W grudniu ruszą pociągi na kijowskie lotnisko w Boryspolu

30 maja 2018 09:05
1 komentarz
Z początkiem grudnia mają ruszyć pierwsze pociągi na główne kijowskie lotnisko w Boryspolu. Taką informację podała ukraińska spółka zajmująca się przewozami kolejowymi - Koleje Ukraińskie (Ukrzaliznytsia) .
Reklama
W chwili obecnej połączenia między ukraińską stolicą a oddalonym o ok. 30 km od jej centrum, portem lotniczym w Boryspolu opierają się jedynie na transporcie drogowym - do wyboru są marszrutki, droższe autobusy przyspieszone, zwane Sky Busami oraz taksówki.

Pierwotnie linia kolejowa miała powstać w związku z ogłoszeniem Ukrainy jako współorganizatora Euro 2012, jednak rok przed tym wydarzeniem rząd musiał zawiesić inwestycję w związku z brakiem funduszy. Po Mistrzostwach Europy projekt został wznowiony a jego zakończenie oficjalnie zaplanowane jest na końcówkę bieżącego roku, tak by wraz z początkiem grudnia, pierwsi pasażerowie mogli z dworca głównego na lotnisko dojechać pociągiem.

- Ważne jest, aby ukończyć projekt do 1 grudnia i dać pasażerom alternatywną trasę, aby mogli dostać się na lotnisko lub z lotniska oraz przez Kijów do innych miast Ukrainy - powiedział Volodymyr Groysman, premier Ukrainy.


Ukraińskiej radzie ministrów zależy na szybkim zakończeniu budowy w związku z dynamicznie rozwijającym się ruchem lotniczym w tym kraju. W 2017 roku wszystkie lotniska w tym państwie obsłużyły 16,5 mln pasażerów, tj. o 28 proc. więcej niż w roku poprzednim. Przez lotnisko w Boryspolu przewinęło się przy tym 10,5 mln pasażerów, co stanowiło 64 proc. całego ruchu lotniczego za naszą wschodnią granicą.

Z uwagi na stopniowy rozwój UIA oraz ekspansję Ryanaira na rynku ukraińskim, w najbliższych latach będzie można się spodziewać jeszcze lepszych rezultatów.

Na zakończenie warto wspomnieć o polskim akcencie dotyczącym wyżej wymienionej inwestycji. Połączenia kolejowe będą bowiem obsługiwane przez jednostki 620M i 630M wyprodukowane przez bydgoską Pesę.

fot. Bartłomiej Morga

Ostatnie komentarze

banan86 2018-06-01 00:50   
banan86 - Profil banan86
Czy ktoś wie czy będą to pociągi "zwykłe" aglomeracyjne (jak na WAW) z dojazdem do lotniska czy typowo lotniskowe? Przeważnie "lotniskowe" połączenia kolejowe raczej cieńko przędą....
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy