Rosyjskie linie lotnicze pod lupą Departamentu Transportu USA

Konrad Korycki - Profil Konrad Korycki
29 maja 2018 10:00
2 komentarze
Departament Transportu Stanów Zjednoczonych (DOT) ogłosił 23 maja 2018 roku nowe zasady dotyczące rosyjskich komercyjnych i transportowych operacji lotniczych, prowadzonych w amerykańskich portach. Nakaz dotknie trzy spółki - Aerofłot (SU), AirBridgeCargo Airlines (RU) i Yakutia Airlines (R3).
Reklama

DOT wymaga od rosyjskich linii lotniczych, aby sporządziły listę lotów, które zamierzają wykonywać do i z lotnisk USA. Termin dostosowania się do nowych zaleceń upływa 30 maja 2018 roku. Wykaz musi zawierać informacje o typie samolotu, datach oraz godzinach planowanych odlotów lub przylotów. Władze USA mają również ocenić, czy rosyjskie operacje na terenie Stanów Zjednoczonych "mogą być sprzeczne z obowiązującym prawem lub niekorzystnie wpłynąć na interes publiczny".

Rozporządzenie wystosowane przez DOT ma ścisły związek z rosnącymi napięciami politycznymi pomiędzy oboma krajami. Są one wynikiem domniemanej ingerencji Rosji w wybory prezydenckie w USA oraz wojnę w Syrii.


Polityczne zagrywki przekładające się na funkcjonowanie linii lotniczych wydają się być już chlebem powszednim. Niedawno informowaliśmy o odmowie islandzkim liniom prawa do przelotu nad terenem Rosji. W kwietniu bieżącego roku rosyjski rząd miał odnowić zezwolenie dla amerykańskich przewoźników na korzystanie z czterech tras, które biegną przez przestrzeń powietrzną Federacji. Ostatecznie odnowiono zezwolenia tylko na trzy z nich. Czwarta trasa, wiodąca do Azji przez południową Rosję, została zablokowana. Dla amerykańskich linii oznacza to konieczność obrania okrężnej, a tym samym bardziej kosztownej drogi.

- Amerykańscy przewoźnicy doświadczają teraz znacznych zakłóceń w usługach towarowych pomiędzy Europą a Azją. Musieli oni dostosować swoje usługi do wykorzystania tras, które wymagają dodatkowego czasu i kosztów (paliwo, załoga, mniejsza ładowność itp.), zmniejszając tym samym konkurencję i narażając na szwank dostęp do slotów w najbardziej ruchliwych portach lotniczych w Azji i Europie. Niektóre loty mogą zostać anulowane, ponieważ z komercyjnego punktu widzenia przestały być opłacalne - informuje DOT.

Kwestia odnowienia zezwoleń dla Amerykanów ma być renegocjowana 28 października 2018 roku.


Uchwalenie nowych zasad godzących w rosyjskie linie lotnicze jest ostrzeżeniem. W międzyczasie władze USA wysłały wniosek o odbycie formalnych negocjacji z rosyjskimi regulatorami jeszcze przed końcem miesiąca. Ci ostatni odwołali planowane wcześniej spotkanie, które miało się odbyć w dniach 18 i 19 maja 2018 roku.
Reklama

Ostatnie komentarze

jjemiolo 2018-05-30 18:29   
jjemiolo - Profil jjemiolo
@a2381: czy naprawde czytamy ten sam tekst? Objasnij prosze, gdzie powinienem domyslic sie ze chodzi o jakis teroryzm? Wedlug mnie autor tego nie sugeruje. Chociaz moglbym sie zgodzic ze zonglowanie przez Rosje prawami przelotow wyglad troche na polityczny terror, ale to z Twojego komentarza nie wychodzi jasno.
gość_a2381 2018-05-29 10:04   
gość_a2381 - Profil gość_a2381
super ... dla mnie BOMBA ... na forum chyba można urzyć takiego stwierdzenie i nie być posądzany o terroryzm?

ktoś powinien się porządnie wziąć za SYBERIE
 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama