Komisja Europejska: Wciąż nie wiadomo co czeka Europę po Brexicie

24 maja 2018 08:40
6 komentarzy
Przedstawiciele Komisji Europejskiej ostrzegają, że przy dalszym braku odpowiednich porozumień, Europę dzień po opuszczeniu Wspólnoty przez Wielką Brytanię (tzw. Brexit) będzie czekać komunikacyjny paraliż.
Reklama
O problemie poinformował w piątek (18 maja) Henrik Hololei, dyrektor generalny ds. mobilności i transportu w Komisji Europejskiej. Hololei przypomniał, że zegar przybliżający do Brexitu tyka, zaznaczając, że po 29 marca 2019 roku (oficjalna data opuszczenia Wspólnoty przez Wielką Brytanię) lotnictwo cywilne może zmagać się z gigantycznymi problemami.

- Istnieje możliwość, że w pierwszym dniu po Brexicie nie będzie lotów. Mamy przed sobą wiele niewiadomych, ale jedno jest pewne, piszemy obecnie bardzo przykry rozdział - stwierdził Hololei podczas konferencji CAPA w Dublinie.


Jakkolwiek kwestie dotyczące organizacji lotów między Wielką Brytanią a pozostałymi krajami UE nie zostały poruszane wcześniej, to należy pamiętać, że w związku z decyzją o Brexicie musiały zostać uzgodnione najpierw podstawowe ramy funkcjonowania unijnej gospodarki po 29 marca 2019 roku.

Dyrektor generalny IAG i British Airways, Willie Walsh zauważył, że Brexit nie jest problemem wyłącznie Wielkiej Brytanii, ale także krajów pozostających w szeregach UE, odnosząc się przy tym do ostrzeżeń Michaela O'Learego, dyrektora generalnego Ryanaira, o uziemieniu maszyn.

- Kwestia lotów między krajami po brexicie nie jest wyłącznie naszym problemem. Michael O'Leary twierdzi, że cały proces uniemożliwi sprawne poruszanie się mieszkańcom Wysp, ale prawda jest taka, że wpłynie on poważnie na loty w całej Europie.

Walsh nawiązał także do konieczności podpisania nowej umowy między Stanami Zjednoczonymi a Wielką Brytanią. Tej kwestii dyrektor generalny IAG przygląda się z większym optymizmem, choć twierdzi, że założenia nowej umowy będą odbiegać od obowiązującej obecnie umowy o wolnym niebie. Konieczność jej zmiany Walsh tłumaczy m.in. postępującym protekcjonizmem ze strony amerykańskiej.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
salesmenpolska 2018-05-28 20:05   
salesmenpolska - Profil salesmenpolska
Brexit jest czescia wiekszej sprawy. Sadze ze za niedligo inne kraje beda otwarte na swoj exit na wzor UK a zamoeszanie nie tylko w lotnictwie sie spoteguje! Europa z zasady nigdy nie bedzie jednym panstwem jak sa nim USA. Biblia, Ksiega Daniela r. 2 jasno przepowiada ze Europa nie bedzie w pelni zintegrowana jako jedno panstwo tak samo jak zelazo i glina nie trzymaja sie razem. Dodam ze jak narazie wypelnilo sie ono co do joty. Kolejne imperia dokladnie nastepowaly po sobie: Babilonia, Medo-Persja, Grecja, Rzym i obecny ksztalt Europy powstalej na gruzie 10 plemion ktore pokonaly Rzym. Na przestrzeni wiekow wiele prob podjeto aby Europa byla drugim USA ale na prozno: rody krolewskie laczyly sie, Napoleon, nawet Hitler, a teraz Unia Europejska. Proroctwo konczy sie przyjsciem Chrystusa na ziemie. Tzn. ze nie ma co liczyc na come back epoki ktora mija i nalezy liczyc sie z rozpadem UE wczesniej czy pozniej.
gość_29954 2018-05-25 09:25   
gość_29954 - Profil gość_29954
Jak dla mnie to nie ma żadnej obawy o paraliż komunikacyjny - marcowy termin nie jest narzucony przez nikogo z góry, tylko to kwestia dwustronnej umowy UK-UE, a jako, że obie strony straciłyby kupę pieniędzy na takim uziemieniu, to po prostu za pare miesięcy ogłoszą, że uzgodnienia na rynku lotniczym obowiązują np. do końca 2019 r. dając sobie tym samym kolejne kilka miesięcy na negocjacje.
gość_211d2 2018-05-25 01:02   
gość_211d2 - Profil gość_211d2
Juz to odkrylem w zeszlym roku, Wizzem do WAW pol dnia zwiedzania w Wawie a ostatnim lub przedostatnim LOTem do KRK lub RZE. W tym roku w sierpniu tez tak zrobie, bilety juz zabukowane...
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy