LOT: Dostawy embraerów E195 później niż planowano

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
25 maja 2018 08:50
15 komentarzy
Dostawy pięciu z sześciu zamówionych przez LOT embraerów E195 rozpoczną się później niż pierwotnie planowano, ustalił pasazer.com. Jak zapewnia przewoźnik opóźnienie nie wpłynie jednak na siatkę połączeń.
Reklama
Pierwszy z sześciu zamówionych dodatkowych embraerów o numerze rejestracyjnym SP-LNL dołączył do floty PLL LOT w kwietniu tego roku. Leasingodawcą embraera dla LOT-u jest spółka NAC, która udostępnia w sumie ponad 400 samolotów 70 przewoźnikom w 47 krajach. Ten egzemplarz, podobnie jak pozostałe zamówione dodatkowe embraery latał wcześniej dla brazylijskiego przewoźnika Azul.

Umowa z leasingodawcą przewidywała, że do końca sierpnia LOT powiększy flotę regionalną o kolejnych pięć samolotów typu E195. Obecnie prawie pewne jest, że termin ten nie zostanie zachowany, gdyż dostawy kolejnych pięciu embraerów zostały przesunięte i rozpoczną się w sierpniu tego roku, ustalił Pasazer.com

Informację o opóźnieniu dostaw potwierdzają przedstawiciele przewoźnika.- Wydłużeniu uległ proces modyfikacji E195, w związku z czym ich przyloty do Polski odbędą się później niż pierwotnie zakładaliśmy - powiedział Adrian Kubicki, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej LOT w rozmowie z Pasazer.com

Opóźnienie oznacza, że nowe samoloty nie będą dostępne w szczycie sezonu letniego, jednak jak zapewnia LOT, nie wpłynie to na operacje przewoźnika. - Nie będzie to jednak na ten moment miało przełożenia na siatkę połączeń - zapewnia Kubicki.


Decyzja o zamówieniu sześciu dodatkowych embraerów E195 została ogłoszona w grudniu ubiegłego roku. Maszyny nieznacznie różnią się od embraerów E195 używanych wcześniej przez polskiego przewoźnika. 

Najbardziej widoczną dla pasażerów różnicą na pokładzie nowo odbieranych w porównaniu z dotychczasowo użytkowanymi samolotami tego typu jest liczba foteli. Na pokładzie świeżo pozyskiwanych embraerach E195 jest 118 miejsc, o sześć więcej niż w maszynach używanych dotychczas przez LOT.Mniej widoczne, choć odczuwalne, są różnice w konfiguracji bufetów. Nowe embraery nie zostały wyposażone w podgrzewacz wody, służący m.in. do przygotowywania kawy, jak również nie posiadają piekarnika. Dodatkowo na pokładach tych maszyn nie będzie śmietnika w stałej zabudowie, informuje przewoźnik w e-mailu skierowanym do załóg samolotów.

Brak możliwości serwowania ciepłych posiłków i napojów powoduje, że nowe samoloty wykorzystywane będą tylko na tych trasach, na których LOT normalnie nie serwuje dań oraz przekąsek na ciepło, np. do Stuttgartu, Frankfurtu, Kopenhagi, Wiednia, Lwowa, Kijowa i Rzeszowa, pomimo że nowo zamówione samoloty to maszyny w wersji EMB 190-200 (E195)IGW, która dysponuje większym zasięgiem niż dotychczas użytkowne przez LOT embraery E195.

Nowo zamówione embraery otrzymują także lekko skorygowane malowanie.

fot. Damian Czarnecki (PLL LOT)

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_363a0 2018-05-31 11:43   
gość_363a0 - Profil gość_363a0
SP-LNH aktualnie leci z Recife do Europy, więc dostawy pozostałych 5-ciu rozpoczęły się nieco wcześniej.
salesmenpolska 2018-05-28 22:06   
salesmenpolska - Profil salesmenpolska
Uwazam Embraery za najlepsze i najwygodniejsze maszyny krotkiego zasiegu z punktu widzenia pasazera. Mam okazje nimi czesto latac i sa wprost rewelacyjne! Miekkie regulowane fotele, nawet zaglowki, duze okna, ciche. Moim zdaniem flota LOT powinna miec E195 na doloty, najlepiej nowej generacji, a potem B787 na long haule. Maxy sa moze i tansze ale nie wsEdzie da sie je wypelnic wiec moze kilka na najbardziej oblozonych trasach jak teraz. Najwygodniejsza kombinacja dla pasazerow! Natomiast pozbylbym sie Dashy, sredni komfort dla paxow. :) PS - Zapraszam na blog o podrozach lotniczych FlyDonkey.pl
gość_a2381 2018-05-28 11:18   
gość_a2381 - Profil gość_a2381
samoloty po EUROLOCIE do tej pory w jego malowaniu latają i nikt w LOT nie widzi problemu, samoloty po Air Berlin w jej malowaniu w Eurowings latają i LUFA owarcie mówi, że zrobi to po sezonie bo teraz nie ma mocy przerobowych.

Czy zatem LOT mając własne centrum embraera w Warszawie nie może tego zrobić po sezonie? lub w wolnej chwili?Może ktos w międzyczasie zmądrzeje i przywrócą stare nowe malowanie
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy