Air Albania wystartuje już latem 2018 roku

Anna Markowska - Profil Anna Markowska
12 czerwca 2018 10:00
3 komentarze

Albański narodowy przewoźnik Air Albania, wspólne przedsięwzięcie między tureckimi liniami a albańską firmą inwestycyjną, zaczyna działalność latem br. Najpierw będzie operował w Europie. Loty transatlantyckie do Stanów Zjednoczonych są planowane na grudzień br. 

Reklama

O planach rządu Albanii dotyczących stworzenia narodowego przewoźnika pisaliśmy w listopadzie ub. roku. Wszystko na to wskazuje, że już latem Air Albania rozpocznie swoją działalność. Linia jest wspólnym przedsięwzięciem z Turkish Airlines, Albkontrol i nowo utworzoną albańską firmą o nazwie MDN Investment.

W zeszłym roku premier Albanii Edi Rama zwrócił się do tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana o pomoc w stworzeniu albańskiego narodowego przewoźnika. Turkish Airlines kilkakrotnie zadeklarowało swoje zainteresowanie projektem. Rama od dawna obiecywał stworzyć linię lotniczą i zbudować lotnisko w Vlora.

Zgodnie z decyzją albańskiego rządu, Albcontrol i MDN Investment utrzymają kontrolny udział w nowej spółce wynoszący co najmniej 51 proc., podczas gdy Turkish Airlines będzie dysponował resztą.

Jeden ze współwłaścicieli Air Albania, firma MDN Investment została zarejestrowana 3 maja br. i nie ma żadnych znanych zasobów ani wcześniejszych doświadczeń związanych z podróżami lotniczymi. Ale jej właściciel Sinan Idrizi, znany jako sponsor drużyn sportowych w rodzinnej miejscowości Vlora w południowej Albanii, zapowiedział, że firma niedługo wystartuje, a członkowie załogi odbyli już szkolenia w Turcji.

- Będziemy agresywni na rynku - mówi MDN Investment. Spółka ma zadeklarowany kapitał w wysokości 100 tys. euro.

Wciąż nie wiadomo, jakie i ile samolotów będzie miała linia ani na jakich kierunkach będzie operowała.

Rynek lotniczy w Albanii rósł przez ostatnie trzy dekady głównie dzięki popytowi dużej populacji migrantów z Albanii i ich rodzin. Liczba pasażerów podróżujących do i z Albanii prawie podwoiła się w ciągu ostatnich 10 lat. W 2016 roku lotnisko w Tiranie, jedyny międzynarodowy port w tym kraju, odnotowało 22 tys. lotów i 2,2 miliona pasażerów.

Albania nie ma własnej linii narodowej od 2011 roku.

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
aguirre 2018-06-14 00:14   
aguirre - Profil aguirre
To trochę jak CPK, jeszcze nie ma, ale dużo szumu medialnego. Życzę Albańczykom jak najlepiej, ale BiH Airlines już się przejechały na współpracy z Turkishem.
gość_9e24e 2018-06-12 23:54   
gość_9e24e - Profil gość_9e24e
To bedzie pewnie krotki lot i w miare szybki upadek
gość_30356 2018-06-12 22:11   
gość_30356 - Profil gość_30356
Od lipca Tirana - Kraków 2 * dziennie, a jak się potwierdzi potencjał to 3 * dziennie na B747! Potwierdzone
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklamadorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy