Star Alliance rozważa wprowadzenie nowego statusu

5 czerwca 2018 16:38
Sojusz Star Alliance coraz poważniej rozważa wprowadzenie zupełnie nowego, uniwersalnego poziomu statusowego w ramach programów lojalnościowych zrzeszonych w nim linii lotniczych.
Reklama
Na razie nie jest znana nazwa i szczegóły techniczne dotyczące nowego statusu, ale plany jego wprowadzenia potwierdził Jeffrey Goh, dyrektor generalny Star Alliance, w trakcie trwającego w Sydney spotkania przedstawicieli IATA.

Obecnie w tramach Star Alliance pasażerowie mogą zdobyć dwa statusy - Silver i Gold - które są uznawane przez wszystkich przewoźników sojuszowych. Statusy są przyznawane w ramach poszczególnych programów lojalnościowych na zasadach indywidualnie określonych przez ich operatorów. Generalnie w każdym programie wymagane jest zdobycie określonej liczby mil statusowych i/lub segmentów przyznawanych na podstawie odbytych podróży lotniczych. Niektóre linie wprowadziły jednak także dodatkowe kryteria awansu pasażerów na wyższy status, np. konieczność zrealizowania określonej liczby lotów u konkretnego przewoźnika lub wydania pewnej minimalnej kwoty na bilety. Wymogi kwalifikacyjne obowiązujące w różnych programach dość znacznie różnią się między sobą. O tym jak zdobyć status Star Alliance Gold pisaliśmy szerzej w naszym poradniku.


Uzyskanie statusu Silver i Gold w ramach Star Alliance oznacza dla pasażera nabycie uznawanych w całym sojuszu przywilejów. Są to, w zależności od statusu, m.in. dodatkowe limity bezpłatnego bagażu, możliwość priorytetowej odprawy i wejścia na pokład, wstęp do poczekalni biznesowych, gwarancja rezerwacji miejsca w samolocie z krótkich wyprzedzeniem czy pierwszeństwo na liście oczekujących. Większość przewoźników nadaje swoim klientom statusowym także dodatkowe udogodnienia obowiązujące tylko na ich własnych rejsach (np. wejście przed lotem do własnych poczekalni dla osób posiadających jedynie status Silver).

Plan wprowadzenia nowego poziomu statusowego w Star Alliance usankcjonuje praktykę, która od wielu lat funkcjonuje w większości z ponad 20 programów prowadzonych aktulanie w ramach sojuszu. Poszczególne linie przyznają bowiem swoim pasażerom wyższe statusy, z którymi związane są pewne dodatkowe przywileje i uprawnienia w trakcie podróży własnymi lotami, zaś w skali całego sojuszu są one tożsame ze statusem Star Alliance Gold. Przykładem takiego statusu jest HON Circle w programie Miles&More czy Elite Plus w Miles&Smiles prowadzonym przez Turkish Airlines. W niektórych programach istnieje nawet kilka poziomów uczestnictwa odpowiadających statusowi Gold.


Można zatem przypuszczać, że nowy status w całym sojuszu będzie w pierwszej kolejności przyznawany właśnie posiadaczom tych najwyższych kart, od dawna już wydawanych w programach Star Alliance. Z jego uzyskaniem będą wiązały się zapewne nowe przywileje, jak np. prawo skorzystania z poczekalni pierwszej klasy.

Dotychczas trójszczeblową hierarchię statusów wprowadził jedynie sojusz oneworld. Pasażerowie mogą w każdym z programów prowadzonych przez linie należące do tego sojuszu uzyskać trzy różne statusy: Ruby, Sapphire i najwyższy Emerald. Posiadacze tego ostatniego mają m.in. prawo do odprawy przy stanowiskach pierwszej klasy oraz skorzystania z poczekalni First Class bez względu na klasę podroży.

Fot. M. Stus

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy