×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


LOT: Dostawy embraerów E195 później niż planowano


Dostawy pięciu z sześciu zamówionych przez LOT embraerów E195 rozpoczną się później niż pierwotnie planowano, ustalił pasazer.com. Jak zapewnia przewoźnik opóźnienie nie wpłynie jednak na siatkę połączeń.


Pierwszy z sześciu zamówionych dodatkowych embraerów o numerze rejestracyjnym SP-LNL dołączył do floty PLL LOT w kwietniu tego roku. Leasingodawcą embraera dla LOT-u jest spółka NAC, która udostępnia w sumie ponad 400 samolotów 70 przewoźnikom w 47 krajach. Ten egzemplarz, podobnie jak pozostałe zamówione dodatkowe embraery latał wcześniej dla brazylijskiego przewoźnika Azul.

Umowa z leasingodawcą przewidywała, że do końca sierpnia LOT powiększy flotę regionalną o kolejnych pięć samolotów typu E195. Obecnie prawie pewne jest, że termin ten nie zostanie zachowany, gdyż dostawy kolejnych pięciu embraerów zostały przesunięte i rozpoczną się w sierpniu tego roku, ustalił Pasazer.com

Informację o opóźnieniu dostaw potwierdzają przedstawiciele przewoźnika.- Wydłużeniu uległ proces modyfikacji E195, w związku z czym ich przyloty do Polski odbędą się później niż pierwotnie zakładaliśmy - powiedział Adrian Kubicki, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej LOT w rozmowie z Pasazer.com

Opóźnienie oznacza, że nowe samoloty nie będą dostępne w szczycie sezonu letniego, jednak jak zapewnia LOT, nie wpłynie to na operacje przewoźnika. - Nie będzie to jednak na ten moment miało przełożenia na siatkę połączeń - zapewnia Kubicki. 


Decyzja o zamówieniu sześciu dodatkowych embraerów E195 została ogłoszona w grudniu ubiegłego roku. Maszyny nieznacznie różnią się od embraerów E195 używanych wcześniej przez polskiego przewoźnika. 

Najbardziej widoczną dla pasażerów różnicą na pokładzie nowo odbieranych w porównaniu z dotychczasowo użytkowanymi samolotami tego typu jest liczba foteli. Na pokładzie świeżo pozyskiwanych embraerach E195 jest 118 miejsc, o sześć więcej niż w maszynach używanych dotychczas przez LOT.Mniej widoczne, choć odczuwalne, są różnice w konfiguracji bufetów. Nowe embraery nie zostały wyposażone w podgrzewacz wody, służący m.in. do przygotowywania kawy, jak również nie posiadają piekarnika. Dodatkowo na pokładach tych maszyn nie będzie śmietnika w stałej zabudowie, informuje przewoźnik w e-mailu skierowanym do załóg samolotów.

Brak możliwości serwowania ciepłych posiłków i napojów powoduje, że nowe samoloty wykorzystywane będą tylko na tych trasach, na których LOT normalnie nie serwuje dań oraz przekąsek na ciepło, np. do Stuttgartu, Frankfurtu, Kopenhagi, Wiednia, Lwowa, Kijowa i Rzeszowa, pomimo że nowo zamówione samoloty to maszyny w wersji EMB 190-200 (E195)IGW, która dysponuje większym zasięgiem niż dotychczas użytkowne przez LOT embraery E195. 

Nowo zamówione embraery otrzymują także lekko skorygowane malowanie

fot. Damian Czarnecki (PLL LOT)gość_fb1db - Profil
gość_fb1db
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie