IATA obniża prognozę zysku branży lotniczej na rok 2018

4 czerwca 2018 08:50
1 komentarz
W związku z drożejącymi cenami paliwa International Air Transport Association (IATA) obniży prognozę zysku branży w 2018 r. Dyrektor Generalny IATA Alexandre De Juniac pozostaje jednak optymistą.
Reklama
W dniu 4 czerwca br. podczas rozpoczynającego się dorocznego Walnego Zgromadzenia IATA (Annual General Meeting, AGM) w Sydney stowarzyszenie linii lotniczych opublikuje kolejną prognozę finansową branży. Dyrektor Generalny IATA Alexandre de Juniac podczas spotkania w australijskim Aviation Press Club stwierdził, że przewidywany zysk linii lotniczych zostanie zrewidowana w dół. W ostatniej prognozie, w grudniu zeszłego roku, IATA zakładała, że globalny zysk branży osiągnie poziom przewyższający 38 miliardów dolarów.

De Juniac zauważył, że silny popyt na podróże lotnicze to dobra wiadomość dla prezesów przewoźników zbierających się na AGM, jednak już zaczyna się pojawiać niepokój związany z rosnącymi kosztami paliwa. Zeszłoroczna prognoza zakładała, że ceny ropy naftowej pozostaną na poziomie 60 dolarów amerykańskich za baryłkę, a już obecnie zbliżają się do 80.


De Juniac oczekuje, że w tym roku branża będzie nadal rentowna. W minionych latach, tak raptowny wzrost kluczowych kosztów produkcji oznaczał nieuchronne straty. Na szczęście dziś, dzięki podjętym staraniom większości przedstawicieli branży, nawet przy gwałtownych podwyżkach cen paliwa można spodziewać się zysków, ale niestety już nie na poziomie prognozowanym w grudniu. De Juniac uważa, że trudniejsze czasy dla linii lotniczych mogą zacząć się dopiero w 2019 r.

Według Dyrektora Generalnego IATA branża przeżywa obecnie szczyt cyklu gospodarczego. Jest jednak wiele sygnałów, które pozwalają przypuszczać, że nadchodzące załamanie będzie mniej bolesne niż w przeszłości, ze względu na większą odporność i stabilność finansową linii lotniczych.

Na tegorocznym AGM w Sydney zbierze się ok. tysiąc delegatów z całego świata. Poza sytuacją finansową zjazd poruszy kwestie zrównoważonych paliw lotniczych, wyrównywania szans kobiet w branży, prywatyzacji portów lotniczych, bezpieczeństwa systemu transportu lotniczego oraz zwalczania handlu ludźmi i chronionymi gatunkami zwierząt.

AGM po raz kolejny zwróci uwagę na niedostatki infrastruktury lotniczej. Obok koniecznych, nadążających za popytem inwestycji w porty lotnicze i systemy kontroli ruchu lotniczego, niezbędna jest również dyskusja o regulacjach opłat lotniskowych i nawigacyjnych obciążających linie lotnicze.

Na zakończenie spotkania, wykorzystując fakt pobytu w Australii, Alexandre De Juniac pochwalił gospodarzy za postęp w planowaniu drugiego portu lotniczego dla Sydney.

Ostatnie komentarze

gość_990d2 2018-06-05 00:39   
gość_990d2 - Profil gość_990d2
Jakby na przekrój tym wiadomościom na giełdach jest właśnie mocne tąpnięcie cen paliw.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy