Enter Air zanotował ponad 4 mln zł straty netto w I kw. 2018 r.

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
1 czerwca 2018 14:03
6 komentarzy
Enter Air w I kwartale 2018 r. zanotował ponad 4 mln zł straty netto. Strata operacyjna wyniosła 1,85 mln zł. Rok wcześniej było to 12,43 mln zł zysku.
Reklama
Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 126,5 mln zł w I kw. 2018 r. wobec 102,68 mln zł rok wcześniej.

Pierwszy kwartał to tradycyjnie spokojniejszy czas w naszej branży, w którym przygotowujemy się do sezonu letniego. Przeprowadziliśmy niezbędne przeglądy samolotów, a dodatkowo uruchomiliśmy własną firmę zajmującą się obsługą techniczną, dzięki czemu znaczną część prac przy samolotach będziemy w kolejnych kwartałach robić we własnym zakresie, pozostawiając marżę w grupie – mówi Grzegorz Polaniecki, członek zarządu Enter Air. - Marża uzyskiwana w sezonie zimowym, ze względu na ponoszone koszty przeglądów i przygotowania floty do wysokiego sezonu jest naturalnie niższa niż w kolejnych kwartałach. Dynamiczny wzrost przewozów będzie w pełni widoczny w wynikach Enter Air po zakończeniu sezonu letniego i tak jak w III kwartale roku 2017 spółka powinna odrobić cały wynik z nawiązką – dodaje.

W I kwartale 2018 r. Enter Air wykonał 3778 mln fotelokilometrów, czyli 23,7 proc. więcej niż rok wcześniej. Przychody wzrosły o 23,2% do 126,5 mln zł. Przewoźnik zanotował stratę operacyjną 1,9 mln zł oraz stratę netto na poziomie 4 mln zł. Niekorzystnie na wynik w analizowanym okresie wpłyną wzrost kosztów przeglądów technicznych samolotów, wynikający wprost ze zwiększenie floty oraz faktu, że większość przeglądów została skumulowana w pierwszym kwartale, tak aby samoloty były w tym roku gotowe do latania wcześniej niż rok temu, ze względu na większe zapotrzebowanie rynku i wcześniejsze rozpoczęcie wysokiego sezonu.

Przed rokiem pozytywnie na wynik I kw. 2017 r. wpływała transakcja wykupu samolotu z leasingu operacyjnego, która jest w tym roku przesunięta na kolejny kwartał. Niekorzystnie na wynik wpłynęły też różnice kursowe.

W ostatnich miesiącach obserwujemy wzrost cen paliwa lotniczego, jednak ze względu na rozliczenie realnego kosztu paliwa z klientami nie będzie to miało wpływu na nasze wyniki. Pod koniec roku zaczniemy latać na pierwszych MAX-ach, co otworzy nam nowe możliwości i umożliwi wejście na kolejne rynki – mówi Polaniecki.

Enter Air współpracuje z największymi biurami podróży w Polsce: TUI Poland, Rainbow Tours, Itaka Holdings z którymi podpisuje długoterminowe umowy. Łączna wartość umów na 2018 r. podpisanych na rynku polskim i za granicą, ma wartość ponad 1 mld PLN.

Istotny krokiem w rozwoju działalności Enter Air było rozpoczęcie w pierwszym kwartale 2018 r. działalności firmy Enter Air Services, która będzie się zajmowała obsługą techniczną i serwisowaniem samolotów przewoźnika. Własna firma w ramach grupy pozwoli uniezależnić się od usług zewnętrznych podmiotów i przyniesie istotne oszczędności. Flota przewoźnika to aktualnie 18 Boeingów 737-800. Dwa ostatnie samoloty zostały sprowadzone przed rozpoczęciem sezonu letniego. Dodatkowo od innych przewoźników zostały wyleasingowane dwa airbusy A320 i w szczycie sezonu wakacyjnego połączenia będą realizowane przez 20 samolotów. Enter Air planuje dalsze rozszerzenie floty, do której pod koniec 2018 r. dołącza dwa samoloty Boeing 737-8 MAX. Przewoźnik ma zamówionych łącznie sześć takich maszyn. Enter Air kontynuuje politykę dzielenia się zyskiem z akcjonariuszami. Podobnie jak w 2017 roku WZA zdecydowało o podziale między akcjonariuszy 9,6 mln zł, czyli 55 gr na akcję.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_ff11b 2018-06-08 10:00   
gość_ff11b - Profil gość_ff11b
spokojnie w tych cieplejszych miesiącach uda im się to ogarnąć i wyjdą na prostą :) Czekam żeby z nimi polecieć tym nowym samolotem co ostatnio zakupili. Wydaje mi się że to najlepszy czarter polski. I cięgle buduje swoją markę na to by jak najlepsza była
salesmenpolska 2018-06-03 12:52   
salesmenpolska - Profil salesmenpolska
Powodzenia Enter! Bardzo dobrze ze sie rozwijacie. Przydaloby sie jeszcze dywersyfikacja sezony na polidniowej polkuli tak aby rozlozyc ryzyko sezonowosci. Polecam komtraktt z Australia, RPA, Argentyna lub Indonezja PS - Zapraszam na blog o podrozach lotniczych FlyDonkey.pl
adam7691 2018-06-01 19:55   
adam7691 - Profil adam7691
niestety RR przejął dość dużo połączeń, część z nich pewnie trafiło by do ENT
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy