielę referendum w Baranowie


Ogłoszone w kwietniu przez radnych gminy Baranów referendum w sprawie CPK rozpocznie się jutro z samego rana. Choć jego wyniki nie będą decydujące dla przyszłości inwestycji, to mogą stać się kolejną rysą na jej wizerunku.


W niedzielę (17.06) w Baranowie odbędzie się referendum w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Zgodnie z uchwałą Rady Gminy podjętą w dniu 18 kwietnia br. mieszkańcy odpowiedzą na dwa pytania. Po pierwsze czy jesteś za lokalizacją Centralnego Portu Komunikacyjnego na obszarze Gminy Baranów? I po drugie czy zgadzasz się na warunki rozliczeń zaproponowane przez Rząd RP mieszkańcom Gminy Baranów w związku z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego? 

Głosować będzie można w godzinach od 7 do 21. Utworzono cztery obwody referendalne, które mieszczą się w trzech szkołach podstawowych i jednym przedszkolu. W sumie osób uprawnionych do głosowania jest 4120. Aby referendum było ważne w głosowaniu musi wziąć udział, co najmniej 1236 obywateli tj. 30 proc. uprawnionych. 

Tuż przed ciszą przedreferendalną wójt gminy Baranów Andrzej Kolek zaapelował do mieszkańców gminy o wzięcie udziału w referendum. Nie da się ukryć, że inwestycja o takiej skali będzie miała w mniejszym lub większym stopniu wpływ na życie każdego z nas, zarówno w sferze prywatnej jak i zawodowej. Będzie miała wpływ na edukację naszych dzieci, na opiekę zdrowotną, na miejsca kultu religijnego, na miejsca pracy, słowem nie będzie żadnej dziedziny życia, na której nie odciśnie jakiegoś piętna – czytamy w apelu wójta. 

I dalej - Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że rozwój każdego kraju na poziomie globalnym rządzi się własnymi prawami i wszyscy chcielibyśmy, aby także nasza Ojczyzna była krajem silnym ekonomicznie i bogatym, ale w sytuacji w jakiej w tej chwili wszyscy się znaleźliśmy trudno nie zadawać sobie najprostszych pytań: dlaczego właśnie TU, dlaczego właśnie TERAZ i czy naprawdę w obecnych czasach rozwój powinien odbywać się kosztem utraty zaufania obywateli do Państwa, poczucia bezpieczeństwa jego mieszkańców i kosztem niszczenia „małych ojczyzn"? 

Pełnomocnik rządu ds. budowy CPK Mikołaj Wild spotykał się z mieszkańcami gmin Baranów, Teresin oraz Wiskitki pod koniec maja i na początku czerwca. Od 4 czerwca br., w Baranowie działa Punkt Informacyjno-Konsultacyjny CPK, którego celem jest udzielanie informacji oraz konsultacji mieszkańcom i właścicielom gruntów objętych maksymalnym obszarem inwestycyjnym CPK. 

Rezultat referendum poznamy w niedzielę, prawdopodobnie w późnych godzinach wieczornych. Wyniki referendum nie będą wiążące dla rządu, ale pójdą w świat i pokażą realne poparcie dla projektu CPK na terenie jego lokalizacji. Referendum da również odpowiedź na pytanie o skuteczność kampanii komunikacyjnej prowadzonej przez zespół Mikołaja Wilda.gość_efd74 - Profil
gość_efd74
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie