×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Rosyjskie linie lotnicze pod lupą Departamentu Transportu USA


Departament Transportu Stanów Zjednoczonych (DOT) ogłosił 23 maja 2018 roku nowe zasady dotyczące rosyjskich komercyjnych i transportowych operacji lotniczych, prowadzonych w amerykańskich portach. Nakaz dotknie trzy spółki - Aerofłot (SU), AirBridgeCargo Airlines (RU) i Yakutia Airlines (R3).


DOT wymaga od rosyjskich linii lotniczych, aby sporządziły listę lotów, które zamierzają wykonywać do i z lotnisk USA. Termin dostosowania się do nowych zaleceń upływa 30 maja 2018 roku. Wykaz musi zawierać informacje o typie samolotu, datach oraz godzinach planowanych odlotów lub przylotów. Władze USA mają również ocenić, czy rosyjskie operacje na terenie Stanów Zjednoczonych "mogą być sprzeczne z obowiązującym prawem lub niekorzystnie wpłynąć na interes publiczny".

Rozporządzenie wystosowane przez DOT ma ścisły związek z rosnącymi napięciami politycznymi pomiędzy oboma krajami. Są one wynikiem domniemanej ingerencji Rosji w wybory prezydenckie w USA oraz wojnę w Syrii.


Polityczne zagrywki przekładające się na funkcjonowanie linii lotniczych wydają się być już chlebem powszednim. Niedawno informowaliśmy o odmowie islandzkim liniom prawa do przelotu nad terenem Rosji. W kwietniu bieżącego roku rosyjski rząd miał odnowić zezwolenie dla amerykańskich przewoźników na korzystanie z czterech tras, które biegną przez przestrzeń powietrzną Federacji. Ostatecznie odnowiono zezwolenia tylko na trzy z nich. Czwarta trasa, wiodąca do Azji przez południową Rosję, została zablokowana. Dla amerykańskich linii oznacza to konieczność obrania okrężnej, a tym samym bardziej kosztownej drogi.

- Amerykańscy przewoźnicy doświadczają teraz znacznych zakłóceń w usługach towarowych pomiędzy Europą a Azją. Musieli oni dostosować swoje usługi do wykorzystania tras, które wymagają dodatkowego czasu i kosztów (paliwo, załoga, mniejsza ładowność itp.), zmniejszając tym samym konkurencję i narażając na szwank dostęp do slotów w najbardziej ruchliwych portach lotniczych w Azji i Europie. Niektóre loty mogą zostać anulowane, ponieważ z komercyjnego punktu widzenia przestały być opłacalne - informuje DOT.

Kwestia odnowienia zezwoleń dla Amerykanów ma być renegocjowana 28 października 2018 roku.


Uchwalenie nowych zasad godzących w rosyjskie linie lotnicze jest ostrzeżeniem. W międzyczasie władze USA wysłały wniosek o odbycie formalnych negocjacji z rosyjskimi regulatorami jeszcze przed końcem miesiąca. Ci ostatni odwołali planowane wcześniej spotkanie, które miało się odbyć w dniach 18 i 19 maja 2018 roku.gość_63396 - Profil
gość_63396
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie