×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Komisja Europejska: Wciąż nie wiadomo co czeka Europę po Brexicie


Przedstawiciele Komisji Europejskiej ostrzegają, że przy dalszym braku odpowiednich porozumień, Europę dzień po opuszczeniu Wspólnoty przez Wielką Brytanię (tzw. Brexit) będzie czekać komunikacyjny paraliż.


O problemie poinformował w piątek (18 maja) Henrik Hololei, dyrektor generalny ds. mobilności i transportu w Komisji Europejskiej. Hololei przypomniał, że zegar przybliżający do Brexitu tyka, zaznaczając, że po 29 marca 2019 roku (oficjalna data opuszczenia Wspólnoty przez Wielką Brytanię) lotnictwo cywilne może zmagać się z gigantycznymi problemami.

Istnieje możliwość, że w pierwszym dniu po Brexicie nie będzie lotów. Mamy przed sobą wiele niewiadomych, ale jedno jest pewne, piszemy obecnie bardzo przykry rozdział - stwierdził Hololei podczas konferencji CAPA w Dublinie.


Jakkolwiek kwestie dotyczące organizacji lotów między Wielką Brytanią a pozostałymi krajami UE nie zostały poruszane wcześniej, to należy pamiętać, że w związku z decyzją o Brexicie musiały zostać uzgodnione najpierw podstawowe ramy funkcjonowania unijnej gospodarki po 29 marca 2019 roku.

Dyrektor generalny IAG i British Airways, Willie Walsh zauważył, że Brexit nie jest problemem wyłącznie Wielkiej Brytanii, ale także krajów pozostających w szeregach UE, odnosząc się przy tym do ostrzeżeń Michaela O'Learego, dyrektora generalnego Ryanaira, o uziemieniu maszyn.

Kwestia lotów między krajami po brexicie nie jest wyłącznie naszym problemem. Michael O'Leary twierdzi, że cały proces uniemożliwi sprawne poruszanie się mieszkańcom Wysp, ale prawda jest taka, że wpłynie on poważnie na loty  w całej Europie.

Walsh nawiązał także do konieczności podpisania nowej umowy między Stanami Zjednoczonymi a Wielką Brytanią. Tej kwestii dyrektor generalny IAG przygląda się z większym optymizmem, choć twierdzi, że założenia nowej umowy będą odbiegać od obowiązującej obecnie umowy o wolnym niebie. Konieczność jej zmiany Walsh tłumaczy m.in. postępującym protekcjonizmem ze strony amerykańskiej.gość_3d85a - Profil
gość_3d85a
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie